Ochrona rybołówstwa morskiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŻEGLUGI
z dnia 10 października 1963 r.
w sprawie ochrony rybołówstwa morskiego.

Na podstawie art. 24 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. i o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisy rozporządzenia stosuje się:
1)
do rybołówstwa wykonywanego na polskich morskich wodach wewnętrznych i na polskim morzu terytorialnym oraz na innych wodach, na których nadzór nad rybołówstwem sprawują terenowe organy administracji morskiej,
2)
do polskich statków rybackich uprawiających rybołówstwo na wodach morza pełnego.
§  2.
1. 1
Zabrania się łowienia niżej wyszczególnionych gatunków ryb, jeżeli długość ich mierzona od początku głowy do najdłuższego końca płetwy ogonowej wynosi mniej niż:
1) u łososia (Salmo salar L.) 60 cm,
2) u troci (Salmo trutta L.) 50 cm,
3) u sandacza (Lucioperca lucioperca L.) 45 cm,
4) u siei (Coregonus lavaretus L.) 40 cm,
5) u węgorza (Anguilla anguilla L.) 35 cm,
6) u szczupaka (Ecox lucius L.) 40 cm,
7) u leszcza (Abramis brama L.) 35 cm,
8) u dorsza (Gadus morrhua callarias L.) 30 cm,
9) u parposza (Alosa fallax Lac.) 28 cm,
10) u certy (Vimba vimba L.) 28 cm,
11) u lina (Tinca tinca L.) 28 cm,
12) (skreślony)
13) u wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus L.) 17 cm,
14) u skarpa albo turbota (Scophthalmus maximus L.) i nagłada (Scophthalmus rhombus L.)
w części zachodniej Morza Bałtyckiego 30 cm,
w części środkowej Morza Bałtyckiego 30 cm,
w części wschodniej Morza Bałtyckiego 23 cm,
15) u gładzicy (Platessa platessa L.)
w części zachodniej Morza Bałtyckiego 25 cm,
w części środkowej Morza Bałtyckiego 23 cm,
w części wschodniej Morza Bałtyckiego 21 cm,
16) u storni (Platichthys flesus L.)
w części zachodniej Morza Bałtyckiego 25 cm,
w części środkowej Morza Bałtyckiego 23 cm,
w części wschodniej Morza Bałtyckiego 21 cm,
17) u zimnicy (Limanda limanda L.)
w części zachodniej Morza Bałtyckiego 25 cm,
w części środkowej Morza Bałtyckiego 23 cm,
w części wschodniej Morza Bałtyckiego 21 cm,
18) u pstrąga tęczowego (Salmo gairdneri Gib.) 40 cm.
2.
Przez część zachodnią Morza Bałtyckiego rozumie się obszary wód położone na zachód od linii Gjedser - Ahrenshoop, przez część środkową - obszary wód położone na wschód od linii Gjedser - Ahrenshoop oraz od linii latarnia morska Falsterbo - latarnia morska Stevns do linii Utlangan (Szwecja) ujście rzeki Piaśnicy, przez część wschodnią zaś - obszary wód położone na wschód od linii Utlangan - ujście rzeki Piaśnicy.
§  3.
Zabrania się połowu:
1)
jesiotra (Acipenser sturio) - w ciągu całego roku,
2)
skarpa albo turbota (Scophthalmus maximus L.) - od 1 czerwca do 31 lipca,
3)
gładzicy (Platessa platessa L.), storni (Platichthys flesus L.) i zimnicy (Limanda limanda L.) w części zachodniej i środkowej Morza Bałtyckiego - od 1 lutego do 31 marca, a w części wschodniej - od 15 lutego do 15 kwietnia,
4) 2
łososia (Salmo salar L.) i troci (Salmo trutta L.) na obszarze polskiej strefy rybołówstwa morskiego w części środkowej Morza Bałtyckiego - od 1 do 31 października.
§  4.
1.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2 (niewymiarowe), jeżeli są żywe, należy natychmiast wpuścić do wody, w której je złowiono, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, tak aby nie posnęły.
2.
Ryby złowione przypadkowo w okresie ochronnym lub o wymiarach mniejszych niż ustalone w § 2, wydobyte z wody w stanie śniętym, mogą być użyte na potrzeby załogi statku rybackiego w ilości nie przekraczającej 1 kg na osobę z dziennego połowu. Pozostała ilość śniętych ryb powinna być użyta na cele wskazane przez urząd morski.
3.
Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się przy połowach dorsza.
§  5.
1.
Przy łowieniu dorsza lub innych gatunków ryb przyłów dorsza niewymiarowego nie może przekraczać 10% masy złowionego dorsza.
2.
W razie stwierdzenia, że w określonym miejscu przyłów dorsza niewymiarowego przekracza 10%, należy natychmiast zaprzestać połowu tej ryby na danym łowisku.
3.
Przyłów dorsza niewymiarowego stanowiący nadwyżkę normy określonej w ust. 1 powinien być przeznaczony na cele wskazane przez urząd morski.
§  6.
Kierownik statku rybackiego obowiązany jest po powrocie z łowiska zgłosić właściwemu urzędowi morskiemu ilość złowionych ryb niewymiarowych lub złowionych w ustanowionym dla nich okresie ochronnym, przekraczających ilość określoną w § 4 ust. 2 i w § 5.
§  7.
Jeżeli po wyciągnięciu sieci z wody stwierdzi się więcej niż 50% ryb, których nie wolno poławiać użytą siecią, należy natychmiast zaprzestać używania tej sieci na danym łowisku.
§  8.
1. 3
Ustanawia się dla niżej wymienionych gatunków ryb następujące najmniejsze wymiary oczek sieci rybackich:

80 mm dla pławnic do połowu łososia i troci,

65 mm dla sieci stawnych do połowu łososia i troci,

65 mm dla sieci do połowu ryb płaskich w zachodniej i środkowej części Morza Bałtyckiego (§ 2 ust. 2),

60 mm dla sieci do połowu ryb płaskich we wschodniej części Morza Bałtyckiego (§ 2 ust. 2),

60 mm dla sieci do połowu leszcza i sandacza,

40 mm dla sieci do połowu dorsza,

55 mm dla sieci do połowu siei i szczupaka,

35 mm dla sieci do połowu certy i lina,

25 mm dla sieci do połowu płoci i okonia,

18 mm dla sieci do połowu śledzia,

16 mm dla sieci do połowu węgorza,

11 mm dla sieci do połowu szprota.

2.
Pomiaru oczek dokonuje się w stanie mokrym sieci przez mierzenie odległości pomiędzy jedenastoma węzłami wzdłuż plecionki sieci i podzielenie otrzymanej liczby przez dziesięć.
§  9.
Zabrania się stosowania przy połowach łososia i troci haków o rozwarciu mniejszym niż 19 mm, mierząc od ostrza do trzonu.
§  10.
1.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach urząd morski może udzielić zezwolenia na połów ryb w okresie od 15 grudnia do 15 marca narzędziami głuszącymi, kłującymi lub kaleczącymi, jak np. ościami i bodorami, oraz ustalić, jakie gatunki ryb mogą być w ten sposób poławiane.
2.
W gospodarczo uzasadnionych przypadkach urząd morski może udzielić zezwolenia na używanie prądu elektrycznego do poławiania ryb.
§  11. 4
Ustanawia się następujące stałe rybne obwody ochronne:
1)
przed ujściem rzeki Redy w Zatoce Puckiej w granicach obszaru wodnego ograniczonego od zachodu i południa linią brzegu, od północy linią biegnącą po równoleżniku 54° 39' 20" szerokości północnej, a od wschodu linią biegnącą po południku 18° 29' 30" długości wschodniej,
2) 5
w ujściu rzek Łeby, Łupawy, Słupi, Wieprzy, Parsęty, Regi, Dziwny i Świny w półkolu zakreślonym promieniem długości 500 m ze wschodniej głowicy wejścia portowego w kierunku morza, a w ujściu kanałów łączących jeziora Resko Przymorskie, Jamno i Bukowo z morzem w półkolu zakreślonym takim samym promieniem z punktu leżącego na środku linii łączącej oba naturalne brzegi ujścia kanału w kierunku morza,
3) 6
(skreślony).
§  12.
Granice rybnych obwodów ochronnych powinny być oznaczone w sposób wyraźny i widoczny.
§  13. 7
Urząd morski może w wypadkach gospodarczo uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii Morskiego Instytutu Rybackiego, zezwolić na połowy węgorza sprzętem stawnym oraz przynęty sprzętem ciągnionym w stałych ochronnych obwodach rybnych utworzonych w ujściach rzek do morza.
§  14.
1.
Zabrania się uprawiania połowu ryb włokiem dennym na następujących obszarach polskich morskich wód wewnętrznych i polskiego morza terytorialnego:
1)
na odcinku od wschodniej granicy Państwa do południka 18°57' wschodniej długości geograficznej (ujście Wisły koło Świbna) w pasie o szerokości 3 mil morskich od brzegu,
2)
w Zatoce Gdańskiej od południka 18°57' wschodniej długości geograficznej do toru wodnego Gdynia - Hel, w miejscach, w których głębokość morza nie przekracza 25 m,
3)
w obrębie Zatoki Puckiej do toru wodnego Gdynia - Hel,
4)
w Zatoce Pomorskiej na obszarze położonym na zachód od linii przebiegającej wzdłuż południka 15°20' wschodniej długości geograficznej do zachodniej granicy Państwa, w pasie o szerokości 3 mil morskich od brzegu,
5)
na pozostałych obszarach wód w miejscach, w których głębokość morza nie przekracza 20 m.
2.
W Zatoce Puckiej do toru wodnego Gdynia - Hel dozwolone jest łowienie szprota przy użyciu czynnego sprzętu szprotowego w okresie od 1 października do 30 kwietnia w miejscach, w których głębokość morza przekracza 40 m.
3.
Ograniczenia przewidziane w ust. 1 i 2 nie dotyczą połowów wykonywanych sprzętem dennym nie ciągnionym przez statek (np. cezami ręcznymi, niewodami dobrzeżnymi i ściąganymi do łodzi).
4. 8
Urząd morski może w uzasadnionych wypadkach zezwolić na użycie okresowo na obszarze określonym w ust. 1 pkt 4 włoków węgorzowych ciągnionych przez łodzie o mocy silnika nie przekraczającej 35 KM.
§  15.
1.
Na obszarach wód morskich wymienionych w § 14 zabroniony jest połów ryb włokiem pelagicznym i tuką pelagiczną.
2.
Urzędy morskie mogą zezwolić na połów ryb sprzętem wymienionym w ust. 1 na obszarach wód określonych w § 14 w miejscach, które czasowo lub stale nie są eksploatowane przez statki uprawiające rybołówstwo na tych wodach.
§  16.
Zakazy przewidziane w art. 31 ustawy z dnia 21 maja 1963 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. Nr 22, poz. 115) nie dotyczą przypadków określonych w § 5 i w § 10.
§  17. 9
Statek dozorczy wzywający statek rybacki do zatrzymania się (art. 39 ustawy o rybołówstwie morskim) powinien podać sygnał dźwiękowy "L" alfabetem Morse'a lub wywiesić flagę sygnałową "L" według zestawu kodu międzynarodowego - w dzień, w nocy zaś nadać sygnał świetlny "L" alfabetem Morse'a.
§  18.
Rozporządzenie nie ma zastosowania:
1)
do polskich statków rybackich dokonujących połowów poza wodami Morza Bałtyckiego,
2)
do rybołówstwa wykonywanego na Zalewie Wiślanym i na Zalewie Szczecińskim.
§  19.
Tracą moc:
1)
rozporządzenie Ministra Przemysłu i Handlu z dnia 12 grudnia 1930 r. o wykonywaniu rybołówstwa morskiego (Dz. U. z 1930 r. Nr 92, poz. 720, z 1931 r. Nr 22, poz. 134 i z 1951 r. Nr 50, poz. 363),
2)
rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 7 września 1951 r. w sprawie ograniczenia połowu ryb morskich włokiem dennym (Dz. U. z 1951 r. Nr 50, poz. 363, z 1953 r. Nr 28, poz. 111 i z 1955 r. Nr 4, poz. 27) oraz
3)
rozporządzenie Ministra Żeglugi z dnia 9 września 1952 r. w sprawie wykonywania rybołówstwa morskiego (Dz. U. z 1952 r. Nr 39, poz. 275 i z 1959 r. Nr 33, poz. 201).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 1 miesiąca od dnia ogłoszenia.
1 § 2 ust. 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (Dz.U.69.27.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 1969 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz.U.77.25.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1977 r.

2 § 3 pkt 4:

- dodany przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (Dz.U.69.27.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 1969 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz.U.77.25.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1977 r.

3 § 8 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (Dz.U.69.27.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 1969 r.
4 § 11:

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 czerwca 1967 r. (Dz.U.67.26.124) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 lipca 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (Dz.U.69.27.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 1969 r.

5 § 11 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz.U.77.25.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1977 r.
6 § 11 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz.U.77.25.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1977 r.
7 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 30 sierpnia 1969 r. (Dz.U.69.27.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 września 1969 r.
8 § 14 ust. 4 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 17 sierpnia 1970 r. (Dz.U.70.22.184) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 8 września 1970 r.
9 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej z dnia 6 lipca 1977 r. (Dz.U.77.25.107) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 9 sierpnia 1977 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024