Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 24 października 1963 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.

Na podstawie art. 3, 11 i 12 ust. 3 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 452, z 1959 r. Nr 11, poz. 61, z 1960 r. Nr 51, poz. 300 i z 1961 r. Nr 33, poz. 166), art. 3 i 5 ust. 1, art. 76 ust. 3 i art. 101 ust. 2 i 5 dekretu z dnia 16 maja 1946 r. o postępowaniu podatkowym (Dz. U. z 1963 r. Nr 11, poz. 60) oraz art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1957 r. Nr 7, poz. 26 i z 1958 r. Nr 45, poz. 223) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 kwietnia 1962 r. w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport (Dz. U. Nr 25, poz. 114) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w tytule dodaje się wyrazy "oraz o charakterze antyimportowym";
2)
dodaje się nowe §§ 14, 15, 16, 17 i 18 w brzmieniu:

"§ 14. 1. Na równi z dostawami i usługami na eksport mogą być, na warunkach określonych w rozporządzeniu, traktowane dostawy i usługi dokonywane przez zakłady rzemieślnicze i przemysłowe na rzecz jednostek gospodarki uspołecznionej, zastępujące import określonych artykułów (dostawy i usługi antyimportowe). Do przychodów z tych dostaw i usług mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 1 ust. 1, 2 i 7 zdanie pierwsze, § 2, § 3 ust. 1, 2 zdanie pierwsze i ust. 3 oraz §§ 4–12.

2. Wniosek o zastosowanie ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej podatnik powinien złożyć bezpośrednio do właściwego dla jego zakładu organu finansowego w terminie dwutygodniowym po każdorazowym zawarciu umowy na tę dostawę lub usługę.

3. Do wniosku o zastosowanie ryczałtu podatnik powinien dołączyć:

1) odpis umowy (ust. 2),

2) zaświadczenie właściwego przedsiębiorstwa handlu zagranicznego:

a) stwierdzające celowość traktowania danej dostawy lub usługi na równi z dostawami i usługami na eksport,

b) stwierdzające, że w związku z daną dostawą lub usługą został odpowiednio zmniejszony limit dewizowy na import, oraz

c) wskazujące jednostkę gospodarki uspołecznionej, dla której dana dostawa lub usługa ma być wykonana,

3) książkę dostaw i usług na dany rok podatkowy, sporządzoną we własnym zakresie według wzoru odrębnie ustalonego, a udostępnionego podatnikowi przez właściwy organ finansowy.

4. Decyzję w sprawie zastosowania ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej organ finansowy doręcza podatnikowi w terminie dwutygodniowym po złożeniu wniosku, zawiadamiając równocześnie o niej jednostkę gospodarki uspołecznionej, dla której ta dostawa lub usługa ma być wykonana (ust. 3 pkt 2 lit. c), oraz zwracając książkę dostaw i usług po jej poświadczeniu, jeżeli nie została ona poświadczona uprzednio.

§ 15. 1. Podatnik jest obowiązany przedstawić książkę dostaw i usług jednostce gospodarki uspołecznionej każdorazowo przy złożeniu rachunku i przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej. Jednostka gospodarki uspołecznionej wypełnia odpowiednie rubryki książki oraz oblicza i pobiera jako płatnik podatek zryczałtowany według stawek, o których mowa w § 4.

2. Jeżeli podatnik osiąga w ciągu roku podatkowego również przychody z dostaw i usług na eksport, opodatkowane w formie ryczałtu na podstawie § 1, dla ustalenia właściwych stawek ryczałtu od przychodów z dostawy lub usługi antyimportowej, a także z dostaw i usług na eksport - przyjmuje się ogólną sumę obrotu z obydwu rodzajów świadczeń.

3. Jeżeli zakład rzemieślniczy lub przemysłowy wykonuje dostawę lub usługę antyimportową poprzez rzemieślniczą spółdzielnię zaopatrzenia i zbytu lub poprzez inną organizację zbytu rzemiosła i prywatnego przemysłu (§ 1 ust. 7 zdanie pierwsze, § 3 ust. 2 zdanie pierwsze), rachunek za wykonaną dostawę lub usługę wystawia podatnik na spółdzielnię (organizację zbytu), która dokonuje czynności określonych w ust. 1.

§ 16. 1. Ryczałt od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej przysługuje podatnikowi przez okres jednego roku od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej, a przy uruchomieniu nowej produkcji lub podjęciu usług związanych z nową produkcją - przez okres trzech lat od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej. Okoliczność, że podatnik uruchomił nową produkcję antyimportową lub podjął usługi związane z nową produkcją antyimportową, stwierdza właściwe przedsiębiorstwo handlu zagranicznego w zaświadczeniu, o którym mowa w § 14 ust. 3 pkt 2.

2. Przepis § 14 nie ma zastosowania w odniesieniu do dostaw lub usług antyimportowych, jeżeli podatnik korzystał z ryczałtu przewidzianego w tym przepisie z tytułu innych dostaw lub usług antyimportowych, lecz zaniechał ich wykonywania, na skutek czego zaszła konieczność importowania określonych artykułów.

3. Przepisy ust. 1 i 2 mają zastosowanie także w razie zmiany osoby właściciela lub użytkownika zakładu rzemieślniczego bądź przemysłowego albo zmiany miejsca położenia zakładu, z tym że przewidziane w ust. 1 okresy stosowania ryczałtu liczą się począwszy od dnia dokonania pierwszej dostawy (usługi) dla pierwszej jednostki gospodarki uspołecznionej przez zbywającego lub oddającego zakład w użytkowanie.

§ 17. Jeżeli podatnik osiąga w ciągu roku podatkowego także przychody z dostaw i usług na eksport, opodatkowane w formie ryczałtu (§ 15 ust. 2), obowiązek wypełniania odpowiednich rubryk książki dostaw i usług rozciąga się na dostawy i usługi na eksport; w takich przypadkach podatnik przedstawia Centrali "Prodimex" (innemu przedsiębiorstwu handlu zagranicznego) książkę dostaw i usług:

1) przed złożeniem po raz pierwszy w roku podatkowym wniosku o zastosowanie ryczałtu od przychodów z tytułu danej dostawy lub usługi antyimportowej - w celu wpisania łącznej kwoty obrotu od początku roku podatkowego z tytułu dostaw i usług na eksport, opodatkowanych ryczałtem na podstawie § 1,

2) każdorazowo przy złożeniu rachunku i przy każdej wypłacie należności przypadającej z tytułu dostaw i usług na eksport, opodatkowanych ryczałtem na podstawie § 1, w celu ustalenia właściwej stawki ryczałtu od przychodów z tych dostaw i usług.

§ 18. 1. Podatnik obowiązany jest złożyć właściwemu organowi finansowemu książkę dostaw i usług w terminie do dnia 15 stycznia roku następnego po roku podatkowym.

2. Jeżeli ryczałt za dany rok podatkowy nie został w całości pobrany w terminie określonym w ust. 1, organ finansowy zwraca podatnikowi po sprawdzeniu książkę dostaw i usług. Książkę tę podatnik obowiązany jest złożyć ponownie organowi finansowemu w terminie dwutygodniowym po pobraniu reszty należności w ryczałcie za dany rok podatkowy.";

3)
dotychczasowe §§ 14, 15 i 16 oznacza się jako §§ 19, 20 i 21;
4)
w § 19 wyrazy "Jeżeli wyjdzie na jaw, że działalność gospodarcza podatnika opłacającego odrębny ryczałt z tytułu dostaw i usług na eksport była wykonywana niezgodnie z przepisami niniejszego rozporządzenia" zastępuje się wyrazami "Jeżeli wyjdzie na jaw, że podatnik opłacający odrębny ryczałt z tytułu dostaw i usług na eksport oraz o charakterze antyimportowym nie przestrzegał przepisów niniejszego rozporządzenia".
§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1963.51.286

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie poboru w formie ryczałtu podatków obrotowego, dochodowego i wyrównawczego od przychodów zakładów rzemieślniczych i przemysłowych z tytułu dostaw i usług na eksport.
Data aktu: 24/10/1963
Data ogłoszenia: 21/11/1963
Data wejścia w życie: 21/11/1963