Przedterminowe wypłaty rat odszkodowania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 9 września 1972 r.
w sprawie przedterminowych wypłat rat odszkodowania.

Na podstawie art. 12 ust. 4 i 5 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249), § 12 ust. 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 stycznia 1963 r. w sprawie odszkodowań za uszkodzone wskutek robót górniczych zasiewy i uprawy, za nie dające się usunąć uszkodzenia gruntów rolnych i leśnych oraz w sprawie wypłaty odszkodowań pieniężnych za szkody górnicze (Dz. U. Nr 1, poz. 1) i art. 16 ustawy z dnia 13 kwietnia 1960 r. o prawie bankowym (Dz. U. z 1960 r. Nr 20, poz. 121, z 1964 r. Nr 8, poz. 50 i z 1966 r. Nr 24, poz. 151) zarządza się, co następuje:
§  1.
Odszkodowanie za nieruchomości wywłaszczone na podstawie ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o zasadach i trybie wywłaszczania nieruchomości (Dz. U. z 1961 r. Nr 18, poz. 94 i z 1971 r. Nr 27, poz. 249), zwanej dalej "ustawą", podlegające wypłacaniu w ratach, wnioskodawca wywłaszczenia przekazuje na rachunek wywłaszczonego, prowadzony przez oddział Powszechnej Kasy Oszczędności (PKO) właściwy ze względu na miejsce zamieszkania wywłaszczonego.
§  2.
1.
Przedterminowej wypłaty rat odszkodowania na cele wymienione w art. 12 ust. 3 ustawy dokonuje oddział PKO określony w § 1.
2.
Przedterminowa wypłata następuje na wniosek wywłaszczonego na:
1)
nabycie (powiększenie) gospodarstwa rolnego, ogrodniczego (warzywniczego) lub hodowlanego - na podstawie aktu notarialnego nabycia,
2)
dokonanie inwestycji w gospodarstwie rolnym, ogrodniczym (warzywniczym) lub hodowlanym oraz na pokrycie wydatków związanych ze zmianą zagospodarowania gruntu - na podstawie dołączonego do wniosku stwierdzenia celowości zamierzonej inwestycji (wydatków) przez organ do spraw rolnictwa i leśnictwa prezydium rady narodowej stopnia powiatowego,
3)
budownictwo mieszkaniowe i kapitalny remont - na podstawie dołączonego do wniosku odpowiedniego zezwolenia organu do spraw budownictwa, urbanistyki i architektury prezydium rady narodowej stopnia powiatowego oraz zestawienia kosztów budowy lub kapitalnego remontu budynku,
4)
nabycie od Państwa budynku lub lokalu mieszkalnego - na podstawie aktu notarialnego nabycia,
5)
pokrycie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego - na podstawie dołączonego do wniosku stwierdzenia zarządu spółdzielni, że wywłaszczony został przyjęty na jej członka lub wpisany do rejestru kandydatów na członka spółdzielni, oraz określającego kwotę potrzebną na pokrycie wkładu,
6)
nabycie lub założenie zakładu rzemieślniczego - na podstawie dołączonego do wniosku stwierdzenia organu do spraw przemysłu i usług prezydium rady narodowej stopnia powiatowego, że wywłaszczony ma uprawnienie do wykonywania rzemiosła, oraz określającego przybliżony koszt nabycia lub założenia zakładu,
7)
dokonanie inwestycji w zakładzie rzemieślniczym - na podstawie dołączonego do wniosku stwierdzenia przez organ, o którym mowa w pkt 6, celowości zamierzonej inwestycji oraz określającego jej rodzaj i przybliżony koszt.
3.
Przedterminowej wypłaty dokonuje się:
1)
na nabycie gospodarstwa, nieruchomości oraz zakładu rzemieślniczego - sprzedawcy gospodarstwa, nieruchomości lub zakładu,
2)
na budownictwo mieszkaniowe i kapitalny remont - wywłaszczonemu w miarę postępu robót,
3)
na pokrycie wkładu do spółdzielni budownictwa mieszkaniowego - na rachunek właściwej spółdzielni,
4)
w pozostałych wypadkach - bezpośrednio wywłaszczonemu.
§  3.
1.
Zezwala się na przedterminową wypłatę rat odszkodowania na rzecz wywłaszczonego lub wskazanego przez niego członka najbliższej rodziny, w wypadkach uzasadnionych ważnymi względami życiowymi, na następujące cele:
1)
nabycie domu jednorodzinnego, lokalu mieszkalnego lub działki budowlanej,
2)
nabycie lub budowę budynku przeznaczonego do wykonywania w nim przemysłu, handlu, rzemiosła i usług dla ludności,
3)
remont domu jednorodzinnego, mieszkania, zakładu rzemieślniczego lub usługowego,
4)
wyposażenie gospodarstwa domowego,
5)
nabycie lub renowację urządzeń potrzebnych do wykonywania zawodu albo usług dla ludności,
6)
nabycie samochodu w przedsiębiorstwie uspołecznionym, jeżeli samochód jest niezbędny do wykonywania zawodu,
7)
spłatę zobowiązań wobec jednostek gospodarki uspołecznionej i zobowiązań o charakterze alimentacyjnym, wykazanych dowodem ich wymagalności,
8)
nabycie prawa do renty w Państwowym Zakładzie Ubezpieczeń.
2.
Przedterminowa wypłata na cele określone w art. 12 ust. 3 ustawy może nastąpić również na rzecz wskazanego przez wywłaszczonego członka najbliższej rodziny niezależnie od przedterminowej wypłaty na rzecz wywłaszczonego. W tym wypadku stosuje się odpowiednio przepisy § 2 ust. 2 i 3.
3.
Przedterminowej wypłaty na cele określone w ust. 1 dokonuje się:
1)
na nabycie nieruchomości - sprzedawcy nieruchomości na podstawie aktu notarialnego,
2)
na nabycie samochodu - na rachunek właściwego przedsiębiorstwa,
3)
na spłatę zobowiązań - bezpośrednio wierzycielom,
4)
na nabycie prawa do renty - na rachunek właściwej jednostki organizacyjnej Państwowego Zakładu Ubezpieczeń,
5)
w pozostałych wypadkach - bezpośrednio wywłaszczonemu lub wskazanemu przez niego członkowi najbliższej rodziny w wysokości udokumentowanej rachunkami.
4.
Zlecenie na dokonanie przedterminowej wypłaty, o której mowa w ust. 1-3, wydaje dyrektor oddziału PKO określonego w § 1 na wniosek wywłaszczonego lub jego następcy prawnego.
§  4.
1.
Zezwala się na przedterminową wypłatę rat odszkodowania wywłaszczonemu lub wskazanemu przez niego członkowi najbliższej rodziny na uzupełnienie niedostatecznych środków bieżącego utrzymania, na wydatki związane z leczeniem lub potrzebą zapewnienia szczególnej opieki oraz na inne wydatki wynikające z wypadków losowych.
2.
Przedterminowej wypłaty dokonuje się w ratach miesięcznych, chyba że szczególne okoliczności przemawiają za jednorazową wypłatą. Kwoty odszkodowania nie przekraczające 15.000 zł wypłaca się jednorazowo.
3.
O przedterminową wypłatę może ubiegać się wywłaszczony lub jego następca prawny. Podanie o wypłatę składa się do wydziału finansowego prezydium rady narodowej stopnia powiatowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania ubiegającego się o wypłatę.
4.
Decyzję o przedterminowej wpłacie wydaje kierownik wydziału finansowego, o którym mowa w ust. 3. W decyzji ustala się wysokość kwoty podlegającej przedterminowej wpłacie i warunki jej płatności.
§  5.
Przedterminowa wypłata kwoty stanowiącej część odszkodowania płatnego w ratach następuje z rat ostatnich.
§  6.
Jeżeli przedterminowa wypłata dotyczy odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość, wydanie zlecenia przez dyrektora oddziału PKO (§ 3 ust. 4) oraz decyzji przez kierownika wydziału finansowego (§ 4 ust. 4) o wypłacie, następuje po zasięgnięciu stanowiska organu orzekającego o wywłaszczeniu.
§  7.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do wypłaty:
1)
ceny kupna nieruchomości odstąpionej dobrowolnie Państwu na podstawie art. 6 ustawy,
2)
odszkodowań za szkody górnicze,
3)
odszkodowań za nieruchomości przejęte przez Państwo na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o remontach i odbudowie oraz o wykańczaniu budowy i nadbudowie budynków (Dz. U. z 1968 r. Nr 36, poz. 249).
§  8.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 lipca 1958 r. w sprawie trybu przedterminowej wypłaty rat odszkodowania za wywłaszczoną nieruchomość oraz dokonywania kontroli prawidłowości zużycia kwot na cele uzasadniające przedterminową wypłatę (Dz. U. Nr 43, poz. 208),
2)
zarządzenie Ministra Finansów z dnia 17 listopada 1971 r. w sprawie przedterminowych wypłat rat odszkodowania (Monitor Polski Nr 56, poz. 365).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024