Zm.: ustawa o Służbie Więziennej.

USTAWA
z dnia 12 czerwca 1975 r.
zmieniająca ustawę o Służbie Więziennej.

Art.  1. 

W ustawie z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436) wprowadza się następujące zmiany:

1)
użyte w ustawie w odpowiedniej liczbie i przypadku określenie "funkcjonariusz młodszy" zastępuje się w tej samej liczbie i przypadku - określeniem "podoficer", a określenie "funkcjonariusz starszy" - określeniem "oficer";
2)
w art. 2 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej określa wzory umundurowania i oznak funkcjonariuszy Służby Więziennej.";

3)
art. 3 otrzymuje brzmienie:

"Art. 3. 1. Stosunek służbowy funkcjonariuszy Służby Więziennej, zwanych dalej "funkcjonariuszami", powstaje przez mianowanie.

2. Początek służby liczy się od dnia określonego w decyzji o mianowaniu.";

4)
art. 5 otrzymuje brzmienie:

"Art. 5. 1. Funkcjonariuszem może być mianowany obywatel polski o nieskazitelnej przeszłości, posiadający odpowiednie wykształcenie oraz zdolność psychiczną i fizyczną do służby więziennej.

2. Mianowanie może nastąpić po odbyciu przez kandydata zasadniczej służby wojskowej albo po przeniesieniu go do rezerwy bez odbycia tej służby lub po zwolnieniu od obowiązku służby wojskowej.

3. Minister Sprawiedliwości określi wymagania w zakresie wykształcenia, zdolności psychicznej i fizycznej, jakim powinien odpowiadać kandydat na określone stanowisko.

4. Zdolność psychiczną i fizyczną kandydata do służby ustalają komisje lekarskie służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.";

5)
art. 6 i 7 otrzymują brzmienie:

"Art. 6. Na stanowiska służbowe funkcjonariuszy mianuje, przenosi oraz zwalnia z tych stanowisk, a także zawiesza w czynnościach służbowych Minister Sprawiedliwości lub upoważnieni przez niego przełożeni.

Art. 7. 1. Przed objęciem służby funkcjonariusz składa ślubowanie.

2. Minister Sprawiedliwości ustali rotę ślubowania oraz określi tryb jego składania.";

6)
po art. 7 dodaje się art. 71 w brzmieniu:

"Art. 71 Minister Sprawiedliwości określa sposób pełnienia i przebieg służby oraz szczegółowe prawa i obowiązki funkcjonariuszy.";

7)
art. 9-14 otrzymują brzmienie:

"Art. 9. Ustanawia się następujące kolejne stopnie służbowe funkcjonariuszy:

1) szeregowcy Służby Więziennej:

a) szeregowiec Służby Więziennej,

b) starszy szeregowiec Służby Więziennej,

2) podoficerowie Służby Więziennej:

a) kapral Służby Więziennej,

b) starszy kapral Służby Więziennej,

c) plutonowy Służby Więziennej,

d) sierżant Służby Więziennej,

e) starszy sierżant Służby Więziennej,

f) sierżant sztabowy Służby Więziennej,

g) starszy sierżant sztabowy Służby Więziennej,

3) oficerowie Służby Więziennej:

a) młodsi oficerowie:

- podporucznik Służby Więziennej,

- porucznik Służby Więziennej,

- kapitan Służby Więziennej,

b) starsi oficerowie:

- major Służby Więziennej,

- podpułkownik Służby Więziennej,

- pułkownik Służby Więziennej,

4) generał Służby Więziennej.

Art. 10. 1. Stopień szeregowca funkcjonariusz otrzymuje z chwilą mianowania na stanowisko służbowe.

2. Stopnie starszego szeregowca i podoficera nadają przełożeni określeni przez Ministra Sprawiedliwości.

Art. 11. 1. Stopnie oficerskie nadaje Minister Sprawiedliwości.

2. Stopień generała Służby Więziennej nadaje Prezes Rady Ministrów na wniosek Ministra Sprawiedliwości.

Art. 12. Nadanie funkcjonariuszowi stopnia podoficerskiego następuje po ukończeniu szkoły podoficerskiej lub odpowiedniego kursu Służby Więziennej oraz w zależności od opinii służbowej i zajmowanego stanowiska służbowego.

Art. 13. 1. Warunkiem nadania pierwszego stopnia oficerskiego jest ukończenie szkoły oficerskiej Służby Więziennej lub odpowiedniej szkoły wyższej i zdanie egzaminu na oficera.

2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach pierwszy stopień oficerski może być nadany mimo niezachowania warunków określonych w ust. 1.

Art. 14. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Oświaty i Wychowania tworzy, przekształca i znosi szkoły Służby Więziennej, określa ich organizację oraz program i czas trwania nauki.";

8)
w art. 15 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Nadanie oficerowi Służby Więziennej kolejnego wyższego stopnia następuje stosownie do posiadanych kwalifikacji, w zależności od opinii służbowej i zajmowanego stanowiska służbowego. Nadanie tego stopnia może nastąpić nie wcześniej niż po przesłużeniu w stopniu:

podporucznika - 3 lat,

porucznika - 4 lat,

kapitana - 5 lat,

majora - 4 lat,

podpułkownika - 4 lat.";

9)
art. 16 i 17 otrzymują brzmienie:

"Art. 16. 1. Nadanie funkcjonariuszowi kolejnego wyższego stopnia służbowego może nastąpić w drodze wyróżnienia przed upływem ustalonych okresów.

2. W przypadkach wyjątkowych, zasługujących na szczególne uwzględnienie z punktu widzenia potrzeb służby, można nadać funkcjonariuszowi, który posiada szczególne kwalifikacje fachowe lub umiejętności do pełnienia służby na odpowiednim stanowisku służbowym, wyższy stopień mimo niezachowania warunków wymaganych do nadania tego stopnia.

Art. 17. 1. Żołnierze i funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej przechodzący do Służby Więziennej mogą być mianowani na stopień służbowy równorzędny z posiadanym stopniem wojskowym lub milicyjnym, a jeżeli posiadany stopień wojskowy lub milicyjny nie ma odpowiednika w stopniu Służby Więziennej - na stopień bezpośrednio wyższy.

2. Funkcjonariusz przyjęty ponownie do służby może być mianowany na stopień służbowy posiadany w dniu zwolnienia ze służby.";

10)
po art. 17 dodaje się art. 171 w brzmieniu:

"Art. 171. Minister Sprawiedliwości ustala okresy wysługi w stopniach podoficerskich oraz określa szczegółowe warunki, zasady i tryb nadawania funkcjonariuszom stopni służbowych.";

11)
w art. 20 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Funkcjonariusz może nosić ubranie cywilne w czasie pełnienia służby w przypadkach określonych przez przełożonego.";

12)
art. 22 i 23 skreśla się;
13)
po art. 24 dodaje się art. 241 w brzmieniu:

"Art. 241. 1. Funkcjonariusze określonych rodzajów służb otrzymują wyposażenie specjalne.

2. Minister Sprawiedliwości określa rodzaje służb oraz tryb przyznawania wyposażenia specjalnego.";

14)
art. 26 otrzymuje brzmienie:

"Art. 26. 1. Funkcjonariuszowi i członkom jego rodziny przysługuje prawo przejazdu na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości państwowymi środkami komunikacyjnymi raz w roku do dowolnie obranej miejscowości w kraju i z powrotem.

2. W razie niewykorzystania przysługującego przejazdu osoba uprawniona otrzymuje równoważnik pieniężny w wysokości odpowiadającej cenie biletu kolejowego na odległość 500 km, przy uwzględnieniu rodzaju i klasy pociągu oraz przysługującej ulgi taryfowej.

3. Minister Sprawiedliwości określa zasady i warunki korzystania z uprawnień, o których mowa w ust. 1 i 2.

4. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych może przyznać osobom wymienionym w ust. 1 także inne świadczenia socjalno-bytowe niż określone w ust. 1 i 2.

5. Świadczenia, o których mowa w ust. 4, mogą być przyznawane również osobom uprawnionym do zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy oraz ich rodzin.";

15)
art. 28 otrzymuje brzmienie:

"Art. 28. 1. Funkcjonariusz otrzymuje dla siebie i członków rodziny mieszkanie funkcyjne w miejscowości, w której stale pełni służbę, lub w miejscowości pobliskiej - na zasadach i według norm określonych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

2. W razie braku mieszkania funkcyjnego funkcjonariusz otrzymuje równoważnik pieniężny.

3. Funkcjonariuszowi przysługuje prawo remontu zajmowanego przez niego mieszkania na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości.

4. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrami: Finansów oraz Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska określa wysokość i zasady wypłaty równoważnika pieniężnego w razie braku mieszkania funkcyjnego oraz zasady wykonywania remontu mieszkań na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości.";

16)
po art. 28 dodaje się art. 281 w brzmieniu:

"Art. 281. Funkcjonariuszowi przysługuje pomoc finansowa na budownictwo mieszkaniowe według zasad określonych przez Radę Ministrów.";

17)
art. 30 i 31 otrzymują brzmienie:

"Art. 30. 1. Minister Sprawiedliwości określa, których członków rodziny funkcjonariusza uważa się za uprawnionych do świadczeń przewidzianych w art. 26 i 29.

2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych może uznać za uprawnione do świadczeń przewidzianych w art. 29 także inne osoby pozostające na utrzymaniu funkcjonariusza.

Art. 31. 1. Funkcjonariusz otrzymuje corocznie urlop wypoczynkowy w wymiarze 26 dni roboczych.

2. Minister Sprawiedliwości może wprowadzić urlopy dodatkowe w wymiarze do 13 dni roboczych rocznie dla funkcjonariuszy, którzy pełnią służbę w warunkach szczególnie uciążliwych i szkodliwych dla zdrowia albo osiągnęli określoną granicę wieku lub staż służby, albo jeżeli jest to uzasadnione innymi szczególnymi właściwościami służby.

3. Minister Sprawiedliwości określa szczegółowe zasady udzielania funkcjonariuszom urlopów oraz zasady i sposób wykorzystania urlopów dodatkowych.";

18)
w art. 32 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Z ważnych względów służbowych udzielenie funkcjonariuszowi urlopu wypoczynkowego może być wstrzymane w części lub w całości, a funkcjonariusz może być z urlopu odwołany. Termin urlopu może być także przesunięty na wniosek funkcjonariusza umotywowany ważnymi względami.

2. Funkcjonariuszowi odwołanemu z urlopu przysługuje zwrot kosztów przejazdu spowodowanych odwołaniem, według norm ustalonych przepisami w sprawie diet i innych należności za czas podróży służbowych na obszarze kraju, jak również zwrot innych kosztów, które określa Minister Sprawiedliwości.";

19)
art. 33 otrzymuje brzmienie:

"Art. 33. 1. Funkcjonariuszowi można udzielić urlopu zdrowotnego, szkoleniowego lub okolicznościowego z innych ważnych przyczyn.

2. Rada Ministrów określa szczegółowe zasady udzielania urlopów, o których mowa w ust. 1, oraz ich wymiar.";

20)
art. 34-36 otrzymują brzmienie:

"Art. 34. Funkcjonariuszowi-kobiecie przysługują uprawnienia określone w przepisach prawa pracy o ochronie pracy kobiet.

Art. 35. 1. Funkcjonariusze i członkowie ich rodzin mają prawo do świadczeń emerytalnych i rentowych według zasad i na warunkach określonych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin; przepisy te stosuje się odpowiednio.

2. Służbę w Milicji Obywatelskiej zalicza się do wysługi lat na równi ze Służbą Więzienną.

Art. 36. Funkcjonariuszowi, który doznał trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek wypadku pozostającego w związku z pełnieniem służby albo wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami lub warunkami służby, jak również rodzinie funkcjonariusza, który zmarł wskutek takiego wypadku lub choroby, przysługuje odszkodowanie określone w przepisach o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej; przepisy te stosuje się odpowiednio.";

21)
art. 38 otrzymuje brzmienie:

"Art. 38. Wyróżnienia są następujące:

1) pochwała,

2) nagroda pieniężna lub rzeczowa,

3) przedterminowe nadanie wyższego stopnia służbowego,

4) nadanie odznaki wzorowego funkcjonariusza Służby Więziennej: brązowej - po dziesięciu, srebrnej - po piętnastu, złotej - po dwudziestu pięciu latach nieprzerwanej i nienagannej służby,

5) przedstawienie do oznaczenia państwowego.";

22)
w tytule rozdziału 6 skreśla się wyrazy: "i koleżeńskie";
23)
art. 40 i 41 otrzymują brzmienie:

"Art. 40. Funkcjonariusz podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za naruszenie dyscypliny służbowej oraz w innych przypadkach określonych w ustawie.

Art. 41. Ustanawia sie następujące kary dyscyplinarne:

1) upomnienie,

2) nagana,

3) surowa nagana,

4) ostrzeżenie o niepełnej przydatności na zajmowanym stanowisku służbowym,

5) odroczenie nadania wyższego stopnia podoficerskiego na okres jednego roku, a stopnia oficerskiego - na okres dwóch lat,

6) przeniesienie na niższe stanowisko służbowe,

7) obniżenie stopnia służbowego,

8) ostrzeżenie o niepełnej przydatności do służby,

9) wydalenie ze służby.";

24)
w art. 42:
a)
ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Nie można wymierzyć funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej po upływie 90 dni od wszczęcia postępowania dyscyplinarnego albo zawiadomienia o odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego.",

b)
dodaje się ust. 4 w brzmieniu:

"4. Nie można wszcząć postępowania dyscyplinarnego ani wymierzyć funkcjonariuszowi kary dyscyplinarnej po upływie dwóch lat od dnia popełnienia przewinienia. Jeżeli jednak przewinienie stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia karalności tego przestępstwa.";

25)
art. 43 skreśla się;
26)
art. 44-50 otrzymują brzmienie:

"Art. 44. Minister Sprawiedliwości ustali w drodze rozporządzenia regulamin dyscyplinarny określający szczegółowe zasady, tryb i przełożonych właściwych do wymierzania i wykonywania kar dyscyplinarnych oraz okresy, po których następuje zatarcie lub darowanie tych kar.

Art. 45. 1. Za czyny, które naruszają honor i godność funkcjonariusza, szeregowcy, podoficerowie i oficerowie Służby Więziennej ponoszą odpowiedzialność przed sądami honorowymi.

2. Sądy honorowe są wybieralne.

Art. 46. 1. Sądy honorowe orzekają na mocy przekonania opartego na swobodnej ocenie dowodów, kierując się zasadami honoru i godności funkcjonariusza oraz przepisami prawa.

2. Przy orzekaniu członkowie sądów honorowych są niezawiśli.

Art. 47. 1. Sądy honorowe wszczynają postępowanie:

1) na wniosek właściwego przełożonego,

2) z własnej inicjatywy albo na wniosek kolektywu funkcjonariuszy,

3) na pisemny wniosek funkcjonariusza albo w związku ze skargą osoby pokrzywdzonej czynem stanowiącym naruszenie honoru i godności funkcjonariusza.

2. Nie można wszcząć postępowania przed sądem honorowym ani orzec środków wychowawczych po upływie jednego roku od popełnienia czynu naruszającego honor i godność funkcjonariusza.

Art. 48. 1. W razie uznania funkcjonariusza za winnego zarzucanych mu czynów sąd honorowy orzeka w stosunku do niego środki wychowawcze w postaci:

1) upomnienia,

2) nagany,

3) surowej nagany.

2. Jeżeli według oceny sądu honorowego środki wychowawcze wymienione w ust. 1 są niewspółmierne do wagi popełnionego czynu, sąd orzeka o winie funkcjonariusza i występuje do właściwego przełożonego z wnioskiem o wymierzenie określonej kary dyscyplinarnej.

3. Stosując środek wychowawczy lub występując z wnioskiem o wymierzenie kary dyscyplinarnej, sąd honorowy może ponadto zobowiązać funkcjonariusza do przeproszenia pokrzywdzonego, a także do naprawienia wyrządzonej szkody.

Art. 49. 1. Nadzór nad sądami honorowymi sprawuje Minister Sprawiedliwości.

2. Minister Sprawiedliwości określa w drodze rozporządzenia szczegółową organizację sądów honorowych oraz zasady i tryb postępowania przed tymi sądami.

Art. 50. 1. Za wykroczenia podlegające rozpoznaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia funkcjonariusze ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną, jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej.

2. Organy powołane do orzekania w sprawach o wykroczenia, a także inne zainteresowane organy, instytucje lub osoby kierują wnioski o ukaranie funkcjonariusza do właściwych organów Służby Więziennej.

3. Za wykroczenia, za które według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia lub innych przepisów szczególnych właściwe organy określone w tych przepisach mogą nakładać grzywny w drodze mandatu karnego, funkcjonariusze podlegają odpowiedzialności w trybie postępowania mandatowego; kary grzywny w drodze mandatu karnego wymierzają funkcjonariuszom te organy.

4. W razie odmowy przyjęcia mandatu lub nieuiszczenia grzywny w terminie organ upoważniony do nałożenia grzywny w drodze mandatu karnego kieruje wniosek o ukaranie funkcjonariusza do właściwego organu Służby Więziennej.

5. W przypadkach określonych w ust. 2 i 4 ukaranie dyscyplinarne nie może nastąpić po upływie terminu przedawnienia określonego dla danego wykroczenia w Kodeksie wykroczeń.";

27)
po art. 50 dodaje się art. 501 w brzmieniu:

"Art. 501. 1. Za czyny, za które według obowiązujących przepisów właściwe organy uprawnione są do nakładania kar porządkowych, funkcjonariusze ponoszą wyłącznie odpowiedzialność dyscyplinarną.

2. Odpowiedzialności dyscyplinarnej podlegają również funkcjonariusze w przypadkach, gdy właściwe organy uprawnione są do stosowania grzywny w celu przymuszenia.

3. Organy, o których mowa w ust. 1 i 2, występują do właściwego organu Służby Więziennej o pociągnięcie funkcjonariusza do odpowiedzialności dyscyplinarnej.";

28)
w art. 51:
a)
ust. 4 skreśla się,
b)
ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Czas trwania delegacji nie może przekraczać sześciu miesięcy. Minister Sprawiedliwości lub upoważniony przez niego przełożony może czas ten przedłużyć do jednego roku.";

29)
w art. 53:
a)
w ust. 2 pkt 1 i 3 otrzymują brzmienie:

"1) orzeczenia przez komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych trwałej niezdolności do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku, jeżeli nie ma możliwości mianowania go na stanowisko równorzędne",

3) niewywiązywania się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej sześć miesięcy",

b)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Funkcjonariusza można na jego prośbę przenieść na niższe stanowisko służbowe.";

30)
w art. 54 ust. 2 skreśla się;
31)
po art. 54 dodaje się art. 541 w brzmieniu:

"Art. 541. Funkcjonariusza można - z urzędu lub na jego prośbę - skierować do komisji lekarskiej służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w celu ustalenia stanu zdrowia oraz stopnia zdolności psychicznej i fizycznej do służby, jak również w celu ustalenia związku poszczególnych schorzeń ze służbą.";

32)
art. 55 otrzymuje brzmienie:

"Art. 55. 1. Funkcjonariusza zwalnia się ze służby w przypadkach:

1) orzeczenia przez komisję lekarską służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych trwałej niezdolności do służby,

2) wymierzenia kary dyscyplinarnej wydalenia ze służby,

3) niewyrażenia zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe z przyczyn określonych w art. 53 ust. 2,

4) skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności, jeżeli wykonanie kary nie zostało warunkowo zawieszone,

5) porzucenia służby.

2. Funkcjonariusza można zwolnić ze służby w przypadkach:

1) nieprzydatności do służby stwierdzonej w opinii służbowej w okresie służby przygotowawczej,

2) niewywiązywania się z obowiązków służbowych w okresie odbywania służby stałej, stwierdzonego w dwóch kolejnych opiniach służbowych, między którymi upłynęło co najmniej sześć miesięcy,

3) przejścia do innego działu służby państwowej lub do pełnienia z wyboru funkcji w organizacji politycznej lub społecznej za jego zgodą - na wniosek organu władzy lub administracji państwowej albo organizacji politycznej lub społecznej,

4) na własną prośbę funkcjonariusza; prośba ta powinna być rozpatrzona nie później niż w terminie trzech miesięcy,

5) skazania prawomocnym wyrokiem sądu na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary,

6) nabycia prawa do emerytury Służby Więziennej w pełnym wymiarze,

7) likwidacji zajmowanego stanowiska służbowego, jeżeli nie ma możliwości mianowania funkcjonariusza na równorzędne lub niższe stanowisko w tej samej miejscowości, a funkcjonariusz nie wyraża zgody na przeniesienie do innej miejscowości,

8) gdy wymaga tego ważny interes służby.

3. Zwolnienie funkcjonariusza ze służby z przyczyny określonej w ust. 2 pkt 8 może nastąpić jedynie na podstawie decyzji Ministra Sprawiedliwości.";

33)
po art. 55 dodaje się art. 551 w brzmieniu:

"Art. 551. W razie uchylenia prawomocnego wyroku skazującego i wydania wyroku uniewinniającego funkcjonariusza albo w razie uchylenia kary dyscyplinarnej przeniesienia na niższe stanowisko służbowe lub kary wydalenia ze służby - ulegają uchyleniu skutki wynikłe dla funkcjonariusza w związku z przeniesieniem go na niższe stanowisko lub zwolnieniem ze służby w zakresie ustalonym przez Ministra Sprawiedliwości lub upoważnionego przez niego przełożonego.";

34)
w art. 56:
a)
ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Zwolnienie funkcjonariusza ze służby z przyczyn określonych w art. 55 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 pkt 1, 2, 6 i 7 nie może nastąpić w okresie obłożnej choroby przed upływem dwunastu miesięcy od dnia zaprzestania służby z powodu choroby, chyba że funkcjonariusz prosi o zwolnienie.",

b)
ust. 2 skreśla się;
35)
w art. 57 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Funkcjonariusza-kobiety mianowanej na stałe nie można zwolnić ze służby w okresie ciąży i w czasie ustawowej przerwy w pracy po porodzie - z wyjątkiem przypadków określonych w art. 55 ust. 1 pkt 2, 4 i 5 oraz ust. 2 pkt 3-5.";

36)
art. 58 skreśla się;
37)
w art. 59 ust. 1 i 2 otrzymują brzmienie:

"1. Funkcjonariuszowi mianowanemu na stałe, zwolnionemu ze służby z innych przyczyn niż określone w art. 55 ust. 1 pkt 2, 4 i 5 oraz ust. 2 pkt 4 i 5, jak również uprawnionym członkom jego rodziny przysługuje prawo do bezpłatnego korzystania ze świadczeń służby zdrowia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych przez okres jednego roku od dnia zwolnienia ze służby, a po upływie tego okresu - z pomocy leczniczej zakładów społecznych służby zdrowia w zakresie i na warunkach przewidzianych dla pracowników, z którymi stosunek pracy został rozwiązany.

2. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby w okresie służby przygotowawczej oraz funkcjonariuszowi mianowanemu na stałe, zwolnionemu ze służby z przyczyn określonych w art. 55 ust. 1 pkt 2, 4 i 5 oraz ust. 2 pkt 3-5, jak również członkom jego rodziny przysługuje prawo do pomocy leczniczej zakładów społecznych służby zdrowia na warunkach i w zakresie przewidzianych dla pracowników, z którymi stosunek pracy został rozwiązany.";

38)
art. 60 otrzymuje brzmienie:

"Art. 60. Funkcjonariusz zwolniony ze służby zachowuje prawo do przydzielonego mieszkania funkcyjnego lub do mieszkania zamiennego według powszechnie obowiązujących norm zaludnienia.";

39)
po art. 60 dodaje się art. 601 i 602 w brzmieniu:

"Art. 601. 1. Czas pełnienia służby więziennej wlicza się pracownikowi do okresu zatrudnienia w zakresie wszelkich uprawnień związanych z tym zatrudnieniem, jeżeli podjął on zatrudnienie w ciągu jednego roku od dnia zwolnienia ze służby, a jeżeli pełnił służbę przygotowawczą - w ciągu trzech miesięcy od tego dnia.

2. Jeżeli funkcjonariusz nie może podjąć zatrudnienia w terminie określonym w ust. 1 ze względu na chorobę powodującą niezdolność do pracy lub inwalidztwo, zachowuje on uprawnienia określone w ust. 1 w razie podjęcia zatrudnienia w ciągu trzech miesięcy od dnia ustania niezdolności do pracy lub inwalidztwa.

3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do funkcjonariuszy zwolnionych ze służby w razie ukarania karą dyscyplinarną wydalenia z tej służby lub w razie porzucenia służby albo skazania prawomocnym wyrokiem sądu.

Art. 602. 1. Funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, którzy nie ukończyli: mężczyźni - 55 lat, kobiety - 50 lat i nie zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów, kieruje się na ich wniosek do pracy w uspołecznionych zakładach pracy.

2. Prezes Rady Ministrów określa zasady i tryb kierowania do pracy funkcjonariuszy zwolnionych ze służby oraz właściwość organów w tych sprawach.";

40)
po art. 602 dodaje się rozdział 71 w brzmieniu:

"Rozdział 71. Uposażenie i inne świadczenia pieniężne.

Art. 603. 1. Funkcjonariusz otrzymuje uposażenie i inne świadczenia pieniężne wolne od podatku od wynagrodzeń.

2. Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości określi zasady stosowania podatku wyrównawczego w odniesieniu do funkcjonariuszy.

Art. 604. 1. Uposażenie funkcjonariusza składa się:

1) z uposażenia zasadniczego,

2) z dodatku za wysługę lat w wysokości:

po 2 latach służby - 5% uposażenia zasadniczego,

po 5 latach służby - 10% uposażenia zasadniczego,

po 10 latach służby - 15% uposażenia zasadniczego,

po 15 latach służby - 20% uposażenia zasadniczego,

po 20 latach służby - 25% uposażenia zasadniczego,

3) z innych dodatków do uposażenia.

2. Inne świadczenia pieniężne obejmują:

1) należności za podróże służbowe i przeniesienia,

2) nagrody i zapomogi,

3) należności w związku ze zwolnieniem ze służby,

4) należności pośmiertne przysługujące osobom uprawnionym.

Art. 605. Za czynności zlecone, przekraczające zwykłe obowiązki służbowe, funkcjonariusz może otrzymać dodatkowe wynagrodzenie na zasadach ustalonych przez Ministra Sprawiedliwości.

Art. 606. 1. Uposażenie zasadnicze i dodatki do uposażenia o charakterze stałym płatne są miesięcznie; dodatkami do uposażenia o charakterze stałym są dodatki ustalone w stawkach miesięcznych.

2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa terminy wypłaty uposażenia, dodatków do uposażenia i innych świadczeń pieniężnych.

Art. 607. 1. Prawo do uposażenia powstaje z dniem mianowania funkcjonariusza na stanowisko służbowe; zmiana uposażenia następuje z dniem powstania okoliczności uzasadniających tę zmianę.

2. Jeżeli prawo do uposażenia powstało lub zmiana uposażenia nastąpiła w ciągu miesiąca, uposażenie za czas do końca miesiąca oblicza się za każdy dzień w wysokości odpowiadającej 1/30 części miesięcznego uposażenia.

3. Prawo do uposażenia wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym nastąpiło zwolnienie funkcjonariusza ze służby lub powstały inne okoliczności uzasadniające wygaśnięcie tego prawa.

Art. 608. 1. Roszczenie z tytułu uposażenia przedawnia się z upływem trzech lat od terminu płatności uposażenia.

2. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed organem Służby Więziennej właściwym do rozpatrywania roszczeń, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia roszczenia,

2) przez uznanie roszczenia.

Art. 609. Uposażenie pobrane przez funkcjonariusza, należne mu według zasad obowiązujących w dniu wypłaty, nie podlega zwrotowi; przepis art. 607 stosuje się odpowiednio.

Art. 6010. Przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń z tytułu uposażenia, jak również zwrotu pobranego uposażenia stosuje się odpowiednio do innych należności pieniężnych, w szczególności określonych w art. 604 ust. 2 oraz należności z tytułu umundurowania.

Art. 6011. 1. Rada Ministrów określa uposażenie zasadnicze i stawki uposażenia przywiązane do typowych stanowisk służbowych.

2. Minister Sprawiedliwości zalicza poszczególne stanowiska służbowe do odpowiednich stanowisk typowych w zależności od wymaganych kwalifikacji fachowych, zakresu wykonywanych obowiązków służbowych i ponoszonej odpowiedzialności.

Art. 6012. Minister Sprawiedliwości określa zasady i tryb zaliczania okresów służby (pracy) podlegających uwzględnieniu przy ustalaniu stawek uposażenia oraz dodatku za wysługę lat.

Art. 6013. 1. Funkcjonariusze otrzymują następujące dodatki do uposażenia: dodatek rodzinny, dodatek za stopień służbowy oraz dodatki uzasadnione szczególnymi właściwościami lub warunkami służby albo kwalifikacjami.

2. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa zasady i warunki otrzymywania dodatków do uposażenia oraz ich wysokość.

Art. 6014. 1. Funkcjonariusz przeniesiony na inne stanowisko służbowe, do którego przywiązane jest uposażenie zasadnicze niższe od pobieranego na poprzednio zajmowanym, zachowuje dotychczasowe uposażenie zasadnicze - do czasu uzyskania uposażenia zasadniczego równego dotychczas pobieranemu lub wyższego.

2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się do funkcjonariuszy przeniesionych na niższe stanowisko służbowe:

1) w trybie dyscyplinarnym,

2) w razie niewywiązywania się z obowiązków służbowych na zajmowanym stanowisku,

3) w razie stwierdzenia nieprzydatności na zajmowanym stanowisku,

4) na prośbę funkcjonariusza.

Art. 6015. Minister Sprawiedliwości określa zasady przyznawania funkcjonariuszom nagród i zapomóg oraz ich wysokość.

Art. 6016. 1. Funkcjonariusz zwolniony ze służby z przyczyn określonych w art. 55 ust. 1 pkt 1 i 3 oraz ust. 2 pkt 1-4 i 6-8 otrzymuje:

1) odprawę,

2) ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nie wykorzystany w roku zwolnienia ze służby,

3) równoważnik pieniężny za przejazd na koszt Ministerstwa Sprawiedliwości nie wykorzystany w roku zwolnienia ze służby,

4) zwrot kosztów przejazdu do obranego miejsca zamieszkania dla siebie i członków rodziny oraz zwrot kosztów przewozu urządzenia domowego według zasad obowiązujących przy przeniesieniach służbowych.

2. Funkcjonariusz zwolniony ze służby z przyczyny określonej w art. 55 ust. 1 pkt 2 otrzymuje 50% odprawy.

3. Minister Sprawiedliwości lub upoważniony przez niego przełożony może przyznać funkcjonariuszowi, w przypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie, odprawę w wysokości nie przekraczającej 50% w razie zwolnienia go ze służby z przyczyn określonych w art. 55 ust. 1 pkt 4 i ust. 2 pkt 5.

Art. 6017. 1. Wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie stałej odpowiada wysokości trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym. Odprawę zwiększa się o 20% za każdy dalszy pełny rok wysługi ponad pięć lat nieprzerwanej służby, aż do wysokości pięciomiesięcznego uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym. Okres służby przekraczający sześć miesięcy liczy się jako pełny rok.

2. Wysokość odprawy dla funkcjonariusza w służbie przygotowawczej odpowiada wysokości uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami o charakterze stałym, pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym:

1) jednomiesięcznego - przy wysłudze do jednego roku,

2) dwumiesięcznego - przy wysłudze do dwóch lat,

3) trzymiesięcznego - przy wysłudze ponad dwa lata.

Art. 6018. 1. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stałej z przyczyn określonych w art. 55 ust. 1 pkt 1 oraz ust. 2 pkt 6-8 wypłaca się co miesiąc przez okres jednego roku po zwolnieniu ze służby świadczenie pieniężne w wysokości odpowiadającej uposażeniu zasadniczemu pobieranemu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym wraz z dodatkami o charakterze stałym; świadczenie to wypłaca się także funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stałej na własną prośbę, jeżeli osiągnął wiek: mężczyzna - 55 lat, kobieta - 50 lat.

2. Świadczenie określane w ust. 1 przysługuje również funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stałej na skutek niewyrażenia przez niego zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe z przyczyn wymienionych w art. 53 ust. 2 pkt 1 i 4.

3. Funkcjonariuszowi zwolnionemu ze służby stałej na skutek niewyrażenia przez niego zgody na przeniesienie na niższe stanowisko służbowe z przyczyn wymienionych w art. 53 ust. 2 pkt 3 wypłaca się świadczenie określone w ust. 1 przez okres sześciu miesięcy, jeżeli funkcjonariusz ten posiada co najmniej dziesięć lat nieprzerwanej służby. W wyjątkowych przypadkach Minister Sprawiedliwości może okres ten przedłużyć do jednego roku.

4. Funkcjonariuszowi uprawnionemu do świadczenia określonego w ust. 1, który nabył prawo do zaopatrzenia emerytalnego, przysługuje prawo wyboru jednego z tych świadczeń.

Art. 6019. 1. W razie śmierci funkcjonariusza pozostałej po nim rodzinie przysługuje ekwiwalent pieniężny za nie wykorzystany przez niego urlop wypoczynkowy oraz odprawa pieniężna w takiej wysokości, w jakiej przysługiwałaby temu funkcjonariuszowi, gdyby był zwolniony za służby.

2. Należności, o których mowa w ust. 1, przysługują żonie funkcjonariusza, która pozostawała z nim we wspólności małżeńskiej, bez względu na jej wiek i zdolność do pracy, a w dalszej kolejności - dzieciom i rodzicom funkcjonariusza, jeżeli pozostawali na jego utrzymaniu we wspólnym gospodarstwie domowym.

Art. 6020.1. W razie śmierci funkcjonariusza przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu w wysokości:

1) trzymiesięcznego uposażenia zasadniczego przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym wraz z dodatkami o charakterze stałym, jeżeli koszty pogrzebu ponosi małżonek, dzieci, wnuki, rodzeństwo lub rodzice,

2) kosztów rzeczywiście poniesionych, najwyżej jednak do wysokości określonej w pkt 1, jeżeli koszty pogrzebu ponosi inna osoba.

2. Jeżeli śmierć funkcjonariusza nastąpiła na skutek wypadku pozostającego w-związku ze służbą, koszty pogrzebu pokrywa Ministerstwo Sprawiedliwości. W uzasadnionych przypadkach Minister Sprawiedliwości może wyrazić zgodę na pokrycie przez Ministerstwo Sprawiedliwości kosztów pogrzebu funkcjonariusza zmarłego w związku ze służbą, jeżeli śmierć nie nastąpiła w skutek wypadku.

3. W razie pokrycia przez Ministerstwo Sprawiedliwości kosztów pogrzebu funkcjonariusza małżonkowi, dzieciom lub rodzicom przysługuje połowa zasiłku określonego w ust. 1 pkt 1.

4. W razie śmierci członka rodziny funkcjonariusza przysługuje zasiłek na pokrycie kosztów pogrzebu w wysokości:

1) dwumiesięcznego uposażenia zasadniczego przysługującego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym wraz z dodatkami o charakterze stałym - jeżeli koszty pogrzebu ponosi funkcjonariusz,

2) rzeczywistych kosztów, lecz najwyżej do wysokości określonej w pkt 1 - jeżeli ponosi je inna osoba.

5. Minister Sprawiedliwości określa szczegółowe zasady pokrywania przez Ministerstwo Sprawiedliwości kosztów pogrzebu funkcjonariusza oraz osoby, z tytułu śmierci których przysługuje zasiłek określony w ust. 4.

6. W razie zbiegu uprawnień do zasiłku na pokrycie kosztów pogrzebu na podstawie ust. 4 oraz na podstawie innych odrębnych przepisów funkcjonariuszowi przysługuje prawo wyboru jednego z tych zasiłków.

Art. 6021. Minister Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określi należności przysługujące funkcjonariuszowi oddelegowanemu lub przeniesionemu służbowo do innej miejscowości oraz ich wysokość.

Art. 6022. 1. W okresie choroby, urlopów, zwolnienia od zajęć służbowych oraz w okresie pozostawania bez przydziału służbowego funkcjonariusz otrzymuje uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia o charakterze stałym i inne należności pieniężne przysługujące mu na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym.

2. Minister Sprawiedliwości może ograniczyć w całości lub w części wypłatę niektórych dodatków do uposażenia w okresie choroby lub urlopu zdrowotnego albo w okresie pozostawania funkcjonariusza bez przydziału służbowego.

3. Funkcjonariusz korzystający z urlopu w celu wykonania prac w dziedzinie literackiej lub artystycznej, jak również w celu odbywania studiów lub praktyki albo z innych ważnych przyczyn, nie otrzymuje uposażenia przez czas pozostawania na tym urlopie. Przysługujące funkcjonariuszowi inne należności pieniężne i dodatek rodzinny nie podlegają ograniczeniu.

4. W przypadkach uzasadnionych Minister Sprawiedliwości może przyznać funkcjonariuszowi pozostającemu na urlopie wymienionym w ust. 3 uposażenie w całości lub w części.

Art. 6023. Minister Sprawiedliwości określi uposażenie oraz inne należności pieniężne przysługujące funkcjonariuszowi skierowanemu do szkoły lub na przeszkolenie albo na studia w kraju.

Art. 6024. 1. Funkcjonariuszowi zawieszonemu w czynnościach służbowych zawiesza się od najbliższego terminu płatności wypłatę połowy uposażenia zasadniczego oraz dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku rodzinnego.

2. W razie uchylenia zawieszenia w czynnościach służbowych wypłaca się funkcjonariuszowi zawieszoną część uposażenia, chyba że został on skazany prawomocnym wyrokiem sądu albo ukarany karą dyscyplinarną wydalenia ze służby. W tych przypadkach funkcjonariusz traci prawo do zawieszonej części uposażenia.

Art. 6025. 1. Funkcjonariuszowi tymczasowo aresztowanemu zawiesza się od najbliższego terminu płatności wypłatę połowy uposażenia zasadniczego, pobieranego na ostatnio zajmowanym stanowisku służbowym, oraz dodatki do uposażenia, z wyjątkiem dodatku rodzinnego.

2. W razie prawomocnego umorzenia postępowania karnego lub uniewinnienia prawomocnym wyrokiem sądu funkcjonariuszowi wypłaca się zawieszoną część uposażenia, choćby umorzenie lub uniewinnienie nastąpiło po zwolnieniu funkcjonariusza ze służby. W razie skazania prawomocnym wyrokiem sądu funkcjonariusz traci prawo do zawieszonej części uposażenia.

Art. 6026. 1. Funkcjonariuszowi, który samowolnie opuścił miejsce służbowe albo poza nim pozostaje, zawiesza się wypłatę uposażenia od najbliższego terminu płatności. Jeżeli funkcjonariusz pobrał już za czas nieusprawiedliwionej nieobecności uposażenie, potrąca mu się odpowiednią część uposażenia przy najbliższej wypłacie.

2. W razie uznania nieobecności za usprawiedliwioną wypłaca się funkcjonariuszowi zawieszone uposażenie, w przeciwnym razie funkcjonariusz traci za każdy dzień nieusprawiedliwionej nieobecności 1/30 część miesięcznego uposażenia.

3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio w razie zawinionej niemożności pełnienia przez funkcjonariusza obowiązków służbowych.

Art. 6027. 1. Z uposażenia funkcjonariuszy mogą być dokonywane potrącenia na podstawie tytułów wykonawczych sądowych i administracyjnych oraz na podstawie przepisów szczególnych - na zasadach określonych w przepisach o egzekucji sądowej lub egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych albo w przepisach szczególnych - jeżeli dalsze przepisy nie stanowią inaczej.

2. Przy zachowaniu zasad określonych w ust. 1 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych dokonuje się również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków, gdy świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych, albo gdy wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej. Potrąceń dokonuje się na wniosek wierzyciela na podstawie przedłożonego przez niego tytułu wykonawczego.

3. Przez uposażenie, o którym mowa w ust. 1, rozumie się uposażenie zasadnicze, dodatki do uposażenia oraz odprawę określoną w art. 6016 ust. 1 pkt. 1. Potrąceń nie dokonuje się z dodatku rodzinnego oraz z należności z tytułu zwrotu kosztów przejazdu i przewozu urządzenia domowego.

4. Dodatek rodzinny należny osobom alimentowanym przeznacza się na rzecz tych osób bez zaliczenia go na zobowiązania alimentacyjne.

Art. 6028. Przy zbiegu należności z tytułu odpowiedzialności materialnej funkcjonariuszy za szkody wyrządzone jednostce organizacyjnej Służby Więziennej z innymi należnościami, z wyjątkiem należności alimentacyjnych, należnościom z tytułu odpowiedzialności materialnej funkcjonariuszy służy pierwszeństwo zaspokojenia.

Art. 6029. Minister Sprawiedliwości określa organy właściwe do dokonywania potrąceń z uposażenia oraz tryb postępowania w tych sprawach.

Art. 6030. Przepisów art. 6027 i 6028 nie stosuje się do zaliczek pobieranych do rozliczenia, w szczególności na koszty podróży służbowej, delegacji i przeniesienia. Należności te potrąca się z uposażenia w pełnej wysokości niezależnie od potrąceń z innych tytułów.";

41)
art. 61 otrzymuje brzmienie:

"Art. 61. Dotychczasowe stopnie służbowe funkcjonariuszy w dniu wejścia w życie ustawy odpowiadają:

1) funkcjonariuszy młodszych - podoficerem Służby Więziennej,

a) strażnika Służby Więziennej - kapralowi Służby Więziennej;

b) starszego strażnika Służby Więziennej - plutonowemu Służby Więziennej,

c) przodownika Służby Więziennej - sierżantowi Służby Więziennej,

d) starszego przodownika Służby Więziennej - starszemu sierżantowi Służby Więziennej,

2) funkcjonariuszy starszych - oficerom Służby Więziennej:

a) podinspektora Służby Więziennej - podporucznikowi Służby Więziennej,

b) inspektora Służby Więziennej - porucznikowi Służby Więziennej,

c) starszego inspektora Służby Więziennej - kapitanowi Służby Więziennej,

d) podkomisarza Służby Więziennej - majorowi Służby Więziennej,

e) komisarza Służby Więziennej - podpułkownikowi Służby Więziennej,

f) starszego komisarza Służby Więziennej - pułkownikowi Służby Więziennej.

g) głównego komisarza Służby Więziennej - generałowi Służby Więziennej.";

42)
art. 62-65 skreśla się;
43)
art 66 otrzymuje brzmienie:

"Art. 66. 1. Sprawy zastrzeżone do właściwości Ministra Spraw Wewnętrznych w ustawie z dnia 31 stycznia 1959 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej oraz ich rodzin (Dz. U. z 1973 r. Nr 23, poz. 137) oraz w ustawie z dnia 16 grudnia 1972 r. o odszkodowaniach przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku ze służbą w Milicji Obywatelskiej (Dz. U. Nr 53, poz. 345) należą - w zakresie zaopatrzenia emerytalnego funkcjonariuszy oraz ich rodzin, a także w zakresie odszkodowań przysługujących w razie wypadków i chorób pozostających w związku za służbą więzienną - do właściwości Ministra Sprawiedliwości. Jednakże zaliczanie do wysługi emerytalnej okresów służby w Milicji Obywatelskiej i w byłych organach bezpieczeństwa publicznego, w czasie prowadzenia walki z bandami, następuje na zasadach i w trybie ustalonych dla funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej.

2. Jeżeli przepisy ustaw wymienionych w ust. 1 ustalają terminy biegnące od dnia wejścia w życie tych ustaw lub od dnia ich ogłoszenia, w stosunku do funkcjonariuszy i ich rodzin terminy te liczą się od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy."

Art.  2. 

Minister Sprawiedliwości ogłosi w drodze obwieszczenia jednolity tekst ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. o Służbie Więziennej (Dz. U. Nr 69, poz. 436), z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu, z zastosowaniem ciągłej numeracji artykułów, ustępów i punktów.

Art.  3. 

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1975 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024