Zasady przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 stycznia 1970 r.
w sprawie zasad przejmowania terenów budowlanych na obszarach wsi na własność Państwa.

Na podstawie art. 8 ust. 5 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o terenach budowlanych na obszarach wsi (Dz. U. z 1969 r. Nr 27, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Prezydia powiatowych rad narodowych obowiązane są przejmować stopniowo na własność Państwa grunty na obszarach wsi, wyznaczone jako tereny budowlane na cele budownictwa mieszkaniowego i zagrodowego, w ilościach odpowiadających przewidywanemu zapotrzebowaniu na działki budowlane w okresie najbliższych 3-5 lat. Rezerwa działek budowlanych pozostających w dyspozycji prezydium rady narodowej powinna odpowiadać 2-3 -letniemu zapotrzebowaniu na te działki.
§  2.
Nie należy przejmować terenów budowlanych na własność Państwa, jeżeli w danej wsi zapotrzebowanie na działki budowlane może być zaspokojone przez wykorzystanie gruntów wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi oraz w związku z realizacją przepisów o scalaniu i wymianie gruntów.
§  3.
1.
Na własność Państwa mogą być przejmowane tereny nie zabudowane, a także nie zabudowane części działek zabudowanych, o ile powierzchnia tych działek przekracza ustalone w odrębnych przepisach wielkości normatywne a zmniejszona powierzchnia działki zapewnia prawidłowe warunki użytkowania wzniesionych na niej budynków i urządzeń związanych z tymi budynkami oraz możliwość dalszej niezbędnej ich rozbudowy.
2.
Na wniosek właściciela (samoistnego posiadacza) mogą być przejmowane na własność Państwa również tereny zabudowane, jeżeli właściciel (samoistny posiadacz) zobowiąże się usunąć istniejące zabudowania i urządzenia.
§  4.
1.
Projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa opracowuje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium.
2.
Przy ustalaniu granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa należy zapewnić, aby w pierwszej kolejności przejmowane były grunty niższej jakości i o niskim zainwestowaniu rolniczym, o ile da się to pogodzić z ustalonym sposobem zabudowy tych terenów.
§  5.
1.
Wykonany na kopii mapy ewidencji gruntów projekt ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa, przed skierowaniem go do prezydium powiatowej rady narodowej w celu powzięcia uchwały, powinien być wyłożony w siedzibie gromadzkiej rady narodowej do wglądu mieszkańców wsi i zainteresowanych jednostek organizacyjnych na okres 21 dni, dla zgłoszenia uwag i wniosków. Projektowane granice terenów przeznaczonych do przejęcia należy prowizorycznie oznaczyć na gruncie.
2.
O wyłożeniu do wglądu projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa ogłasza się w sposób przyjęty w danej miejscowości.
3.
Zgłoszone uwagi i wnioski do projektu ustalenia granic terenów budowlanych przejmowanych na własność Państwa rozpatruje organ do spraw rolnictwa prezydium powiatowej rady narodowej w porozumieniu z organem miejscowego planowania przestrzennego tego prezydium. Nie uwzględnione uwagi i wnioski przedstawia się prezydium powiatowej rady narodowej łącznie z projektem.
4.
Po ustaleniu granic terenów budowlanych przejętych na własność Państwa granice te oznacza się trwale na gruncie.
§  6.
W razie gdy dla wsi opracowywany jest projekt wyznaczenia terenów budowlanych, można równolegle opracowywać projekt ustalenia granic terenów przejmowanych na własność Państwa a czynności prowizorycznego oznaczania na gruncie granic terenów objętych tymi projektami, wykładania ich do wglądu i ich uchwalenia przez prezydium powiatowej rady narodowej należy dokonywać równocześnie.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 maja 1961 r. w sprawie pokrywania kosztów postępowania przewidzianego w ustawie o terenach budowlanych na obszarach wsi oraz zasad ustalania cen za grunty podlegające przymusowemu zbyciu (Dz. U. Nr 28, poz. 138).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024