Prowadzenie księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 12 lipca 1975 r.
w sprawie prowadzenia księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przez użyte w rozporządzeniu określenia:
1)
ustawa - rozumie się ustawę z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158),
2)
zezwolenie - rozumie się zezwolenie wydane przez Ministra Kultury i Sztuki na podstawie art. 3 ust. 4 ustawy,
3)
księgarnia - rozumie się placówkę sprzedaży wydawnictw nieperiodycznych pochodzących z bieżącej krajowej produkcji wydawniczej,
4)
antykwariat - rozumie się placówkę sprzedaży wydawnictw antykwarycznych dopuszczonych do rozpowszechniania na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
5)
sprzedaż dzieł sztuki - rozumie się sprzedaż dzieł sztuki żyjących twórców polskich na warunkach określonych przez Ministra Kultury i Sztuki z wyłączeniem dzieł sztuki wykonanych przez twórców ludowych oraz prac amatorskich wykonanych przez osoby nie posiadające uprawnień do wykonywania zawodu stwierdzonych zaświadczeniem Ministra Kultury i Sztuki.
§  2.
Zezwolenie na prowadzenie:
1)
księgarni lub antykwariatu - wydaje się osobie fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych, która posiada kwalifikacje do uzyskania tytułu zawodowego "księgarz" w placówkach prowadzonych przez przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Księgarstwa,
2)
sprzedaży dzieł sztuki - wydaje się osobie fizycznej mającej pełną zdolność do czynności prawnych i posiadającej kwalifikacje artysty plastyka bądź dyplom ukończenia studiów na wydziale historycznym uniwersytetu i specjalizacji w zakresie historii sztuki, a w uzasadnionych wypadkach także osobie posiadającej dyplom ukończenia studiów filologicznych lub historycznych.
§  3.
Ustanowienie pełnomocnika do prowadzenia działalności określonej w zezwoleniu wymaga zgody Ministra Kultury i Sztuki. Pełnomocnik powinien spełniać warunki określone w § 2.
§  4.
Zezwolenie na prowadzenie księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki wydaje się na okres 5 lat.
§  5.
1.
Zezwolenie powinno zawierać:
1)
imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do prowadzenia księgarni, antykwariatu lub sprzedaży dzieł sztuki,
2)
adres placówki,
3)
termin ważności zezwolenia,
4)
inne dane dotyczące szczególnych warunków wykonywania działalności.
2.
Wydane zezwolenie podlega wpisaniu do rejestru zezwoleń, prowadzonego w Ministerstwie Kultury i Sztuki.
§  6.
Osoba prowadząca na podstawie zezwolenia sprzedaż dzieł sztuki, o których mowa w § 1 pkt 5, może dzieła te sprzedawać do upływu jednego roku od daty śmierci twórcy dzieła.
§  7.
Przed doręczeniem zezwolenia ustala się wysokość opłaty skarbowej określonej w odrębnych przepisach oraz stwierdza się, czy została ona uiszczona.
§  8.
1.
Osoba prowadząca działalność na podstawie zezwolenia może zaopatrywać się w wydawnictwa i dzieła sztuki:
1)
w uspołecznionych jednostkach handlu tymi wyrobami,
2)
u twórców i innych osób fizycznych.
2.
Dzieła sztuki przeznaczone do sprzedaży powinny być ocenione pod względem wartości artystycznej przez Komisję do Spraw Ocen i Wycen Artystycznych przy Przedsiębiorstwie Państwowym "Desa" Dzieła Sztuki i Antyki.
3.
Wydawnictwa antykwaryczne nabywane od indywidualnych posiadaczy wycenia osoba posiadająca zezwolenie na prowadzenie antykwariatu według zasad wyceny obowiązujących w antykwariatach prowadzonych przez przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Księgarstwa.
§  9.
Osoby prowadzące w dniu wejścia w życie ustawy księgarnie lub antykwariaty na podstawie zezwoleń wydanych przez terenowe organy administracji państwowej i zamierzające nadal je prowadzić powinny złożyć w terminie do dnia 15 sierpnia 1975 r. wniosek do Ministra Kultury i Sztuki o wydanie zezwolenia na dalsze prowadzenie tej działalności.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.27.142

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Prowadzenie księgarń, antykwariatów i sprzedaży dzieł sztuki przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej.
Data aktu: 12/07/1975
Data ogłoszenia: 05/08/1975
Data wejścia w życie: 05/08/1975