Szczegółowe zasady ochrony terenów górniczych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 2 czerwca 1978 r.
w sprawie szczegółowych zasad ochrony terenów górniczych.

Na podstawie art. 50 ust. 4 dekretu z dnia 6 maja 1953 r. - Prawo górnicze (Dz. U. z 1978 r. Nr 4, poz. 12) zarządza się, co następuje:
§  1.
Zasady ochrony terenów górniczych przewidziane rozporządzeniem stosuje się we wszystkich fazach działalności inwestycyjnej i eksploatacyjnej przedsiębiorstwa górniczego.
§  2.
Ochrona terenu górniczego polega w szczególności na stosowaniu przez przedsiębiorstwo górnicze i innych użytkowników terenów górniczych:
1)
środków profilaktyki inżynieryjno-budowlanej w celu ograniczenia ujemnych skutków, jakie działalność górnicza może wywołać w zagospodarowaniu terenu górniczego,
2)
zasad ochrony złoża, niezbędnych do umożliwienia przedsiębiorstwu górniczemu racjonalnego wykorzystania kopaliny głównej i kopalin towarzyszących oraz wykonania ustalonych dla niego zadań wydobywczych,
3)
wymagań ochrony środowiska.
§  3.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące złoże kopaliny systemem odkrywkowym lub innym systemem powodującym zniszczenie pierwotnego obrazu powierzchni jest obowiązane do:
1)
maksymalnej koncentracji robót górniczych i eksploatacji złoża do technicznie dostępnej i ekonomicznie uzasadnionej głębokości, jeżeli pozwalają na to wymagania ochrony środowiska,
2)
stosowania metod eksploatacji ograniczających uciążliwości dla otoczenia w postaci hałasu i zagrożenia rozrzutem odłamków skalnych,
3)
ochrony przed zanieczyszczeniem wód kopalnianych oraz ich ujmowania w celu umożliwienia wykorzystania tych wód przez innych użytkowników terenu górniczego, zwłaszcza pozbawionych wody na skutek działalności przedsiębiorstwa górniczego,
4)
rejestrowania zmian terenu górniczego i środowiska oraz podejmowania z odpowiednim wyprzedzeniem działań niezbędnych do zapewnienia środków zmierzających do wyrównania strat i szkód na tym terenie,
5)
stosowania metod rekultywacji, zapewniających optymalne ukształtowanie krajobrazu, warunków środowiska i gospodarczej przydatności terenów przekształconych.
§  4.
Przedsiębiorstwo górnicze eksploatujące kopalinę metodami umożliwiającymi równoczesne użytkowanie terenu górniczego na inne cele, nie związane z wydobywaniem kopaliny, jest obowiązane do:
1)
stosowania w granicach społecznie i ekonomicznie uzasadnionych metod eksploatacji górniczej ograniczających wielkość odkształceń powierzchni, szkodliwych dla jej zagospodarowania,
2)
ograniczania terenów zajmowanych pod obiekty i urządzenia zakładu górniczego przez ich koncentrowanie na małej powierzchni,
3)
rejestrowania przeobrażeń powierzchni, szkód górniczych i zmian środowiska oraz podejmowania, z niezbędnym wyprzedzeniem, koniecznych działań zmierzających do usunięcia ujemnych skutków działalności górniczej.
§  5.
Każde przedsiębiorstwo górnicze jest obowiązane również do:
1)
ograniczania terenów zajmowanych na zwały skały płonej,
2)
zapobiegania i likwidowania pożarów zwałów kopalin lub skały płonej,
3)
przeciwdziałania szkodliwym wpływom na środowisko, powodowanym przez to przedsiębiorstwo w postaci hałasu,: wibracji, zapylenia powietrza atmosferycznego, wydzielania gazów szkodliwych oraz zanieczyszczania wód, gruntów rolnych i leśnych,
4)
stosowania niezbędnych środków profilaktycznych zabezpieczeń powierzchni i znajdujących się na niej obiektów przed ujemnymi wpływami działalności górniczej, stosownie do zadań ustalonych dla tego przedsiębiorstwa w programie ochrony terenów górniczych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024