Pośrednictwo ubezpieczeniowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1972 r.
w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego dalej "PZU".
§  2.
1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe wykonują pośrednicy ubezpieczeniowi.
2.
Działalność pośredników ubezpieczeniowych obejmuje:
1)
zawieranie w imieniu PZU umów ubezpieczenia,
2)
informowanie o znaczeniu i warunkach dobrowolnych ubezpieczeń oraz o postępowaniu w razie powstania wypadku ubezpieczeniowego,
3)
przyjmowanie wniosków (ofert) ubezpieczeniowych,
4)
inkasowanie składek ubezpieczeniowych,
5)
wykonywanie innych czynności w zakresie pozyskiwania ubezpieczeń, zleconych przez PZU.
3.
Zakres działalności pośrednika ubezpieczeniowego może obejmować wszystkie lub tylko niektóre czynności określone w ust. 2.
§  3.
1.
Pośrednikiem ubezpieczeniowym może być osoba fizyczna, która ma:
1)
obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
nieposzlakowaną opinię moralną oraz określone przez PZU przygotowanie zawodowe do prawidłowego wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe mogą wykonywać również jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące w szczególności działalność handlową, usługową, kredytową oraz w zakresie kontraktacji i skupu.
§  4.
Osoby fizyczne wykonują pośrednictwo ubezpieczeniowe na podstawie:
1)
umowy o pracę; osoby te zwane są dalej pośrednikami ubezpieczeniowymi stałymi,
2)
umowy agencyjnej, a jeżeli wykonywane czynności nie mają charakteru stałego albo obejmują tylko niektóre zadania wymienione w § 2 ust. 2 pkt 2-5 - na podstawie umowy zlecenia.
§  5.
1.
Osobie fizycznej wykonującej pośrednictwo ubezpieczeniowe PZU udziela pisemnego pełnomocnictwa.
2.
Pełnomocnictwo powinno określać:
1)
zakres pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz rodzaje ubezpieczeń objęte tym pośrednictwem,
2)
teren (rejon) działalności pośrednika ubezpieczeniowego.
3.
Pośrednik ubezpieczeniowy jest obowiązany okazać pełnomocnictwo bez żądania osoby zainteresowanej.
§  6.
1.
W uspołecznionych zakładach pracy mogą być organizowane przez PZU, w porozumieniu z kierownictwami tych zakładów i działającymi w tych zakładach organizacjami związkowymi, agencje ubezpieczeniowe, których zadaniem jest wykonywanie w tych zakładach pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
W razie zorganizowania agencji ubezpieczeniowej zakład pracy za uprzednią, wyrażoną na piśmie, zgodą pracowników potrąca z wypłacanych im należności składki za ubezpieczenia i przekazuje je PZU.
§  7.
Wynagrodzenie pośrednika ubezpieczeniowego określa umowa.
§  8.
Zasady wynagrodzenia pośredników ubezpieczeniowych oraz jego wysokość ustala Minister Finansów.
§  9.
1.
Pośrednikowi ubezpieczeniowemu przysługuje prawo do wynagrodzenia po wykonaniu czynności pośrednictwa, a jeżeli umowa przewiduje obowiązek inkasowania składek ubezpieczeniowych - po przekazaniu ich na rachunek PZU.
2.
W razie zmiany terenu działalności (rejonu) pośrednika ubezpieczeniowego nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego za ubezpieczenia pozyskane z poprzedniego terenu działalności.
3.
Jeżeli rata składki za ubezpieczenie pozyskane przez pośrednika ubezpieczeniowego płatna jest po rozwiązaniu z nim umowy, nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego.
4.
W razie posługiwania się przez pośrednika ubezpieczeniowego osobami trzecimi przy wykonywaniu pośrednictwa wynagrodzenie za wykonanie tych czynności nie przysługuje.
§  10.
Wynagrodzenie miesięczne pośrednika ubezpieczeniowego stałego w okresie trzech pierwszych miesięcy zatrudnienia nie może być niższe od minimalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego najniżej zarabiających pracowników.
§  11.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za urlop wypoczynkowy stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnich dwanaście miesięcy, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje w PZU krócej niż dwanaście miesięcy - przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres przepracowany.
§  12.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby nie przekraczający trzech miesięcy oraz za czas zwolnień od pracy, za które przysługuje wynagrodzenie, jak również za czas przerwy połogowej - stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnie trzy miesiące kalendarzowe, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje krócej - przeciętne wynagrodzenie za przepracowany okres.
§  13.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością pośrednika ubezpieczeniowego sprawuje jednostka organizacyjna PZU, na której rzecz wykonuje on pośrednictwo ubezpieczeniowe.
2.
Nadzór obejmuje zgodność postępowania pośredników ubezpieczeniowych z przepisami obowiązującymi przy wykonywaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego, a w szczególności:
1)
właściwość stosowanych środków oraz metod popularyzacji i pozyskiwania ubezpieczeń,
2)
prawidłowość zawieranych umów ubezpieczenia,
3)
prawidłowość i terminowość rozliczeń z zainkasowanych składek oraz otrzymanych druków,
4)
wykonanie ustalonych przez PZU okresowych planów pracy pośrednika ubezpieczeniowego.
§  14.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej współdziałają z PZU przy organizowaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego i pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych.
2.
Współdziałanie polega w szczególności na umożliwieniu:
1)
prowadzenia przez PZU lub przez pośredników ubezpieczeniowych w zakładach pracy akcji informacyjnej w zakresie ubezpieczeń osób fizycznych,
2)
organizowania przez PZU agencji ubezpieczeniowych (punktów pośrednictwa ubezpieczeniowego i innych),
3)
podejmowania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego przez emerytów i pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024