Przechowywanie protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 9 października 1970 r.
w sprawie przechowywania protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową.

Na podstawie art. 164 § 2 Kodeksu postępowania karnego zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Z wyjaśnień oskarżonych, zeznań świadków oraz ustnych opinii biegłych, obejmujących okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, sporządza się odrębny protokół, który wyłącza się z akt sprawy.
2.
Protokół, o którym mowa w ust. 1, uważa się za dokument tajny i przechowuje w kancelarii tajnej, a jeżeli nie została ona utworzona - w sekretariacie prezydialnym sądu, a w sądzie powiatowym nie podzielonym na wydziały - w sekretariacie sądu.
3.
O sporządzeniu odrębnego protokołu czyni się wzmiankę w odpowiednim miejscu protokołu załączonego do akt lub w odpowiednim miejscu akt, wskazując numer rejestracyjny przechowywanego dokumentu tajnego.
§  2.
Prezes sądu może zakwalifikować jako tajne całe akta lub poszczególne ich tomy, jeżeli w przeważającej części obejmują one okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej.
§  3.
Prezes sądu określa stopień tajności dokumentów tajnych oraz akt tajnych, sporządzając odpowiednią adnotację obok uwidocznionej na nich sygnatury akt.
§  4.
Prezes sądu przekazuje dokumenty tajne oraz akta tajne do miejsca ich przechowywania, wskazując sędziów upoważnionych do ich przeglądania lub do ich pobrania z miejsca przechowywania. Pobranie dokumentów tajnych oraz akt tajnych przez inne osoby może nastąpić tylko na podstawie zarządzenia prezesa sądu wskazującego osobę upoważnioną do ich pobrania, sposób wykorzystania oraz termin zwrotu.
§  5.
1.
Dokumenty tajne oraz akta tajne udostępnia się stronom, ich obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym tylko na podstawie zarządzenia prezesa sądu, przy czym sporządzanie z nich odpisów, wyciągów i notatek jest niedopuszczalne. W zarządzeniu należy wskazać osobę uprawnioną do przejrzenia dokumentów tajnych lub akt tajnych, określić czas i miejsce zapoznania się z nimi, jak również wyznaczyć pracownika sądu obecnego przy ich przeglądaniu.
2.
Osobie pozbawionej wolności uprawnionej do przejrzenia akt udostępnia się dokumenty tajne oraz akta tajne tylko w sekretariacie sądu.
3.
Przed udostępnieniem dokumentów tajnych oraz akt tajnych należy pouczyć osobę uprawnioną o obowiązku zachowania tajemnicy państwowej oraz o zakazie sporządzania odpisów, wyciągów i notatek.
§  6.
Udostępnienie dokumentów tajnych oraz akt tajnych biegłemu następuje w sposób określony przez prezesa sądu i tylko w zakresie niezbędnym do wydania opinii.
§  7.
1.
Przesłanie przez prezesa sądu dokumentów tajnych oraz akt tajnych sądowi lub prokuratorowi w związku z żądaniem akt sprawy następuje do rąk prezesa sądu lub prokuratora kierującego prokuraturą.
2.
W wyjątkowym wypadku prezes sądu może przesłać dokumenty tajne oraz akta tajne komendzie Milicji Obywatelskiej, jednostce Wojskowej Służby Wewnętrznej lub organowi administracji państwowej na ich wniosek o nadesłanie akt sprawy, zawierający uzasadnienie potrzeby zapoznania się z nimi. Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
§  8.
Przepisy § 1-7 stosuje się odpowiednio do uzasadnień orzeczeń w sprawach rozpoznanych z wyłączeniem jawności ze względu na ważny interes Państwa, a także w razie załączenia do akt sprawy opinii i innych pism zawierających okoliczności, na które rozciąga się obowiązek zachowania tajemnicy państwowej, oraz innych przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową.
§  9.
1.
Akta spraw rozpoznawanych z wyłączeniem jawności oraz akta spraw, w których znajdują się protokoły wyjaśnień oskarżonych, zeznań świadków i ustnych opinii biegłych lub opinie, dokumenty i inne przedmioty zawierające lub stanowiące tajemnicę służbową lub zawodową, oznacza się jako poufne, a każdy wypadek udostępnienia ich do wglądu odnotowuje się z zaznaczeniem nazwiska i imienia osoby przeglądającej.
2.
W uzasadnionych wypadkach prezes sądu może zarządzić przechowywanie akt, o których mowa w ust. 1, na zasadach ustalonych dla dokumentów tajnych oraz akt tajnych.
§  10.
Przepisy rozporządzenia mają odpowiednie zastosowanie w postępowaniu przygotowawczym, z tym że uprawnienia i obowiązki prezesa sądu wykonuje prokurator kierujący prokuraturą.
§  11.
Szczegółowy sposób postępowania z dokumentami tajnymi, aktami tajnymi oraz poufnymi regulują odrębne przepisy.
§  12.
Przepisy rozporządzenia nie dotyczą postępowania przed sądami wojskowymi i w wojskowych jednostkach organizacyjnych prokuratury.
§  13.
W sprawach uregulowanych w rozporządzeniu nie mają zastosowania przepisy § 20 i 22 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 23 grudnia 1969 r. - Regulamin czynności sądów wojewódzkich i powiatowych w sprawach cywilnych i karnych (Dz. U. Nr 37, poz. 325).
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 grudnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.27.217

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przechowywanie protokołów zeznań i innych dokumentów oraz przedmiotów stanowiących tajemnicę państwową, służbową lub zawodową.
Data aktu: 09/10/1970
Data ogłoszenia: 10/11/1970
Data wejścia w życie: 01/12/1970