Okresy polowań na zwierzęta łowne.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA I PRZEMYSŁU DRZEWNEGO
z dnia 11 maja 1967 r.
w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne.

Na podstawie art. 36 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim (Dz. U. Nr 36, poz. 226) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Ustala się następujące okresy polowań na zwierzęta łowne:
1) 1
na łosie-byki, klępy i łoszaki - okres od 1 września do 31 grudnia
2)
na jelenie gatunku jeleń europejski:
a) 2
na jelenie-byki i cielęta - okres od 21 sierpnia do 28 lutego
b)
na jelenie-łanie - okres od 1 września do 10 lutego;
3)
na jelenie-byki i łanie gatunku sika - okres od 1 października do 31 grudnia;
4)
na daniele-byki, łanie i cielęta - okres od 1 października do 10 lutego;
5)
na sarny-kozły - okres od 21 maja do 20 października, na sarny-kozy i koźlęta - okres od 1 października do 10 lutego;
6) 3
na dziki-odyńce, przelatki i warchlaki - okres od 1 kwietnia do 28 lutego,

na dziki-lochy - okres od 1 sierpnia do 10 lutego

7)
na rysie - okres od 1 listopada do 31 marca;
8)
na lisy - cały rok;
9)
na borsuki - okres od 1 września do 31 grudnia, z tym że na terenach zaliczonych do zwierzyńców otwartych na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim, przeznaczonych do hodowli bażantów, w ośrodkach hodowli zwierzyny przeznaczonych wyłącznie do odłowu zwierzyny drobnej, w obwodach z ostoją głuszca, cietrzewia i jarząbka wolno polować przez cały rok;
10)
na jenoty - cały rok;
11)
na kuny leśne (tumaki) - okres od 1 października do 20 lutego, z tym że na terenach zaliczonych do zwierzyńców otwartych na podstawie art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 17 czerwca 1959 r. o hodowli, ochronie zwierząt łownych i prawie łowieckim, przeznaczonych do hodowli bażantów, w ośrodkach hodowli zwierzyny przeznaczonych wyłącznie do odłowu zwierzyny drobnej oraz w obwodach z ostoją głuszca, cietrzewia i jarząbka wolno polować przez cały rok;
12)
na tchórze - cały rok;
13)
a) na zające szaraki - okres od 1 listopada do 10 stycznia,
b)
na dzikie króliki - okres od 1 października do 20 lutego,
c)
na zające szaraki i króliki w sadach nie ogrodzonych i na terenach sąsiadujących z nimi w rejonach baz sadowniczych, ustalonych przez właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - okres od 1 października do 28 lutego,
d)
na zające szaraki i króliki na terenach sadów oraz szkółek ogrodzonych w sposób utrudniający przedostawanie się zwierzyny, za każdorazowym zezwoleniem właściwego do spraw rolnictwa i leśnictwa organu prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej - cały rok;
14)
na głuszce-koguty - okres od 1 marca do 20 maja;
15)
na cietrzewie-koguty - okres od 1 marca do 20 maja;
16)
na jarząbki - okres od 21 sierpnia do 10 lutego;
17)
na bażanty-koguty - okres od 1 października do 20 lutego;
18) 4
na kuropatwy - okres od 1 września do 30 października
19)
na przepiórki - okres od 1 września do odlotu;
20)
na czaple siwe - okres od 1 lipca do 31 marca, a na terenie wód zamkniętych cały rok;
21)
na słonki - okres od 1 sierpnia do 31 maja;
22)
na dubelty, kszyki, bekasiki i derkacze - okres od 1 sierpnia do odlotu;
23)
na bataliony - okres od 1 maja do 31 maja;
24)
na łyski - cały rok;
25)
na dzikie gęsi - okres od 1 sierpnia do 20 maja;
26)
na dzikie kaczki - okres od 1 sierpnia do 30 listopada, na dzikie kaczory - okres od 1 marca do 20 maja i od 1 sierpnia do 30 listopada;
27)
na grzywacze - okres od 1 sierpnia do odlotu;
28)
na kwiczoły i paszkoty - okres od 11 listopada do 31 stycznia.
2.
Zwierzęta łowne nie wymienione w ust. 1 podlegają całorocznej ochronie.
§  2.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) po zasięgnięciu opinii lub na wniosek właściwego okręgowego zarządu lasów państwowych i wojewódzkiej rady łowieckiej mogą w szczególnie uzasadnionych wypadkach w drodze uchwały ogłoszonej w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) skracać ustalone okresy polowań na poszczególne gatunki zwierząt łownych.
§  3.
Właściwy do spraw rolnictwa i leśnictwa organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) w porozumieniu z okręgowym zarządem lasów państwowych oraz wojewódzką radą łowiecką ustali obwody łowieckie, w których mają ostoję głuszce, cietrzewie i jarząbki. Wykazy tych obwodów należy ogłosić w dzienniku urzędowym wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa).
§  4.
Jeżeli koniec okresu, w którym wolno polować, przypada na dzień poprzedzający dzień lub dnie ustawowo uznane za wolne od pracy, okres ten upływa z ostatnim dniem uznanym za wolny od pracy. Jeżeli zaś początek okresu, w którym wolno polować, przypada na dzień następny po dniu lub dniach ustawowo uznanych za wolne od pracy, okres ten rozpoczyna się pierwszego dnia ustawowo uznanego za wolny od pracy przed ustalonym terminem rozpoczęcia polowania.
§  5.
Traci moc rozporządzenie Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 14 maja 1965 r. w sprawie okresów polowań na zwierzęta łowne (Dz. U. Nr 22, poz. 140).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 lit. a) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.2.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 1969 r.
2 § 1 ust. 1 pkt 2 lit. a) zmieniona przez § 1 lit. b) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.2.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 1969 r.
3 § 1 ust. 1 pkt 6 zmieniony przez § 1 lit. c) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.2.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 1969 r.
4 § 1 ust. 1 pkt 18 zmieniony przez § 1 lit. d) rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1968 r. (Dz.U.69.2.13) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 stycznia 1969 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024