Grecja-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Ateny.1976.03.31.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Grecji o współpracy kulturalnej i naukowej,
podpisana w Atenach dnia 31 marca 1976 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 31 marca 1976 r. została podpisana w Atenach Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Grecji o współpracy kulturalnej i naukowej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Grecji o współpracy kulturalnej i naukowej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Grecji,

kierując się pragnieniem dalszego rozwijania i umacniania przyjaznych stosunków między narodami obu krajów oraz

pragnąc popierać współpracę w dziedzinie kultury, nauki, oświaty, środków masowego przekazu i sportu,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą rozwijać w celu wzajemnego lepszego poznania się współpracę w różnych dziedzinach kultury będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, a w szczególności popierać:

1)
inicjatywy mające na celu popularyzację literatury drugiego kraju poprzez tłumaczenie dzieł literackich;
2)
prezentację utworów artystycznych drugiego kraju przez telewizję, radio, teatry, kina, sale koncertowe i ośrodki wystawowe;
3)
wymianę książek i innych publikacji z dziedziny kultury, nauki i oświaty;
4)
organizowanie za pośrednictwem kompetentnych władz odczytów i wystaw, jak również imprez artystycznych, festiwali filmowych, zawodów sportowych i spotkań młodzieżowych;
5)
uczestnictwo swych przedstawicieli w konferencjach, konkursach i spotkaniach międzynarodowych dotyczących zagadnień kultury, jak również w zawodach sportowych organizowanych przez drugą Umawiającą się Stronę;
6)
współpracę szkół artystycznych, muzeów, bibliotek, teatrów i innych instytucji kulturalnych, jak również współpracę stowarzyszeń sportowych;
7)
kontakty między stowarzyszeniami pisarzy, kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików, architektów, aktorów i muzyków, jak również między przedstawicielami stowarzyszeń teatralnych, filmowych i muzycznych;
8)
wymianę doświadczeń i specjalistów z zakresu muzealnictwa i konserwacji dóbr architektury i kultury;
9)
prowadzenie badań przez udostępnianie, zgodnie z przepisami każdego z krajów, archiwów oraz publicznych i uniwersyteckich bibliotek;
10)
wymianę artystów i grup artystycznych na zasadzie wzajemności;
11)
kontakty kompetentnych państwowych organizacji turystycznych w celu zwiększenia ruchu turystycznego między obydwoma krajami.
Artykuł  2

W celu wzmocnienia więzów łączących ich kraje obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę w dziedzinie nauki i oświaty.

Dla osiagnięcia wyżej wymienionego celu obie Umawiające się Strony będą w szczególności:

1)
popierać i rozszerzać współpracę między szkołami wyższymi i państwowymi instytucjami naukowymi;
2)
dążyć do rozszerzenia współpracy i wymiany naukowców oraz nauczycieli szkolnictwa średniego i wyższego, jak również udzielać im pomocy w badaniach;
3)
zapraszać, w miarę możliwości, przedstawicieli drugiej Umawiającej się Strony na organizowane przez jedną ze Stron kongresy naukowe lub kulturalne, konferencje i inne spotkania;
4)
przyznawać stypendia i wymieniać studentów i stażystów z wyższych uczelni;
5)
ułatwiać wymianę doświadczeń na wszystkich szczeblach szkolnictwa, jak również w różnych dziedzinach nauki i techniki, włącznie z zagadnieniami zanieczyszczania, ochrony środowiska oraz ekologii;
6)
w duchu Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i w myśl zaleceń UNESCO starać się czynić przygotowania do przyszłej weryfikacji na zasadzie wzajemności i ewentualnego wprowadzenia poprawek w podręcznikach szkolnych, szczególnie we fragmentach dotyczących historii i geografii drugiego kraju.
Artykuł  3

Obie Umawiające się Strony będą popierać współpracę między ich środkami masowego przekazu, a m. in. będą:

1)
ułatwiać współpracę agencji prasowych, gazet, instytucji radia i telewizji;
2)
popierać wymianę wizyt przedstawicieli ich organizacji prasowych, radiowych i telewizyjnych;
3)
wymieniać materiały prasowe oraz programy radiowe i telewizyjne.
Artykuł  4
1)
W celu realizacji niniejszej Umowy ustanowiona zostanie polsko-grecka Komisja Mieszana, która zbierać się będzie na sesjach plenarnych raz na dwa lata, na przemian w Polsce i w Grecji, aby ustalić programy współpracy, jak również warunki finansowe ich realizacji.
2)
Realizacja postanowień programów wypracowanych przez Komisję Mieszaną odbywać się będzie kanałami dyplomatycznymi obu Umawiających się Stron.
Artykuł  5

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie trzydziestego dnia, licząc od daty wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.

Artykuł  6

Umowa niniejsza jest zawarta na czas nieokreślony. Może być ona wypowiedziana w drodze notyfikacji przez każdą z Umawiających się Stron; w takim przypadku utraci moc po upływie sześciu miesięcy od daty wypowiedzenia.

Na dowód czego upełnomocnieni Przedstawiciele Umawiających się Stron podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją odpowiednimi pieczęciami.

Sporządzono w Atenach dnia 31 marca 1976 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, greckim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo ważne; w przypadku rozbieżności wynikłych z ich interpretacji tekst w języku angielskim uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 8 lipca 1976 r.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.34.146

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Grecja-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Ateny.1976.03.31.
Data aktu: 31/03/1976
Data ogłoszenia: 25/11/1977
Data wejścia w życie: 26/11/1977