Ochrona dróg publicznych i technicznych urządzeń drogowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW KOMUNIKACJI I GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 8 lutego 1963 r.
w sprawie ochrony dróg publicznych i technicznych urządzeń drogowych.

Na podstawie art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 20, poz. 90) zarządza się, co następuje:
§  1.
Powołane w niniejszym rozporządzeniu artykuły bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 29 marca 1962 r. o drogach publicznych (Dz. U. Nr 20, poz. 90).
§  2.
1.
Do zabronionych przepisem art. 23 czynności mogących powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie trwałości tych urządzeń lub zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego, zalicza się również:
1)
pozostawianie lub składanie w obrębie pasa drogowego, a w szczególności na jezdni drogi (ulicy, placu) lub poboczach, wszelkiego rodzaju materiałów, narzędzi itp. przedmiotów, jeżeli nie są one potrzebne dla celów związanych z gospodarką lub komunikacją drogową,
2)
przejeżdżanie i przepędzanie koni, bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt gospodarskich przez rowy drogowe, skarpy nasypów lub wykopów i pasy przydrożne,
3)
wypasanie koni, bydła, trzody chlewnej i innych zwierząt gospodarskich w pasie drogowym (art. 18) lub w pasie przydrożnym (art. 33 ust. 1),
4)
koszenie lub zbieranie w inny sposób przez osoby nieuprawnione trawy rosnącej w pasie drogowym lub pasie przydrożnym,
5)
rozkopywanie jezdni drogi (ulicy, placu), poboczy i skarp drogowych oraz zasypywanie rowów drogowych bez zezwolenia właściwego zarządu drogi,
6)
odprowadzanie wody z urządzeń wodno-melioracyjnych do rowów drogowych,
7)
odprowadzanie wody i ścieków z urządzeń gospodarskich lub zakładowych oraz wylewanie nieczystości na jezdnię drogi (ulicy, placu) lub do rowu drogowego,
8)
rozniecanie otwartych ognisk w odległości mniejszej niż 150 m od mostów i wiaduktów drewnianych lub o konstrukcji stalowo-drewnianej,
9)
przejeżdżanie przez mosty i wiadukty o drewnianych pomostach lub bitumicznej nawierzchni pojazdami lub maszynami z nie zamkniętym paleniskiem,
10)
palenie zapałek, tytoniu, pochodni, żagwi, sztucznych ogni itp. na mostach i wiaduktach drewnianych lub o konstrukcji stalowo-drewnianej.
2.
Do urządzeń drogowych, których niszczenie lub uszkadzanie zabronione jest przepisem art. 23, należą:
1)
jezdnia drogi (ulicy, placu), pobocza, chodniki, ścieżki rowerowe, pasy zieleni (trawniki), mury oporowe i podporowe, mosty, wiadukty i przepusty oraz urządzenia odwadniające, jak rowy, studnie chłonne, zbiorniki odparowujące, sączki itp.,
2)
znaki i sygnały drogowe oraz urządzenia ostrzegawczo-zabezpieczające, a w szczególności bariery, poręcze, balustrady, pachołki, lustra, szkiełka odblaskowe oraz urządzenia oświetlenia drogowego (ulicznego),
3)
zasłony odśnieżne.
§  3.
1.
Zakaz określony w § 2 ust. 1 pkt 1 nie dotyczy chwilowego i koniecznego złożenia materiałów, narzędzi itp. przedmiotów w razie uszkodzenia pojazdu i powstałej w związku z tym potrzeby jego przeładowania.
2.
Chwilowe i konieczne pozostawienie lub złożenie materiałów, narzędzi itp. przedmiotów (ust. 1) nie może zagrażać bezpieczeństwu ani utrudniać ruchu oraz zanieczyszczać drogi.
3.
Pozostawione lub złożone na jezdni drogi (ulicy, placu) przedmioty powinny być oznaczone zgodnie z przepisami o bezpieczeństwie i porządku ruchu na drogach publicznych.
§  4.
1.
W uzasadnionych przypadkach odprowadzanie do rowu drogowego wody za pośrednictwem urządzeń melioracji wodnych półpodstawowych i szczegółowych, wykonywanych dla potrzeb rolnictwa (§ 2 ust. 1 pkt 6), może nastąpić za zgodą właściwego zarządu drogi.
2.
Odprowadzanie do rowu drogowego wody i ścieków (§ 2 ust. 1 pkt 6 i 7), na które w myśl przepisów prawa wodnego wymagane jest uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, może nastąpić za zgodą właściwego zarządu drogi.
3.
Ścieki odprowadzane do rowów drogowych powinny odpowiadać przepisom w sprawie dopuszczalnych zanieczyszczeń wody.
4.
Zgodę na odprowadzanie do rowu drogowego wody lub ścieków (ust. 1 i 2) zarząd drogi wyraża w uzgodnieniu z właściwym miejscowo państwowym inspektorem sanitarnym.
5.
Wyrażenie zgody, o której mowa w ust. 1 i 2, zarząd drogi może uzależnić od:
1)
uprzedniego pokrycia przez zainteresowanego dodatkowych kosztów związanych z odprowadzeniem ścieków lub wód,
2)
zobowiązania się zainteresowanego do systematycznej, corocznej konserwacji rowu drogowego i odpływowego bądź pokrywania kosztów jego konserwacji w zakresie i wysokości ustalonej przy wyrażeniu zgody.
§  5.
1.
Zwierzęta padłe na drodze publicznej (ulicy, placu) powinien właściciel usunąć natychmiast z jezdni drogi, a najpóźniej w ciągu 24 godzin pod rygorem ich usunięcia przez właściwy zarząd drogi na koszt właściciela padłego zwierzęcia.
2.
W razie niemożności ustalenia osoby właściciela, usunięcie padłych zwierząt z jezdni drogi należy do zarządu drogi.
3.
W stosunku do dróg określonych w art. 14 prezydium rady narodowej, któremu podlega bezpośrednio zarząd drogi, może wyznaczyć inne jednostki organizacyjne gospodarki komunalnej do usuwania padłych zwierząt z jezdni drogi w przypadku określonym w ust. 2.
4.
W stosunku do zwierząt padłych na drodze publicznej (ulicy, placu) stosuje się odpowiednio przepis § 3 ust. 3.
§  6.
Czuwanie nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia należy do obowiązków zarządu drogi, a w szczególności do organów drogowej służby liniowej (art. 16) oraz do organów Milicji Obywatelskiej.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Ministra Robót Publicznych i Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 czerwca 1924 r. regulujące używanie i ochronę dróg (Dz. U. z 1924 r. Nr 61, poz. 611 z późniejszymi zmianami).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 kwietnia 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024