Afganistan-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej. Kabul.1966.06.25.

UMOWA
o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Afganistanu,
podpisana w Kabulu dnia 25 czerwca 1966 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 25 czerwca 1966 r. sporządzona została w Kabulu Umowa o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Afganistanu o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o współpracy kulturalnej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Afganistanu.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Królestwa Afganistanu, pragnąc popierać współpracę w dziedzinie kultury, oświaty, nauki i sztuki oraz przyczynić się w ten sposób do rozwinięcia i rozszerzenia przyjaznych stosunków między narodami obu krajów, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą popierać stosunki kulturalne między obu krajami oraz będą wzajemnie szerzyć wiedzę o kulturze narodów obu krajów i postępie osiągniętym w dziedzinie kultury, oświaty, nauki i sztuki.

Artykuł  2

Każda z Umawiających się Stron będzie popierać wystawianie dzieł muzycznych i filmowych, odczyty, literaturę artystyczną i naukową oraz literaturę piękną drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy i wymianę doświadczeń między organizacjami i instytucjami naukowymi, kulturalnymi, oświatowymi i zdrowia obydwu krajów. W tym celu będą one ułatwiać wzajemne wizyty profesorów uniwersytetów, nauczycieli szkół zawodowych oraz innych pracowników oświaty, nauki i kultury. Podobne poparcie udzielane będzie w stosunku do artystów i studentów.

Artykuł  4

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony studia na swych uniwersytetach oraz w szkołach artystycznych i zawodowych, poprzez przyznawanie stypendiów i innych ułatwień.

Artykuł  5

Umawiające się Strony rozważą problem wzajemnego uznawania dyplomów i stopni naukowych oraz, jeżeli okaże się to celowe, zawrą specjalne porozumienie w tej sprawie.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą popierać zawody sportowe między obu krajami oraz wymianę sportowców.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą ułatwiać wymianę książek, prac naukowych, dzieł kultury i sztuki, wydawnictw, filmów i nagrań muzycznych.

Artykuł  8

Każda z Umawiających się Stron będzie popierać nauczanie w swych szkołach i instytucjach oświatowych historii i geografii drugiego kraju oraz rozpowszechnianie wiedzy o tym kraju.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą opracowywać i uzgadniać okresowe programy współpracy w dziedzinie kultury, oświaty, nauki, sztuki i sportu.

Artykuł  10

Umowa niniejsza podlega przyjęciu zgodnie z zasadami konstytucyjnymi każdej z Umawiających się Stron i wejdzie w życie w dniu wymiany not potwierdzających to przyjęcie.

Artykuł  11

Umowa niniejsza jest zawarta na pięć lat, a następnie będzie automatycznie przedłużana na dalsze pięcioletnie okresy, jeżeli przynajmniej na rok przed upływem danego okresu jedna z Umawiających się Stron nie zawiadomi drugiej Strony w drodze notyfikacji o wypowiedzeniu Umowy.

Sporządzono w Kabulu, dnia 25 czerwca 1966 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, dari i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne.

Na dowód czego niżej podpisani pełnomocnicy, należycie w tym celu upoważnieni przez swe odpowiednie Rządy, podpisali niniejszą Umowę.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 22 kwietnia 1967 roku.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024