Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 września 1962 r.
w sprawie określenia szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.

Na podstawie art. 35 ust. 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane prowadzą:
1)
zasadnicze szkoły zawodowe przyzakładowe dla młodocianych, zatrudnionych w zakładach pracy na podstawie ustawy z dnia 2 lipca 1958 r. o nauce zawodu, przyuczaniu do określonej pracy i warunkach zatrudniania młodocianych w zakładach pracy oraz o wstępnym stażu pracy (Dz. U. Nr 45, poz. 226),
2)
technika i licea zawodowe przyzakładowe, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy, dla osób zatrudnionych w zakładach pracy,
3)
przyzakładowe przedszkola i świetlice dziecięce, ogrody jordanowskie, domy wczasów dziecięcych, sezonowe placówki wczasów dla dzieci i młodzieży (kolonie, obozy i półkolonie).
2.
Szkoły mistrzów są prowadzone przez organy lub zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego albo przez nich nadzorowane.
3.
Organy i zakłady pracy podległe Ministrowi Rolnictwa lub przez tego ministra nadzorowane prowadzą ponadto rolnicze szkoły specjalistyczne.
§  2.
1.
Organy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego mogą prowadzić przy zakładach pracy im podległym lub przez nich nadzorowanych zasadnicze szkoły zawodowe (wydziały) dla dorosłych, w których nauka odbywa się bez oderwania od pracy; szkoły te (wydziały) kształcą dorosłych pracowników zakładów pracy, przy których zostały zorganizowane, w zawodach typowych dla tych zakładów.
2.
Szkoły, określone w ust. 1, mogą być również prowadzone przez zakłady pracy podległe innym ministrom niż Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego lub przez nich nadzorowane.
§  3.
1. 1
Organy i zakłady pracy podległe Ministrom: Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego, Przemysłu Chemicznego, Przemysłu Ciężkiego, Przemysłu Maszynowego, Rolnictwa, Sprawiedliwości, Zdrowia i Opieki Społecznej, Spraw Wewnętrznych, Żeglugi oraz Przewodniczącemu Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki mogą prowadzić również inne szkoły zawodowe określone w ustawie z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160), w celu przygotowania kwalifikowanych pracowników dla realizacji podstawowych zadań danego resortu.
2.
Organy podległe Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej mogą ponadto prowadzić zakłady szkolenia inwalidów.
3.
Organy podległe Ministrowi Kultury i Sztuki mogą oprócz szkół i placówek kształcenia artystycznego prowadzić szkoły i inne placówki kształcenia kulturalno-oświatowego i bibliotekarskiego.
4.
Organy podległe Ministrowi Sprawiedliwości mogą prowadzić przy zakładach karnych i poprawczych szkoły zawodowe dla więźniów i wychowanków zakładów poprawczych.
5.
Organy podległe Ministrowi Obrony Narodowej mogą prowadzić szkoły zawodowe kształcące żołnierzy w zakresie zasadniczej szkoły zawodowej lub technikum zawodowego.
§  4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może na wniosek właściwego ministra przekazać mu podległą sobie szkołę zawodową wraz z jej majątkiem trwałym do prowadzenia jej przez zakład pracy lub organ w ramach uprawnień określonych w §§ 1-3 niniejszego rozporządzenia.
§  5.
Ministrowie, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze, obowiązani są uzgadniać z Ministrem Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
resortowe projekty planów rozwoju szkolnictwa zawodowego oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych według szczegółowych wytycznych Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego,
2)
plany rozwoju sieci szkół i kierunków kształcenia,
3)
sprawy związane z otwieraniem, przekształcaniem i likwidacją szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
4)
sprawy określone w art. 37 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 3, 5-7 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160).
§  6.
1.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z ministrami, którym podlegają lub przez których są nadzorowane szkoły i inne placówki oświatowe, wychowawcze i opiekuńczo-wychowawcze:
1)
ustala zasady tworzenia sieci szkolnej oraz limity i zasady przyjęć uczniów według typów szkół i kierunków kształcenia,
2)
opracowuje zapotrzebowanie na kadry pracowników pedagogicznych szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych,
3)
opracowuje zbiorcze i w układzie resortowym projekty liczbowych planów kształcenia i funduszu płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
określa zasady dokształcania i doskonalenia kadr pedagogicznych,
5)
ustala nomenklaturę zawodów i specjalności szkolnictwa zawodowego.
2.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego:
1)
opiniuje zamierzenia inwestycyjne (ujęte w planach rocznych i wieloletnich) zgłaszane przez ministrów,
2)
opracowuje zbiorcze projekty planów rocznych i wieloletnich w zakresie wszystkich resortów prowadzących działalność w dziedzinie oświaty i placówek, opiekuńczo-wychowawczych,
3)
tworzy w ramach ustalonego funduszu płac uczniów nierozdzielną rezerwę, z której za jego zgodą mogą korzystać resorty dysponujące funduszem płac uczniów szkół przyzakładowych i międzyzakładowych,
4)
dokonuje okresowych analiz sytuacji w szkolnictwie oraz inicjuje środki zapewniające realizację planowanych zadań.
3.
Zadania określone w ust. 1 pkt 3 i 5 oraz w ust. 2 pkt 3 Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego wykonuje również w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
4.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego może przeprowadzać bezpośrednio lub za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych kontrolę i ocenę pracy szkół i innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego oraz przedstawiać zainteresowanym ministrom wnioski i postulaty, w szczególności w zakresie organizacji, wyników nauczania i wychowania, warunków pracy szkół, doboru kadr pedagogicznych, prawidłowości sieci szkół i kierunków kształcenia oraz wykorzystania obiektów szkolnych.
5.
Uprawnienia Ministra Oświaty i Szkolnictwa Wyższego przewidziane w ust. 4 nie ograniczają obowiązków i uprawnień właściwego ministra lub jego organów do samodzielnego przeprowadzania kontroli i oceny pracy podległych lub nadzorowanych przez niego szkół.
§  7.
Minister Oświaty i Szkolnictwa Wyższego w uzgodnieniu z zainteresowanymi ministrami określi, które z zadań koordynacyjnych i zadań określonych w § 6 ust. 4 będą wykonywane za pośrednictwem organów administracji szkolnej prezydiów rad narodowych, oraz ustali tryb postępowania w tych sprawach.
§  8.
Przepisów § 5 pkt 3 i § 6 ust. 4 nie stosuje się do szkół artystycznych i innych placówek kształcenia artystycznego.
§  9.
Przepisy §§ 1, 2, 4, 5, 6 i 7 rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Oświaty i Szkolnictwa Wyższego i innym zainteresowanym ministrom (kierownikom urzędów centralnych) oraz prezydiom wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
1 § 3 ust. 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 24 lipca 1971 r. (Dz.U.71.19.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 10 sierpnia 1971 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1970.26.212 t.j.

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie szkół oraz innych placówek oświatowych, wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych prowadzonych poza resortem oświaty i szkolnictwa wyższego.
Data aktu: 13/09/1962
Data ogłoszenia: 30/10/1970
Data wejścia w życie: 13/10/1962