Utworzenie samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 października 1970 r.
w sprawie utworzenia samodzielnej placówki naukowo-dydaktycznej pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".

Na podstawie art. 8 ust. 7 ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Tworzy się samodzielną placówkę typu naukowo-dydaktycznego pod nazwą "Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego", zwaną dalej "Centrum", w drodze przekształcenia Studium Doskonalenia Lekarzy w Akademii Medycznej w Warszawie.
2.
Nadzór nad Centrum sprawuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  2.
1.
Siedzibą Centrum jest m. st. Warszawa.
2.
Centrum może posiadać jednostki organizacyjne poza swą siedzibą.
§  3.
Centrum posiada osobowość prawną i ma prawo używać pieczęci okrągłej z wizerunkiem godła państwowego pośrodku i z napisem w otoku zawierającym nazwę Centrum.
§  4.
1.
Zadaniem Centrum jest planowanie, organizowanie i prowadzenie kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniom, pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia, a także koordynowanie w tym zakresie kształcenia podyplomowego prowadzonego przez inne jednostki resortu zdrowia.
2.
W szczególności do zadań Centrum należy:
1)
analizowanie potrzeb resortu zdrowia w zakresie kształcenia podyplomowego osób z wyższym wykształceniem, pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia, z uwzględnieniem rozwoju gospodarki narodowej, postępu nauk medycznych i techniki oraz rozwoju służby zdrowia,
2)
opracowywanie metod i form kształcenia podyplomowego,
3)
opracowywanie programów specjalizacji oraz innych form kształcenia podyplomowego,
4)
sprawowanie nadzoru metodycznego nad działalnością jednostek organizacyjnych resortu zdrowia w zakresie kształcenia podyplomowego oraz udzielanie im pomocy przy organizowaniu i prowadzeniu tej działalności,
5)
prowadzenie bezpośredniej działalności dydaktycznej w zakresie:
a)
dziedzin nie mających swoich odpowiedników w jednostkach organizacyjnych akademii medycznych lub medycznych instytutów naukowo-badawczych,
b)
wyodrębniających się nowych zagadnień i specjalności mających istotny wpływ na ochronę zdrowia ludności,
6)
inicjowanie i prowadzenie lub zlecanie innym jednostkom resortu zdrowia i opieki społecznej badań naukowych ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień związanych z zadaniami metodycznymi i dydaktycznymi Centrum,
7)
prowadzenie informacji i dokumentacji naukowej w zakresie związanym z przedmiotem swej działalności,
8)
współpraca z krajowymi i zagranicznymi placówkami kształcenia podyplomowego,
9)
prowadzenie spraw stypendiów specjalizacyjnych dla pracowników służby zdrowia w zakresie zleconym przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej,
10)
wykonywanie innych zadań związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych osób z wyższym wykształceniem pracujących w dziedzinie ochrony zdrowia - zleconych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
3.
Centrum realizuje swoje zadania we własnym zakresie lub też przy pomocy innych jednostek organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej posiadających odpowiedni potencjał dydaktyczny lub naukowo-badawczy.
4.
Zadania Centrum w zakresie kształcenia podyplomowego pracowników służby zdrowia innych resortów ustala Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z innymi zainteresowanymi ministrami.
§  5.
1.
Centrum dzieli się na jednostki organizacyjne zwane studiami, odpowiadające kierunkom kształcenia lub grupom pokrewnych dyscyplin (specjalności) objętych jego działalnością.
2.
Podstawowymi komórkami Centrum w zakresie działalności dydaktycznej, naukowej oraz metodyczno-organizacyjnej są zakłady i kliniki działające w ramach studiów lub poza nimi.
3.
W ramach studiów, zakładów i klinik lub poza nimi mogą być tworzone inne jednostki organizacyjne, jak pracownie, oddziały kliniczne itp.
4.
Jednostki organizacyjne, o których mowa w ust. 2 i 3, mogą być prowadzone w powiązaniu z akademiami medycznymi oraz instytutami naukowo-badawczymi resortu zdrowia na zasadach ustalonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
5.
W skład Centrum wchodzą również jednostki administracyjne i gospodarcze niezbędne do prawidłowego wykonywania jego zadań.
6.
Szczegółową organizację Centrum określi Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  6.
1.
Na czele Centrum stoi dyrektor, który zarządza całokształtem działalności Centrum i jest za nią odpowiedzialny.
2.
Dyrektor zarządza Centrum przy pomocy:
1)
zastępcy dyrektora do spraw dydaktycznych,
2)
zastępcy dyrektora do spraw ekonomiczno-administracyjnych.
3.
Zastępcy dyrektora kierują powierzonym im zakresem spraw i działalnością podporządkowanych im bezpośrednio komórek organizacyjnych.
4.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej powołuje i odwołuje dyrektora Centrum oraz na jego wniosek - zastępców dyrektora.
5.
Dyrektora Centrum i jego zastępcę do spraw dydaktycznych powołuje się spośród profesorów lub docentów Centrum.
§  7.
Działalnością studium (§ 5 ust. 1) kieruje kierownik studium, którego powołuje i odwołuje za zgodą Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej dyrektor Centrum spośród profesorów i docentów Centrum.
§  8.
Kierowników pozostałych jednostek organizacyjnych Centrum powołuje i odwołuje dyrektor Centrum przy odpowiednim zastosowaniu przepisów obowiązujących w tym zakresie w szkołach wyższych.
§  9.
W Centrum działają następujące organy kolegialne:
1)
Rada Naukowa - jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach działalności naukowej oraz rozwoju kadry naukowo-dydaktycznej Centrum oraz
2)
Rada Programowo-Metodyczna - jako organ doradczy i opiniodawczy dyrektora w sprawach metodyki kształcenia podyplomowego, programów szkolenia i specjalizacji, koordynacji działalności szkoleniowej oraz oceny aktualnej sytuacji i potrzeb w zakresie kształcenia podyplomowego i specjalizacji.
§  10.
1.
W skład Rady Naukowej wchodzą zatrudnieni w Centrum profesorowie i docenci. Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może powołać w skład Rady Naukowej inne osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego.
2.
W posiedzeniach i pracach Rady Naukowej uczestniczą: przedstawiciel podstawowej organizacji partyjnej Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej oraz przedstawiciel zakładowej organizacji związkowej.
3.
Szczegółowy tryb działalności i organizację pracy Rady Naukowej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek dyrektora Centrum.
§  11.
1.
W skład Rady Programowo-Metodycznej wchodzą:
1)
dyrektor Centrum, jego zastępcy, kierownicy studiów oraz kierownicy zakładów i klinik Centrum,
2)
przedstawiciele wszystkich akademii medycznych oraz instytutów naukowo-badawczych resortu zdrowia,
3)
inni wybitni znawcy zagadnienia powołani przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej.
2.
Szczegółowy tryb działalności i organizację pracy Rady Programowo-Metodycznej określi regulamin zatwierdzony przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej na wniosek dyrektora Centrum.
§  12.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w drodze nadania Centrum statutu może określić szczegółowe zadania i zasady działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych (komórek) Centrum.
§  13.
Zasady rekrutacji oraz prawa i obowiązki osób odbywających kształcenie organizowane przez Centrum określają odrębne przepisy.
§  14.
1.
Uposażenie pracowników Centrum regulują przepisy o uposażeniu pracowników szkół wyższych.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac określi stanowiska kierownicze w Centrum równorzędne ze stanowiskami, których zajmowanie uprawnia, w myśl obowiązujących przepisów o uposażeniu pracowników szkół wyższych, do pobierania dodatków specjalnych za kierownictwo.
§  15.
W sprawach nie unormowanych w rozporządzeniu do Centrum i jego pracowników mają odpowiednie zastosowanie przepisy ustawy z dnia 5 listopada 1958 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 1969 r. Nr 4, poz. 31).
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1971 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024