Zasady i warunki uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ
z dnia 22 grudnia 1977 r.
w sprawie zasad i warunków uprawiania rybołówstwa przez obce statki rybackie w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 4 ustawy z dnia 17 grudnia 1977 r. o polskiej strefie rybołówstwa morskiego (Dz. U. Nr 37, poz. 163) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do rybołówstwa uprawianego przez obce statki rybackie na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego.
§  2.
1.
Na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego obce statki rybackie mogą uprawiać rybołówstwo, jeżeli umowa międzynarodowa zawarta przez Polską Rzeczpospolitą Ludową z państwem przynależności statku przewiduje taką możliwość.
2.
W polskiej strefie rybołówstwa morskiego połowami dokonywanymi przez obce statki rybackie mogą być objęte następujące gatunki ryb:
1)
dorsz (Gadus morrhua L.),
2)
śledź (Clupea harengus L.),
3)
szprot (Sprattus Sprattus L.).
3.
W wyjątkowych wypadkach mogą być dokonywane połowy ryb dwuśrodowiskowych, jeżeli umowa międzynarodowa zawarta przez Polską Rzeczpospolitą Ludową z państwem przynależności statku przewiduje taką możliwość.
§  3.
Na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego zabrania się obcym statkom rybackim dokonywania połowów z udziałem statków baz lub statków łącznikowych.
§  4.
W stosunku do państwa, z którym zostanie zawarta umowa międzynarodowa w sprawie uprawiania rybołówstwa w polskiej strefie rybołówstwa morskiego, ustala się wielkość dopuszczalnych połowów oraz czas pobytu statków rybackich tego państwa w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.
§  5. 1
 
1.
Obcy statek rybacki dokonujący połowów w polskiej strefie rybołówstwa morskiego powinien prowadzić dziennik połowowy określający: okres połowów, rejon połowów oznaczony współrzędnymi geograficznymi, rodzaj i ilość stosowanych narzędzi połowowych oraz sposób ich użycia, ilość i czas trwania każdego zaciągu ze wskazaniem godziny jego rozpoczęcia i zakończenia oraz głębokość w miejscu rozpoczęcia zaciągu, rodzaj stosowanego materiału sieciowego i minimalną wielkość prześwitu oczka sieci oraz wielkość połowu z podziałem na gatunki w poszczególnych zaciągach.
2.
W czasie przebywania w polskiej strefie rybołówstwa morskiego obcy statek rybacki jest obowiązany do podnoszenia bandery oznaczającej przynależność państwową, a napisy identyfikacyjne statku powinny być utrzymane w należytym stanie, aby w każdym czasie mogły być odczytane ze statku lub samolotu kontrolnego.
§  6.
1.
Z zastrzeżeniem przepisu § 2 ust. 1 obce statki rybackie mogą uprawiać rybołówstwo w polskiej strefie rybołówstwa morskiego tylko na podstawie zezwolenia wydanego przez właściwy urząd morski; zezwolenie to powinno znajdować się na statku i być okazywane na życzenie władz polskich.
2.
Zezwolenie, o którym mowa w ust. 1, może być wydane na okres nie dłuższy niż jeden rok, po uiszczeniu opłaty określonej w odrębnych przepisach, chyba że umowa międzynarodowa stanowi inaczej.
3. 2
Zezwolenie nie może być wydane statkom, których długość przekracza 30 m, oraz statkom mającym urządzenia do przetwarzania ryb na mączkę rybną; w wyjątkowych wypadkach, za zgodą Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, zezwolenia mogą być wydane statkom o długości większej niż 30 m.
4.
Wniosek o zezwolenie powinien określać: przynależność państwową statku, typ, nazwę, numer rejestracyjny, sygnał rozpoznawczy i port macierzysty statku, moc maszyn (w KM), długość całkowitą, tonaż brutto i szybkość maksymalną statku, nazwę i adres armatora, nazwisko i imię kapitana oraz liczbę członków załogi statku, przewidywany okres oraz rejon połowów według siatki kwadratów naniesionych na mapach nr 301 i 302, przewidywaną liczbę dni połowowych, gatunki ryb, jakie zamierza się poławiać (dorsze, śledzie, szproty, inne), oraz przewidywany rodzaj połowów i narzędzi połowowych, miejsce i datę wystawienia wniosku oraz zawierać podpis wnioskodawcy. Wniosek powinien być złożony we właściwym urzędzie morskim nie później niż 90 dni przed planowanym rozpoczęciem połowów.
5. 3
Prowadzenie działalności naukowo-badawczej w zakresie dyscyplin związanych z rybołówstwem morskim przez obce statki na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego, do czasu przyjęcia odpowiednich regulacji prawnomiędzynarodowych, wymaga uzyskania zgody Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
§  7.
1.
Wejście obcego statku rybackiego na obszar polskiej strefy rybołówstwa morskiego w celu dokonywania połowów oraz wyjście z tej strefy powinno być przez ten statek zgłaszane właściwemu urzędowi morskiemu drogą radiową za pośrednictwem polskich radiostacji nadbrzeżnych, a pozycja przekroczenia granicy strefy powinna być odnotowana w dzienniku połowowym. Zarówno dzień wejścia, jak i wyjścia statku ze strefy będą zaliczane jako dni pobytu w strefie.
2. 4
Obcy statek rybacki, niezależnie od sprawozdawczości przewidzianej w umowie międzynarodowej, powinien podawać codziennie drogą radiową informację o rejonie połowów, rodzaju stosowanego sprzętu, ilości złowionych w ciągu ostatniej doby ryb z podziałem na gatunki, prowadzić okresowy nasłuch radiowy i odpowiadać na każde wezwanie organów administracji morskiej i organów ochrony granic. Sposób nawiązywania łączności, przekazywania meldunków oraz godziny i częstotliwość prowadzenia nasłuchu określa właściwy urząd morski. Właściwy urząd morski, za zgodą Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej, może w uzasadnionych wypadkach zwolnić obcy statek rybacki od niektórych wymagań określonych w niniejszym ustępie.
3.
Po dokonaniu połowów w dopuszczalnej wielkości albo osiągnięciu ustalonego czasu pobytu w polskiej strefie rybołówstwa morskiego statek rybacki państwa, o którym mowa w § 4, jest obowiązany opuścić polską strefę rybołówstwa morskiego.
§  8.
1.
Połowy gatunków ryb wymienionych w umowie międzynarodowej powinny być prowadzone zgodnie z przyjętymi przez Polskę zaleceniami Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 pkt 2, 3 i 4 oraz ust. 3, 4 i 5.
2.
Na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego zabrania się:
1)
dokonywania połowów gatunków ryb nie wymienionych w umowie międzynarodowej oraz posiadania na statku rybackim sieci innych niż odpowiednie do połowów gatunków ryb określonych w zezwoleniu,
2) 5
używania włoków i tuk o oczku mniejszym niż 18 mm, w razie gdy ciężar złowionych szprotów jest mniejszy od ciężaru pozostałych gatunków ryb w połowie,
3)
używania włoków i tuk o oczku mniejszym od 90 mm, jeżeli przyłów dorszy jest większy od 20% ciężaru wszystkich pozostałych gatunków ryb,
4)
połowów śledzi, jeżeli ich długość mierzona od początku pyska do najdłuższego promienia płetwy ogonowej wynosi mniej niż 16 cm.
3. 6
Dopuszcza się przyłów śledzi mniejszych niż 16 cm, jeżeli nie stanowią one więcej niż 15% ciężaru wszystkich ryb śledziowatych w zaciągu.
4. 7
W razie stwierdzenia w zaciągu większego niż dopuszczalny przyłowu ryb, które nie przekroczyły ustanowionych dla nich wymiarów ochronnych, statek rybacki powinien natychmiast zmienić sprzęt lub opuścić łowisko, przemieszczając się w rejon o wielkości przyłowu ryb w zaciągu zgodnej z ustalonymi normami.
5.
Przy połowach sieciami ciągnionymi oczka ochrony worka nie mogą się krzyżować z oczkami worka.
6.
Ryby złowione przypadkowo, a nie wymienione w umowie międzynarodowej, należy niezwłocznie wpuścić do wody.
§  9. 8
Jeżeli obcy statek rybacki mający zezwolenie naruszy obowiązujące przepisy, właściwy urząd morski może cofnąć okresowo lub na stałe zezwolenie dla statku; cofnięcie zezwolenia powoduje utratę przez państwo przynależności statku przypadającej na ten statek liczby dni pobytu w strefie.
§  10.
1.
Obce statki rybackie przebywające w polskiej strefie rybołówstwa morskiego podlegają kontroli przestrzegania przez nie obowiązujących przepisów.
2. 9
Kontrola jest wykonywana przez organy ochrony granic i organy administracji morskiej przy użyciu statków, samolotów i śmigłowców.
§  11.
1.
Organy administracji morskiej dokonują kontroli, o której mowa w § 10, przez upoważnionych inspektorów legitymujących się dokumentem tożsamości zgodnym ze wzorem stanowiącym załącznik nr 1.
2.
Znakiem rozpoznawczym statku, na którym znajduje się inspektor, jest flaga zgodna ze wzorem stanowiącym załącznik nr 2.
3.
Zamiar dokonania kontroli jest oznajmiany przez danie odpowiedniego sygnału według międzynarodowego kodu sygnałowego (L).
4. 10
Obcy statek rybacki wezwany do zatrzymania się powinien zatrzymać się i stworzyć bezpieczne warunki do wejścia inspektora lub funkcjonariuszy organów ochrony granic na pokład statku, zgodnie z dobrą praktyką morską.
§  12. 11
 
1.
Kierownik obcego statku rybackiego przebywającego w polskiej strefie rybołówstwa morskiego jest obowiązany zezwolić na pobyt inspektora na pokładzie w czasie prowadzenia połowów w polskiej strefie rybołówstwa morskiego.
2.
W czasie przebywania inspektora na obcym statku rybackim kierownik tego statku powinien umożliwić inspektorowi dokonanie kontroli przestrzegania obowiązujących przepisów i obserwacji prowadzonych połowów, a w szczególności:
1)
udzielić inspektorowi niezbędnych wyjaśnień,
2)
przedstawić do wglądu żądane dokumenty łącznie z dziennikiem połowowym,
3)
umożliwić obejrzenie złowionych ryb i sprzętu połowowego zarówno na pokładzie, jak i pod pokładem statku,
4)
umożliwić dokonanie wpisu do dziennika połowowego,
5)
umożliwić korzystanie ze środków łączności oraz zapewnić pomoc przy przekazywaniu i otrzymywaniu depesz,
6)
udzielić wszelkiej innej pomocy niezbędnej do prawidłowego przeprowadzenia kontroli,
7)
zapewnić zakwaterowanie i wyżywienie w razie dłuższego pobytu inspektora na statku.
§  13. 12
O przeprowadzonej kontroli inspektor dokonuje wpisu do dziennika połowowego statku, a w razie stwierdzenia uchybień, sporządza ponadto protokół, który przedstawia do podpisu kierownikowi obcego statku. Kierownik tego statku może wnieść uwagi lub zastrzeżenia do treści protokołu. Inspektor jest obowiązany ustosunkować się niezwłocznie do zastrzeżeń w razie ich wniesienia.
§  14.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu, dotyczących kontroli obcych statków rybackich przez organy administracji morskiej, stosuje się odpowiednio zalecenia Międzynarodowej Komisji Rybołówstwa Morza Bałtyckiego.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1978 r.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

(Wzór)

DOKUMENT TOŻSAMOŚCI INSPEKTORA RYBOŁÓWSTWA MORSKIEGO

(grafikę pominięto)

ZAŁĄCZNIK Nr  2

WZÓR FLAGI STATKU, NA KTÓRYM ZNAJDUJE SIĘ INSPEKTOR UPRAWNIONY DO KONTROLI

(grafikę pominięto)
1 § 5 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
2 § 6 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
3 § 6 ust. 5 dodany przez § 1 pkt 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
4 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
5 § 8 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. a) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
6 § 8 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. b) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
7 § 8 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 4 lit. c) rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
8 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
9 § 10 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
10 § 11 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
11 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.
12 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 14 kwietnia 1979 r. (Dz.U.79.9.56) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 maja 1979 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024