Tryb postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 27 kwietnia 1964 r.
w sprawie trybu postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.

Na podstawie art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W razie zatrzymania ryb lub sprzętu rybackiego w związku z wykroczeniem, za które przewidziany jest w ustawie z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) przepadek tego mienia, organ ochrony rybołówstwa morskiego sporządza niezwłocznie protokół zatrzymania.
2.
Protokół powinien zawierać:
1)
oznaczenie organu i osoby, która dokonała zatrzymania,
2)
wymienienie przyczyny i podstawy prawnej zatrzymania,
3)
oznaczenie statku, na którym dokonano zatrzymania, przez podanie nazwy, oznaki rybackiej, bandery, właściciela lub armatora oraz kierownika statku,
4)
określenie zatrzymanego mienia przez podanie jego nazwy, cech, znaków (oznakowania sprzętu), ilości, wagi, gatunku i innych danych potrzebnych do dokładnego ustalenia mienia i stanu jego zużycia bądź uszkodzenia,
5)
wskazanie właściciela lub użytkownika zatrzymanego mienia, jeżeli jest znany, z wymienieniem jego przynależności państwowej,
6)
datę, miejsce, czas oraz okoliczności towarzyszące zatrzymaniu i w miarą możności miejsce złożenia zatrzymanego mienia,
7)
podpisy osoby, która dokonała zatrzymania, i właściciela lub użytkownika zatrzymanego mienia, a jeżeli mienie zatrzymano na statku - także kierownika statku; niemożność lub odmowę podpisania stwierdza się w protokole z podaniem przyczyny.
3.
Organ ochrony rybołówstwa obowiązany jest jeden egzemplarz protokołu wręczyć właścicielowi lub użytkownikowi zatrzymanego mienia albo jego przedstawicielowi, a jeżeli mienie zatrzymano na statku, kierownikowi statku.
§  2.
Zatrzymane mienie należy zabezpieczyć przed zepsuciem, uszkodzeniem lub utratą.
§  3.
1.
Organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzeda zatrzymane ryby Centrali Rybnej, a w braku jej placówki w miejscowości, gdzie znajdują się zatrzymane ryby - innemu uspołecznionemu przedsiębiorstwu handlowemu lub przetwórczemu po obowiązujących cenach.
2.
W razie odmowy zakupu ze strony przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1 organ ochrony rybołówstwa morskiego, stwierdziwszy tę odmowę, dokona sprzedaży innemu nabywcy po cenach ustalonych dla państwowych przedsiębiorstw połowowych; w braku nabywców organ ten przekaże zatrzymane ryby nieodpłatnie - za pokwitowaniem - organowi do spraw pomocy społecznej prezydium właściwej rady narodowej bądź wskazanej przez ten organ instytucji, a w przypadku nie cierpiącym zwłoki bezpośrednio instytucji społecznej na cele pomocy społecznej. W pokwitowaniu należy podać rodzaj, ilość, wagę i wartość przekazanych ryb.
3.
Sprzedaż (ust. 1 i 2) odbędzie się z wolnej ręki w miejscu, gdzie znajdują się zatrzymane ryby, chyba że organ ochrony rybołówstwa morskiego uzna za celowe dokonanie obwieszczenia o sprzedaży zatrzymanych ryb, którym nie grozi zepsucie.
§  4.
1.
Zatrzymane ryby, które uległy zepsuciu, organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzeda fabryce mączki rybnej lub uspołecznionemu zakładowi utylizacji albo uspołecznionej składnicy odpadków; w razie odmowy zakupu, ryby podlegają przekazaniu nieodpłatnemu.
2.
Jeżeli zakład lub składnica wymieniona w ust. 1 odmówi zakupu lub nieodpłatnego przejęcia ryb, podlegają one zniszczeniu pod dozorem organu ochrony rybołówstwa morskiego, który sporządza protokół zniszczenia przy udziale przybranego świadka. Protokół powinien zawierać dokładne oznaczenie rodzaju, ilości, wagi, wartości i stanu ryb, okoliczności uzasadniające zniszczenie, sposób dokonania zniszczenia, datę, miejsce i czas zniszczenia oraz podpisy przedstawiciela organu ochrony rybołówstwa morskiego i świadka.
§  5.
1.
Kwoty uzyskane ze sprzedaży ryb pozostają w depozycie urzędu morskiego do czasu uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o przepadku ryb uzyskana ze sprzedaży kwota podlega zarachowaniu na dochód budżetowy.
§  6.
1.
Zatrzymany sprzęt powinien być zabezpieczony zgodnie z przepisem § 2 do chwili uprawomocnienia się orzeczenia o przepadku sprzętu.
2.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia o przypadku sprzętu organ ochrony rybołówstwa morskiego sprzedaje go Morskiej Centrali Zaopatrzenia lub uspołecznionemu przedsiębiorstwu rybołówstwa morskiego, a w braku takich nabywców innej osobie posiadającej uprawnienia do uprawiania rybołówstwa morskiego; w razie potrzeby organ ochrony rybołówstwa morskiego zasięga opinii biegłego dla ustalenia ceny sprzedaży.
3.
Przepis § 3 ust. 3 stosuje się odpowiednio do sprzedaży sprzętu.
4.
Jeżeli sprzedaż sprzętu nie dojdzie do skutku w trybie przewidzianym w ust. 2 i 3, organ ochrony rybołówstwa morskiego przekaże sprzęt nieodpłatnie za pokwitowaniem państwowemu przedsiębiorstwu rybołówstwa morskiego lub spółdzielni pracy rybołówstwa morskiego. Przejmujący nieodpłatnie sprzęt ponosi koszty i wydatki związane z przekazaniem sprzętu.
5.
Sprzęt, którego nieodpłatne przekazanie nie dojdzie do skutku w trybie przewidzianym w ust. 4, oraz sprzęt nie nadający się do użytku lub do przekazania uspołecznionej składnicy odpadków, jak również sprzęt, którego używanie jest zakazane, po odjęciu od niego części składowych przedstawiających wartość użytkową, podlega zniszczeniu przy odpowiednim zastosowaniu § 4 ust. 2. Części przedstawiające wartość użytkową podlegają sprzedaży lub przekazaniu w trybie określonym w ust. 2-4.
§  7.
1.
W razie umorzenia postępowania, w związku z którym mienie zatrzymano, lub w razie uniewinnienia osoby, której postępowanie doprowadziło do zatrzymania mienia, ulega ono zwrotowi osobie, która udowodni, że jest uprawniona do odebrania mienia.
2.
Jeżeli zwrot mienia nie może być dokonany z powodu jego sprzedaży, nieodpłatnego przekazania lub zniszczenia, osobie uprawnionej przysługuje odszkodowanie.
§  8.
Postępowanie w sprawach dotyczących zatrzymania ryb lub sprzętu rybackiego, wszczętych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a dotychczas nie zakończonych, toczy się według przepisów dotychczasowych.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1964.17.100

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tryb postępowania z zatrzymanymi rybami i sprzętem rybackim.
Data aktu: 27/04/1964
Data ogłoszenia: 23/05/1964
Data wejścia w życie: 23/05/1964