Współdziałanie organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 21 lutego 1963 r.
w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. Nr 72, poz. 357) oraz na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o prawie budżetowym (Dz. U. Nr 45, poz. 221) zarządza się, co następuje:
§  1.
Państwowy Zakład Ubezpieczeń, zwany dalej "PZU", prowadzi na całym obszarze Państwa działalność ubezpieczeniową oraz finansowaną z funduszu prewencyjnego działalność zapobiegawczą mającą na celu zapobieganie powstawaniu szkód losowych.
§  2. 1
1.
Terenowe organy administracji państwowej współdziałają z PZU w zakresie działalności ubezpieczeniowej i działalności zapobiegawczej finansowanej z funduszu prewencyjnego.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o działalności zapobiegawczej, należy przez to rozumieć działalność zapobiegawczą finansowaną z funduszu prewencyjnego utworzonego zgodnie z przepisami art. 32 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91).
3.
Przepisy rozporządzenia dotyczące:
1)
wojewody - stosuje się odpowiednio do prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,
2)
naczelnika gminy - stosuje się odpowiednio do prezydenta innego miasta niż określone w pkt 1, naczelnika miasta, naczelnika dzielnicy oraz naczelnika miasta i gminy.
§  3. 2
1.
W zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych naczelnicy gmin wykonują czynności zlecone w rozporządzeniach Rady Ministrów ustalających zakres i warunki obowiązkowych ubezpieczeń oraz w zarządzeniach organów nadrzędnych.
2.
Naczelnicy gmin współdziałają z PZU w zakresie realizacji obowiązkowych ubezpieczeń budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych, w szczególności przez:
1)
ewidencjonowanie zmian w budynkach i obszarach gruntów poszczególnych gospodarstw rolnych,
2)
przeprowadzanie rejestracji bydła i koni,
3)
dokonywanie wymiaru i inkasa składek,
4)
przyjmowanie zgłoszeń szkód,
5)
wstępne czynności likwidacyjne z obowiązkowego ubezpieczenia zwierząt gospodarskich.
3.
Do współdziałania, o którym mowa w ust. 2, mają zastosowanie przepisy dotyczące obsługi obowiązkowych ubezpieczeń budynków i mienia w gospodarstwach rolnych.
4.
Wojewodowie współdziałają w organizowaniu likwidacji szkód losowych, zwłaszcza szkód masowych, występujących na terenie województw, oraz sprawują nadzór nad wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1.
§  4.
Centrala PZU sporządza roczny plan działalności zapobiegawczej i przedkłada go do uchwalenia Radzie Ubezpieczeniowej w PZU.
§  5.
Po uchwaleniu - na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych - planu działalności zapobiegawczej przez Radę Ubezpieczeniową, PZU zawiadamia właściwe instytucje i organy administracji państwowej o wysokości przyznanych im sum na działalność zapobiegawczą w danym roku kalendarzowym wraz z jednoczesnym określeniem zadań, na które środki te zostały przyznane, oraz przekazuje im te sumy.
§  6. 3
(skreślony).
§  7. 4
Jeżeli z innych przepisów nie wynika inaczej, urządzenia z zakresu działalności zapobiegawczej wykonane z funduszu prewencyjnego na terenie poszczególnych gmin pozostają w zarządzie naczelników gmin.
§  8.
W dokumentacjach i publikacjach dotyczących urządzeń z zakresu działalności zapobiegawczej należy zaznaczać, że urządzenie zostało wykonane ze środków funduszu prewencyjnego PZU.
§  9.
1.
Niezależnie od kontroli wykonywanej przez inne organy, działalność zapobiegawcza finansowana ze środków funduszu prewencyjnego podlega kontroli PZU, którego organy mają prawo badania stanu realizacji zadań oraz wglądu do zapisów księgowych i do dokumentów dotyczących działalności zapobiegawczej.
2.
W razie stwierdzenia nieprawidłowości w zakresie gospodarowania przekazanymi przez PZU środkami funduszu prewencyjnego, PZU zawiadamia o tym organy nadrzędne instytucji i organów, o których mowa w § 5, i występuje z wnioskiem o wstrzymanie dokonywania dalszych wypłat do czasu usunięcia nieprawidłowości.
§  10.
Minister Finansów określi szczegółowe zasady gospodarowania środkami funduszu prewencyjnego PZU oraz zasady sprawozdawczości w tym zakresie.
§  11.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 1956 r. w sprawie organizacji i finansowania działalności zapobiegania szkodom ogniowym i szkodom w pogłowiu zwierząt gospodarczych (Dz. U. Nr 49, poz. 217).
§  12. 5
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów oraz terenowym organom administracji państwowej.
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1964 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 12 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1975 r.
2 § 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 12 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1975 r.
3 § 6 skreślony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 marca 1981 r. (Dz.U.81.6.27) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 marca 1981 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 12 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1975 r.
5 § 12 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 12 czerwca 1975 r. (Dz.U.75.20.109) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 czerwca 1975 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.8.47

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Współdziałanie organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.
Data aktu: 21/02/1963
Data ogłoszenia: 05/03/1963
Data wejścia w życie: 01/01/1964