ZSRR-Polska. Umowa o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Moskwa.1963.04.22.

UMOWA
MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O KURSOWANIU POLSKICH POCIĄGÓW TRANZYTOWYCH NA ODCINKU KOLEI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH
podpisana w Moskwie dnia 22 kwietnia 1963 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 22 kwietnia 1963 r. podpisana została w Moskwie Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

MIĘDZY RZĄDEM POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ A RZĄDEM ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O KURSOWANIU POLSKICH POCIĄGÓW TRANZYTOWYCH NA ODCINKU KOLEI ZWIĄZKU SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, pragnąc zorganizować kursowanie tranzytowych pociągów pasażerskich, towarowych i pasażersko-towarowych z Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej do Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej przez terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich: granica państwowa - Niżankowice - Chyrów - Starżawa - granica państwowa, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  1 
1.
Pasażerskie, towarowe i pasażersko-towarowe pociągi tranzytowe kolei Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwane dalej "pociągami tranzytowymi", przejeżdżają przez terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na odcinku kolejowym: granica państwowa - Niżankowice - Chyrów - Starżawa - granica państwowa, po torze 1435 mm.
2.
Pociągi tranzytowe obsługują pracownicy kolei Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
Artykuł  2 
1.
Obsługa pociągów tranzytowych, w czasie przebywania na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, zobowiązana jest przestrzegać ustaw i przepisów kraju pobytu oraz wypełniać żądania miejscowych organów, dotyczące ruchu pociągów tranzytowych. Wymienieni pracownicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną tylko przed organami swojego kraju.
2.
Koleje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej ponoszą odpowiedzialność za czynności służbowe pracowników pociągów tranzytowych w czasie ich przebywania na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Artykuł  3 

W celu wykonania swoich funkcji personel służbowy pociągów tranzytowych ma prawo przekraczać polsko-radziecką granicę państwową i przejeżdżać na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich na podstawie wykazu imiennego, sporządzonego według wzoru ustalanego przez właściwe organy Umawiających się Stron i legitymacji służbowej z fotografią.

Artykuł  4 
1.
Podróżni, jadący pociągami tranzytowymi, zobowiązani są posiadać przy sobie dokumenty stwierdzające ich tożsamość. Przekraczanie granicy państwowej przez podróżnych odbywa się bez kontroli celnej i granicznej.
2.
Wsiadanie, wysiadanie i wychodzenie podróżnych z wagonów oraz przebywanie na mostkach wagonowych jest niedozwolone w czasie przejazdu i postoju pociągów tranzytowych na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
3.
W razie potrzeby pociągi tranzytowe mogą być konwojowane przez organy ochrony granic Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.
Artykuł  5 

W przypadku popełnienia na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przez osoby przejeżdżające pociągami tranzytowymi czynów karalnych zgodnie z ustawami Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich, właściwe organy Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich mogą przeprowadzić kontrolę w pociągu tranzytowym i podjąć niezbędne kroki zgodnie z radzieckim ustawodawstwem.

Artykuł  6
1.
Przewóz bagażu ręcznego, przesyłek bagażowych, ekspresowych, ładunków i poczty w pociągach tranzytowych odbywa się bez opłat celnych i bez kontroli celnej.
2.
Na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich zabronione jest załadowywanie do pociągów tranzytowych i wyładowywanie z nich przesyłek bagażowych, ekspresowych, ładunków i poczty.
Artykuł  7 

Koleje Umawiających się Stron wynagradzają szkody, które mogą sobie wyrządzić w czasie znajdowania się pociągów tranzytowych na terytorium Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Rozgraniczenie i podstawy odpowiedzialności kolei oraz tryb rozpatrywania wzajemnych roszczeń ustala się w przepisach, przewidzianych w artykule 8 niniejszej Umowy.

Artykuł  8 

W celu wykonania niniejszej umowy Ministerstwo Komunikacji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Ministerstwo Komunikacji Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich wspólnie opracowują i zatwierdzają przepisy o kursowaniu pociągów tranzytowych.

Artykuł  9 

Za kursowanie pociągów tranzytowych i świadczenie związanych z tym usług koleje Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej uiszczają opłatę w trybie ustalonym dla płatności z tytułu obrotu towarowego. Wielkość tej opłaty oraz tryb rozliczeń, wynikających z wykonania niniejszej Umowy, ustala się w przepisach, przewidzianych w artykule 8 niniejszej Umowy.

Artykuł  10 
1.
Umowa niniejsza podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która nastąpi w Warszawie.
2.
Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieograniczony. Może ona być wypowiedziana przez każdą z Umawiających się Stron i traci swą moc obowiązującą po upływie sześciu miesięcy od dnia otrzymania przez drugą Umawiającą się Stronę notyfikacji o wypowiedzeniu.

Umowę niniejszą sporządzono w Moskwie dnia 22 kwietnia 1963 r. w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc obowiązującą.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą Umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 8 lipca 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.54.295

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: ZSRR-Polska. Umowa o kursowaniu polskich pociągów tranzytowych na odcinku kolei Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich. Moskwa.1963.04.22.
Data aktu: 22/04/1963
Data ogłoszenia: 04/12/1963
Data wejścia w życie: 14/11/1963