Włochy-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej. Rzym.1973.11.09.

UMOWA
pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej,
sporządzona w Rzymie dnia 9 listopada 1973 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 listopada 1973 roku została podpisana w Rzymie Umowa pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Włoskiej, ożywione pragnieniem zawarcia Umowy w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej w komunikacji międzynarodowej, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

W rozumieniu Umowy:

1.
Określenie "wykonywanie żeglugi morskiej i powietrznej" oznacza zawodową działalność przewozu drogą morską i powietrzną osób, zwierząt, towarów i poczty, wykonywaną przez właścicieli, przewoźników, najemców i armatorów lub przez inne osoby eksploatujące statki i samoloty, łącznie ze sprzedażą biletów na przewóz i innych dokumentów przewozu;
2.
Określenie "przedsiębiorstwa polskie" oznacza polskie przedsiębiorstwa państwowe, polskie instytucje o charakterze ogólnokrajowym i lokalnym, osoby fizyczne uznawane dla celów podatkowych za zamieszkałe w Polsce, a nie we Włoszech, jak i spółki kapitałowe i osobowe, założone zgodnie z ustawodawstwem polskim, których siedziba właściwego zarządu znajduje się na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej;
3.
Określenie "przedsiębiorstwa włoskie" oznacza włoskie przedsiębiorstwa państwowe, włoskie instytucje o charakterze ogólnokrajowym i lokalnym, osoby fizyczne uznawane dla celów podatkowych za zamieszkałe we Włoszech, a nie w Polsce, jak i spółki kapitałowe i osobowe, założone zgodnie z ustawodawstwem włoskim, których siedziba właściwego zarządu znajduje się na terytorium Republiki Włoskiej.
Artykuł  2
1.
Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje się zwolnić przychody pochodzące z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej pomiędzy Polską i Włochami oraz innymi krajami, prowadzonej pod banderą narodową przez przedsiębiorstwa włoskie wykonujące tego rodzaju działalność, od podatków i opłat od dochodu oraz od innych obciążeń podatkowych, mających za podstawę przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
2.
Rząd Republiki Włoskiej zobowiązuje się zwolnić przychody pochodzące z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej pomiędzy Włochami i Polską oraz innymi krajami, prowadzonej pod banderą narodową przez przedsiębiorstwa polskie wykonujące tego rodzaju działalność, od podatków i opłat od dochodu oraz od innych obciążeń podatkowych, mających za podstawę przychody podlegające opodatkowaniu we Włoszech.
3.
Zwolnienia podatkowe, o których mowa w ustępie 1, stosuje się również do polskich i włoskich przedsiębiorstw żeglugi morskiej i powietrznej uczestniczących w poolu, prowadzących wspólnie działalność w zakresie żeglugi morskiej i powietrznej lub współuczestniczących w innych organizacjach międzynarodowych - w granicach przychodów tych przedsiębiorstw.
Artykuł  3

Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Będzie ona miała zastosowanie do przychodów osiągniętych z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej od dnia 1 stycznia 1966 roku.

Artykuł  4

Umowa pozostaje w mocy przez czas nieokreślony, lecz może być wypowiedziana przez każdy z obydwu Rządów na podstawie uprzedniego zawiadomienia na piśmie na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego. W tym przypadku dzień 1 stycznia następnego roku ustala się za datę wygaśnięcia Umowy.

Sporządzono w Rzymie dnia 9 listopada 1973 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, włoskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc z tym jednak, że w przypadku wątpliwości rozstrzygający jest tekst angielski.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 12 września 1974 roku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.9.37

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Włochy-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej. Rzym.1973.11.09.
Data aktu: 09/11/1973
Data ogłoszenia: 22/03/1977
Data wejścia w życie: 15/02/1977