Jemen-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1973.01.18.

UMOWA
kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu,
podpisana w Warszawie dnia 18 stycznia 1973 r.

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 stycznia 1973 r. została podpisana w Warszawie Umowa kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu pragnąc popierać wzajemną współpracę w dziedzinach kultury, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu oraz dążąc do umocnienia więzów przyjaźni i zrozumienia pomiędzy obu krajami w oparciu o zasadę równości, poszanowania narodowej suwerenności i nieingerowania w wewnętrzne sprawy drugiego kraju, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony postanowiły popierać wszelkiego rodzaju działalność, która mogłaby umożliwić im zapoznanie się z kulturalnymi, artystycznymi, naukowymi, sportowymi i innymi osiągnięciami drugiego kraju.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać ustanowienie i rozwijanie dobrych stosunków pomiędzy ich kulturalnymi, artystycznymi, naukowymi, sportowymi i innymi organizacjami oraz ich rozmaitymi instytucjami. Będą one ułatwiać wymianę doświadczeń i informacji w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu, tak aby zapoznać drugą Stronę z życiem swego narodu.

W tym celu będą one popierać wymianę profesorów, naukowców, specjalistów w zakresie oświaty, przedstawicieli kultury, sztuki i sportu.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą wzajemnie przyznawać sobie stypendia zarówno na studia teoretyczne i praktyczne oraz na szkolenia specjalne, jak również i na prace naukowo-badawcze.

Artykuł  4

Umawiające się Strony rozważą, w celu zawarcia odrębnego porozumienia, warunki dla uznania równorzędności dyplomów i stopni naukowych wyższych szkół i uczelni.

Artykuł  5

Umawiające się Strony dołożą starań, aby używane przez nie podręczniki szkolne zawierały zgodne z rzeczywistością informacje o kulturze, historii i geografii drugiego kraju.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą wzajemnie przyczyniać się poprzez swoje oświatowe i kulturalne instytucje do lepszego poznania literatury, historii, geografii i kultury drugiego kraju.

W tym celu obie Strony będą wymieniać materiały informacyjne.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać wymianę, przekłady i rozpowszechnianie książek i czasopism z dziedziny kultury, sztuki, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu, publikowanych przez drugą Stronę.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać wymianę wystaw artystycznych, zespołów teatralnych, orkiestrowych i ludowych. Ponadto będą one popierać zarówno organizowanie wszelkiego rodzaju imprez i sympozjów kulturalnych, jak również i pokazów filmów Strony drugiej oraz wymianę ekspertów z dziedziny kinematografii i urządzanie festiwali filmowych.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednie kontakty pomiędzy swymi radiofoniami i telewizjami.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać nawiązanie i utrwalanie kontaktów pomiędzy Narodowymi Komitetami UNESCO obu krajów.

Artykuł  11

W celu wprowadzenia w życie niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą zawierały co dwa lata odpowiednie plany realizacji. Plany te będą zawierać wszystkie szczegóły tyczące wymiany kulturalnej i naukowej. Warunki finansowe będą ustalone przez Umawiające się Strony w planach realizacji na zasadach wzajemności, z wyjątkiem przypadków, w których warunki te będą ustalone w odrębnym porozumieniu.

Artykuł  12

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji zgodnie z prawem każdej Umawiającej się Strony. Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Umowa obowiązywać będzie przez pięć lat. Po upływie tego okresu będzie ona automatycznie przedłużona na dalszych pięć lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 stycznia 1973 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 9 lipca 1973 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024