Fundusz zakładowy w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 lutego 1971 r.
w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych.

W celu wzmocnienia funkcji funduszu zakładowego jako czynnika materialnego zainteresowania załóg przedsiębiorstw przemysłowych poprawą wyników ekonomicznych, na podstawie art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym w przedsiębiorstwach państwowych (Dz. U. z 1960 r. Nr 13, poz. 78), po zasięgnięciu opinii Centralnej Rady Związków Zawodowych, zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Uchyla się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 października 1970 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych planowanych centralnie i w przedsiębiorstwach budownictwa górniczego (Dz. U. Nr 30, poz. 248) i przywraca moc obowiązującą przepisom wymienionym w § 11 tego rozporządzenia.
§  2.
1.
Przy obliczaniu funduszu zakładowego stosuje się analogiczne wskaźniki finansowe, jak przy obliczaniu funduszu premiowego pracowników umysłowych.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywisty wskaźnik finansowy wyższy od wskaźnika dyrektywnego, wówczas fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie wskaźnika dyrektywnego ulega zwiększeniu według zasad podanych w załączniku do rozporządzenia.
3.
W zakresie unormowanym ust. 1 i 2 nie stosuje się przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 października 1965 r. w sprawie funduszu zakładowego w państwowych przedsiębiorstwach przemysłowych (Dz. U. z 1965 r. Nr 45, poz. 279, z 1967 r. Nr 26, poz. 120, z 1968 r. Nr 29, poz. 190, z 1969 r. Nr 7, poz. 58, Nr 14, poz. 101 i Nr 35, poz. 299 oraz z 1970 r. Nr 2, poz. 9).
§  3.
Utrzymuje się w mocy odrębne zasady tworzenia funduszu zakładowego w zakładach specjalizujących się w eksporcie z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów § 2 ust. 1 i 2.
§  4.
1.
Przepisy § 2 ust. 1 i 2 oraz § 3 nie naruszają branżowych zasad tworzenia funduszu zakładowego.
2.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac określi w porozumieniu z Ministrem Finansów zasady stosowania przepisów rozporządzenia w kombinatach.
§  5.
Dyrektorzy przedsiębiorstw obowiązani są po upływie każdego kwartału informować załogi przedsiębiorstw o stopniu realizacji wskaźnika stanowiącego podstawę tworzenia funduszu zakładowego i wielkości odpisów dokonanych na ten fundusz.
§  6. 2
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

TABELA STAWEK FUNDUSZU ZAKŁADOWEGO ZA POPRAWĘ DYREKTYWNEGO WSKAŹNIKA FINANSOWEGO

1. Wskaźnik kwoty zysku

Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywistą kwotę zysku wyższą od dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy, przypadający za osiągnięcie dyrektywnej kwoty zysku ulega odpowiedniemu zwiększeniu. Zwiększenie to następuje w formie udziału w kwocie zysku wygospodarowanego ponad kwotę zysku dyrektywnego, przy zastosowaniu stawki udziału zróżnicowanej w zależności od stopnia uzyskanej poprawy.

2. Stawki udziału, o których mowa w ust. 1, ustalają dla zjednoczeń na wniosek ministrów uzgodniony z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych - Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac w porozumieniu z Ministrem Finansów, a dla przedsiębiorstw - dyrektorzy zjednoczeń w porozumieniu z zarządami głównymi właściwych związków zawodowych.

3. Wskaźnik rentowności:

Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywistą rentowność wyższą od rentowności dyrektywnej, wówczas fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie rentowności dyrektywnej ulega odpowiedniemu zwiększeniu, które oblicza się według następujących stawek:

Za poprawę dyrektywnego wskaźnika rentowności Stawka funduszu zakładowego wyrażona w procentach planowanego osobowego funduszu płac za 1 punkt poprawy dyrektywnego wskaźnika rentowności
do 2 punktów 0,8
w granicach

od 2,01 do 4 punktów

0,4
powyżej 4 punktów 0,2

Odpisy na fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli; przez punkt rozumie się poprawę o jedność dyrektywnego wskaźnika rentowności. Wskaźniki rentowności oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku przy zastosowaniu ogólnie przyjętych zasad zaokrąglania.

4. Wskaźnik wynikowego poziomu kosztów.

Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywisty wynikowy poziom kosztów lepszy od dyrektywnego, wówczas fundusz zakładowy przypadający za osiągnięcie dyrektywnego wynikowego poziomu kosztów ulega odpowiedniemu zwiększeniu, które oblicza się według następujących stawek:

Za poprawę dyrektywnego wynikowego poziomu kosztów Stawka funduszu zakładowego wyrażona w procentach planowanego osobowego funduszu płac za jeden punkt poprawy dyrektywnego wynikowego poziomu kosztów
do 2 punktów 0,8
w granicach

od 2,01 do 4 punktów

0,4
powyżej 4 punktów 0,2

Odpisy na fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, to jest oddzielnie dla każdego przedziału w tabeli; przez poprawę o jeden punkt rozumie się poprawę o jedność dyrektywnego wynikowego poziomu kosztów. Rzeczywisty wynikowy poziom kosztów oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku przy zastosowaniu ogólnych zasad zaokrąglania.

5. Wskaźnik stopy zysku.

Jeżeli przedsiębiorstwo osiągnie rzeczywistą stopę zysku wyższą od dyrektywnej stopy zysku, wówczas fundusz zakładowy, przypadający za osiągnięcie dyrektywnej stopy zysku, ulega odpowiedniemu zwiększeniu, które oblicza się według następujących stawek:

Za poprawę dyrektywnej stopy zysku Stawka funduszu zakładowego wyrażona w procentach planowanego osobowego funduszu płac ze jeden punkt poprawy dyrektywnej stopy zysku
do 2 punktów 0,8
w granicach

od 2,01 do 4 punktów

0,6
powyżej 4 punktów 0,2

Odpisy na fundusz zakładowy należy liczyć w sposób składany, tj. oddzielnie dla każdego przedziału tabeli; przez punkt rozumie się poprawę wskaźnika o jedność. Wskaźniki oblicza się z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, przy zastosowaniu ogólnie przyjętych zasad zaokrąglania.

1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 2 marca 1972 r. (Dz.U.72.8.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1972 r.
2 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 2 marca 1972 r. (Dz.U.72.8.46) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024