Szczegółowe zasady i tryb postępowania w sprawach cudzoziemców oraz wzory dokumentów dla cudzoziemców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SPRAW WEWNĘTRZNYCH I SPRAW ZAGRANICZNYCH
z dnia 1 października 1963 r.
o szczegółowych zasadach i trybie postępowania w sprawach cudzoziemców oraz o wzorach dokumentów dla cudzoziemców. *

Na podstawie art. 18 ust. 2, art. 19 i art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 29 marca 1963 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 15, poz. 77) zarządza się, co następuje:

Rozdział 1.

Postępowanie w sprawach wiz udzielanych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.

§  1.
Organami właściwymi w sprawach wiz za granicą są polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne.
§  2.
Wizę może otrzymać cudzoziemiec posiadający właściwy paszport lub inny ważny dokument podróży, zwane w dalszym ciągu "właściwym dokumentem obcym".
§  3.
Ustala się następujące rodzaje wiz:
1)
wiza pobytowa,
2)
wiza przejazdowa,
3) 1
(skreślony).
§  4. 2
1.
Wizy pobytowe mogą być:
1)
dyplomatyczne,
2)
służbowe,
3)
zwyczajne (indywidualne lub zbiorowe),
4)
turystyczne (indywidualne lub zbiorowe).
2.
Wizy przejazdowe mogą być:
1)
dyplomatyczne,
2)
służbowe,
3)
zwyczajne (indywidualne lub zbiorowe)
§  5.
1. 3
Wiza pobytowa i przejazdowa uprawnia do wjazdu do Rzeczypospolitej Polskiej i wyjazdu z niej w terminach podanych w wizie.
2. 4
(skreślony).
§  6.
1. 5
Przedstawicielstwa dyplomatyczne udzielają następujących wiz:
1)
dyplomatycznych,
2)
służbowych dla pracowników obcej służby zagranicznej,
3)
zwyczajnych, turystycznych oraz służbowych dla osób nie będących pracownikami obcej służby zagranicznej - jeżeli w siedzibie przedstawicielstwa nie ma urzędu konsularnego.
2. 6
Urzędu konsularne udzielają następujących wiz:
1)
zwyczajnych ,
2)
turystycznych,
3)
służbowych dla osób nie będących pracownikami obcej służby zagranicznej,
4)
wiz wymienionych w ust. 1 pkt 1 i 2 - na zlecenie przedstawicielstwa dyplomatycznego albo, jeżeli na terenie kraju urzędowania nie ma takiego przedstawicielstwa.
3. 7
Wzory wiz udzielanych przez polskie przedstawicielstwa dyplomatyczne i urzędy konsularne zawierają załączniki nr 1 i 2 do rozporządzenia.
§  7.
1.
Cudzoziemiec ubiegający się o wizę obowiązany jest złożyć w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub w urzędzie konsularnym kwestionariusze wizowe wraz z fotografiami.
2.
Przepis ust. 1 nie dotyczy pod warunkiem wzajemności cudzoziemców posiadających paszporty dyplomatyczne i służbowe bądź równorzędne.
3. 8
Przedstawicielstwo dyplomatyczne udziela wiz wymienionych w § 6 ust. 1 pkt 1 i 2 na wniosek ojczystego ministerstwa spraw zagranicznych cudzoziemca lub jego przedstawicielstwa dyplomatycznego zgłoszony w formie noty. Od wymagania tego można odstąpić w wyjątkowych, uzasadnionych przypadkach.
§  8. 9
Cudzoziemcowi, który przybył do Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wizy udzielonej przez polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny, może być przedłużony okres pobytu w Polsce przez udzielenie nowej wizy w kraju.

Rozdział 2.

Postępowanie w sprawach wiz udzielanych w kraju.

§  9.
1. 10
Podanie o udzielenie wizy w kraju cudzoziemiec może złożyć osobiście albo za pośrednictwem instytucji, na której zaproszenie przybył do kraju. Podanie należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
2.
Cudzoziemcom, o których mowa w art. 23 ustawy z dnia 29 marca 1963 r. o cudzoziemcach (Dz. U. Nr 15, poz. 77), a przebywającym w kraju, wiz dyplomatycznych i służbowych udziela Ministerstwo Spraw Zagranicznych.
3.
Udzielenie wiz określonych w ust. 2 następuje na wniosek ojczystego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego cudzoziemca zgłoszony w formie noty. Od wymagania tego można odstąpić w wyjątkowych uzasadnionych przypadkach.
4. 11
Wzory wiz udzielanych w kraju przez wojewodów zawierają załączniki nr 3-5, a udzielanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych - załączniki nr 6 i 7 do rozporządzenia.

Rozdział 3.

Postępowanie w sprawach dopełniania przez cudzoziemców obowiązku rejestracji.

§  10.
1.
Obowiązek rejestracji może być przez cudzoziemca dopełniony osobiście albo za pośrednictwem osób trzecich lub instytucji.
2.
Sposób dopełniania przez cudzoziemca obowiązku rejestracji za pośrednictwem osób trzecich lub instytucji regulują odrębne przepisy.
§  11.
Dopełnienie obowiązku rejestracji polega na przedstawieniu organowi rejestracji właściwego dokumentu obcego oraz na wypełnieniu deklaracji pobytowej.
§  12.
Nie dopełniają obowiązku rejestracji:
1) 12
członkowie załóg jednostek pływających posiadających książeczki żeglarskie i przepustki wydane przez organy Straży Granicznej, jeżeli chodzi o pobyt tych osób w mieście portowym w czasie postoju w porcie ich jednostki pływającej,
2) 13
cudzoziemcy przejeżdżający przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie wiz przejazdowych,
3)
osoby określone w art. 23 ustawy o cudzoziemcach,
4)
inne osoby, jeżeli wynika to z porozumienia międzynarodowego.
§  13.
Organ rejestracji stwierdza dopełnienie obowiązku rejestracji przy pomocy stempla we właściwym dokumencie obcym cudzoziemca oraz w kontrolnej karcie granicznej cudzoziemca.

Rozdział 4.

Postępowanie w sprawach kart stałego pobytu.

§  14. 14
1. 15
Podanie o zezwolenie na stały pobyt (zamieszkanie) na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (o wydanie karty stałego pobytu) składa się za granicą - za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub urzędu konsularnego, a w kraju - bezpośrednio do wojewody właściwego ze względu na miejsce zamierzonego stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
2.
W podaniu należy wskazać w szczególności przyczyny ubiegania się o zezwolenie na stały pobyt (zamieszkanie) w Rzeczypospolitej Polskiej, osoby, z którymi cudzoziemiec zamierza przybyć do kraju, miejsce zamierzonego zamieszkania, środki zapewniające mieszkanie i utrzymanie. Ponadto należy dołączyć do podania życiorys.
3.
Wydanie karty stałego pobytu cudzoziemcowi przebywającemu czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej może nastąpić tylko w wyjątkowych przypadkach, w szczególności gdy okoliczności uzasadniające zmianę pobytu czasowego na pobyt stały (zamieszkanie) nie mogły być przewidziane przed przyjazdem cudzoziemca do Rzeczypospolitej Polskiej.
§  15.
1.
Kartę stałego pobytu cudzoziemiec może odebrać tylko osobiście.
2.
Cudzoziemiec obowiązany jest w ciągu 3 dni od odebrania karty stałego pobytu przedstawić ją właściwemu organowi ewidencji i kontroli ruchu ludności w celu uzyskania wpisu o zameldowaniu.
§  16.
1.
W karcie stałego pobytu wpisuje się następujące dane:
1)
nazwisko i imię,
2)
dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia,
3)
zawód,
4)
obywatelstwo oraz serię i numer właściwego dokumetu obcego lub dowodu tożsamości cudzoziemca,
5)
osoby określone w art. 14 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach,
6)
miejscowość, w której posiadacz karty ma zamieszkać.
2.
W karcie stałego pobytu ponadto wpisują:
1)
organy ewidencji i kontroli ruchu ludności - zameldowania i wymeldowania,
2)
państwowe i spółdzielcze zakłady pracy oraz organizacje społeczne o znaczeniu ogólnopaństwowym - datę przyjęcia do pracy i zwolnienia.
§  17. 16
W celu dokonania w karcie stałego pobytu zmian dotyczących wpisów, o których mowa w § 16 ust. 1 pkt 5, cudzoziemiec obowiązany jest w terminie dwutygodniowym od zajścia zmiany przedstawić kartę wraz z właściwym dokumentem obcym i dokumentem stwierdzającym zmianę wojewodzie, właściwemu ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
§  18.
Wpisów o przyjęciu do pracy i zwolnieniu w karcie stałego pobytu dokonuje się przy pomocy stempli, według wzorów używanych do takich wpisów w dowodach osobistych obywateli polskich.
§  19.
Organy uprawnione do dokonywania wpisów w kartach stałego pobytu mogą wzywać posiadaczy tych kart do ich przedkładania w celu dokonania w nich właściwych wpisów.
§  20.
1.
Kartę stałego pobytu wydaje się na czas nieoznaczony.
2.
Karta stałego pobytu ważna jest tylko wraz z właściwym dokumentem obcym lub dowodem tożsamości cudzoziemca.
§  21.
1. 17
Karta stałego pobytu stanowi książeczkę o rozmiarach 11 cm x 8 cm w miękkiej okładce ze sztucznego tworzywa, koloru jasno-granatowego; karta ta zawiera łącznie z wewnętrznymi stronami okładki 10 stron barwy szarozielonej.
2. 18
Wzór karty stałego pobytu zawiera załącznik nr 8 do rozporządzenia.
§  22.
1.
Karta stałego pobytu podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany nazwiska lub imienia,
2)
uzyskania nowego właściwego dokumentu obcego lub nowego dowodu tożsamości cudzoziemca,
3)
uszkodzenia w stopniu utrudniającym posługiwanie się nią,
4)
wyczerpania się miejsca na dokonywanie nowych wpisów,
5)
przeniesienia się posiadacza karty na pobyt stały (zamieszkanie) na teren innego województwa.
2.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 1 i 2 cudzoziemiec obowiązany jest wystąpić o wymianę karty stałego pobytu w ciągu 14 dni od zajścia zmiany.
§  23.
1. 19
Podanie o wymianę karty stałego pobytu składa się do wojewody, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
2.
Do podania należy dołączyć kartę podlegającą wymianie wraz z właściwym dokumentem obcym lub dowodem tożsamości cudzoziemca, a w przypadku określonym w § 22 ust. 1 pkt 1 - także dokument stwierdzający zmianę.
§  24.
1.
Karta stałego pobytu podlega zwrotowi w przypadku:
1)
wyjazdu za granicę,
2)
nabycia obywatelstwa polskiego,
3)
upływu terminu ważności właściwego dokumentu obcego lub dowodu tożsamości cudzoziemca albo ich utraty,
4)
zgonu posiadacza karty.
2.
W razie wyjazdu za granicę na pobyt czasowy karta stałego pobytu podlega zwrotowi tylko na czas wyjazdu; cudzoziemiec obowiązany jest kartę odebrać w ciągu 3 dni od dnia powrotu.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2-4 karta podlega zwrotowi w ciągu 3 dni od powstania okoliczności powodującej jej zwrot.
4.
Obowiązek zwrotu karty stałego pobytu w przypadku zgonu jej posiadacza ciąży na domownikach cudzoziemca, a w ich braku - na osobie prowadzącej książkę meldunkową.
§  25.
1. 20
Posiadacz karty stałego pobytu obowiązany jest w przypadku jej utraty zawiadomić o tym w ciągu 24 godzin wojewodę, który kartę wydał. O zgłoszeniu wydaje się cudzoziemcowi zaświadczenie.
2. 21
Osoba, która znalazła kartę stałego pobytu, obowiązana jest w ciągu 24 godzin złożyć ją w najbliższym organie Policji.
3. 22
Cudzoziemiec, który odnalazł własną kartę stałego pobytu zgłoszoną uprzednio jako utraconą, obowiązany jest zawiadomić o tym niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, wojewodę, który kartę wydał, a jeżeli otrzymał już nową kartę stałego pobytu - odnalezioną kartę zwrócić.

Rozdział 5.

Postępowanie w sprawach dowodu tożsamości cudzoziemca.

§  26.
1. 23
Podanie o wydanie dowodu tożsamości cudzoziemca cudzoziemiec może złożyć tylko osobiście. Podanie należy złożyć do wojewody właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
zaświadczenie organu ewidencji i kontroli ruchu ludności o dopełnieniu obowiązku meldunkowego,
2) 24
dokument, na którego podstawie cudzoziemiec przybył do Rzeczypospolitej Polskiej, lub zaświadczenie akredytowanej w Polsce obcej placówki dyplomatycznej lub konsularnej o zwrocie tego dokumentu,
3)
trzy fotografie,
4)
życiorys.
3.
Ponadto należy organowi wymienionemu w ust. 1 okazać:
1)
dokument stwierdzający stan cywilny,
2)
dokumenty stwierdzające tożsamość osób podlegających wpisowi do dowodu tożsamości cudzoziemca, a jeżeli chodzi o inne osoby niż dzieci, pozostające pod opieką cudzoziemca i podlegające wpisowi - także dokument stwierdzający istnienie tej opieki,
3)
zaświadczenie z miejsca pracy lub nauki albo inny dokument stwierdzający rodzaj zajęcia lub źródło utrzymania.
§  27.
O złożeniu podania wraz z dokumentami o wydanie dowodu tożsamości cudzoziemca wydaje się cudzoziemcowi zaświadczenie, które podlega zwrotowi przy odbiorze dowodu.
§  28.
Dowód tożsamości cudzoziemca można odebrać tylko osobiście.
§  29.
1.
W dowodzie tożsamości cudzoziemca wpisuje się następujące dane:
1)
nazwisko, imię, imiona rodziców i nazwisko panieńskie matki,
2)
dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia,
3)
narodowość,
4)
stan cywilny,
5)
zawód,
6)
rysopis,
7)
osoby określone w art. 14 ust. 2 ustawy o cudzoziemcach,
8)
posiadane obywatelstwo, a jeżeli chodzi o bezpaństwowca - ostatnie obywatelstwo,
9)
adnotacje dotyczące korzystania z azylu.
2.
Przepis § 19 stosuje się odpowiednio.
§  30. 25
W celu dokonania w dowodzie tożsamości cudzoziemca zmian dotyczących wpisów, o których mowa w § 29 ust. 1 pkt 4 i 7, cudzoziemiec obowiązany jest w terminie dwutygodniowym od zajścia zmiany przedstawić dowód tożsamości wraz z dokumentem stwierdzającym zmianę wojewodzie, właściwemu ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
§  31.
1. 26
Dowód tożsamości cudzoziemca stanowi książeczka o rozmiarach 11 cm x 8 cm w miękkiej okładce ze sztucznego tworzywa, koloru ciemnozielonego; dowód ten zawiera łącznie z wewnętrznymi stronami okładki 14 stron barwy szarozielonej.
2. 27
Wzór dowodu tożsamości cudzoziemców zawiera załącznik nr 9 do rozporządzenia.
§  32.
Dowód tożsamości cudzoziemca jest jedynym dokumentem cudzoziemca nie posiadającego właściwego dokumentu obcego, stwierdzającym jego tożsamość, i stanowi jedyną podstawę do zameldowania i wymeldowania.
§  33.
1.
Dowód tożsamości cudzoziemca wydaje się z ważnością na 3 lata.
2.
Termin ważności dowodu tożsamości cudzoziemca może być przedłużony, jednak każdorazowo na okres nie dłuższy niż 3 lata.
§  34.
Nie wolno zatrzymywać dowodu tożsamości cudzoziemca przy przyjmowaniu do pracy lub jako zabezpieczenie wykonania świadczenia.
§  35.
Dowód tożsamości cudzoziemca podlega wymianie w przypadku:
1)
zmiany nazwiska lub imienia,
2)
uszkodzenia w stopniu utrudniającym posługiwanie się nim,
3)
wyczerpania się miejsca na dokonywanie nowych wpisów.
§  36.
1. 28
Podanie o wymianę dowodu tożsamości cudzoziemca składa się do wojewody, właściwego ze względu na miejsce stałego pobytu (zamieszkania) cudzoziemca.
2.
Do podania należy dołączyć dowód podlegający wymianie, a w przypadku, o którym mowa w § 35 pkt 1 - także dokument stwierdzający zmianę.
§  37.
1.
Dowód tożsamości cudzoziemca podlega zwrotowi w przypadku:
1)
wyjazdu za granicę,
2)
nabycia obywatelstwa polskiego,
3)
uzyskania właściwego dokumentu obcego,
4)
zgonu posiadacza dowodu tożsamości cudzoziemca.
2.
W razie wyjazdu za granicę na pobyt czasowy dowód tożsamości cudzoziemca podlega zwrotowi tylko na czas wyjazdu; cudzoziemiec obowiązany jest odebrać dowód w ciągu 3 dni od dnia powrotu.
3.
W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 2-4 zwrot dowodu tożsamości cudzoziemca powinien nastąpić w ciągu 3 dni od dnia powstania okoliczności powodującej zwrot.
4.
W razie zgonu posiadacza dowodu tożsamości cudzoziemca do zwrotu dowodu obowiązani są jego domownicy, a w ich braku - osoba prowadząca książkę meldunkową.
5.
O zwrocie dowodu tożsamości cudzoziemca wydaje się osobie składającej dowód zaświadczenie.
§  38.
1. 29
Posiadacz dowodu tożsamości cudzoziemca obowiązany jest w razie jego utraty zawiadomić o tym w ciągu 24 godzin wojewodę, który dowód wydał.
2.
O zgłoszeniu utraty wydaje się zaświadczenie.
§  39. 30
Osoba, która znalazła cudzy dowód tożsamości cudzoziemca, obowiązana jest w ciągu 24 godzin złożyć go w najbliższym organie Policji.
§  40. 31
Cudzoziemiec, który odnalazł własny dowód tożsamości cudzoziemca, zgłoszony uprzednio jako utracony, obowiązany jest niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 24 godzin, zgłosić o tym wojewodzie, który dowód wydał, a jeżeli otrzymał już nowy dowód tożsamości cudzoziemca - odnaleziony dowód zwrócić.

Rozdział 6.

Postępowanie w sprawach udzielania azylu.

§  41.
1. 32
Cudzoziemiec pragnący uzyskać azyl w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązany jest złożyć prośbę z wyszczególnieniem przyczyn, dla których występuje o azyl. Prośbę składa się za granicą - w polskim przedstawicielstwie dyplomatycznym lub urzędzie konsularnym, a w kraju - do Ministra Spraw Wewnętrznych.
2. 33
Cudzoziemiec, któremu udzielono azylu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany jest w terminie zakreślonym przez organ, wydający decyzję o udzieleniu azylu złożyć do wojewody właściwego ze względu na zamierzone miejsce zamieszkania podanie o wydanie mu dowodu tożsamości cudzoziemca. Przepis § 26 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.
3.
Organ wydający dowód tożsamości cudzoziemca może zwolnić cudzoziemca korzystającego z prawa azylu od przedłożenia i okazania tych dokumentów określonych w § 26 ust. 2 i 3, których cudzoziemiec nie posiada, a ich uzyskanie natrafia na trudne do przezwyciężenia przeszkody.
§  42.
1.
Decyzja o udzieleniu azylu może być w każdym czasie uchylona przez organ, który ją wydał, jeżeli wymaga tego interes publiczny.
2.
Przyjęcie przez cudzoziemca korzystającego z azylu właściwego dokumentu obcego równoznaczne jest ze zrzeczeniem się azylu.

Rozdział 7.

Postępowanie w sprawach wydalania cudzoziemców z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. 34

§  43. 35
Decyzje o wydaleniu cudzoziemców przebywających na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz o bezzwłocznym ich odstawieniu do granicy wydają wojewodowie właściwi ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
§  44.
1. 36
Wojewoda wydaje łącznie z decyzją o wydaleniu decyzję w sprawie kosztów z tym połączonych.
2.
Koszty wydalenia cudzoziemca obejmują:
1) 37
koszty związane z konwojowaniem cudzoziemca do przejścia granicznego Rzeczypospolitej Polskiej,
2)
koszty przejazdu cudzoziemca do stacji granicznej (portu morskiego, portu lotniczego) kraju, do którego cudzoziemiec się udaje lub do którego zostaje odstawiony,
3)
koszty administracyjne związane z wydaleniem.
3. 38
Decyzje o ściągnięciu kosztów określonych w ust. 2, o ile nie obciążą Państwa, przesyła się do właściwego urzędu skarbowego z zachowaniem przepisów określających tryb postępowania wierzycieli w zakresie egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Rozdział 8.

Przepisy końcowe.

§  45.
Przepisy rozporządzenia dotyczące urzędów konsularnych stosuje się także do wydziałów konsularnych przedstawicielstw dyplomatycznych.
§  46.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
Załączniki

Załącznik nr 1 39

WIZA POBYTOWA Nr ...

(pominięty)

Załącznik nr 2 40

WIZA PRZEJAZDOWA Nr ...

(pominięty)

Załącznik nr 3 41

WIZA POWROTNA Nr..

(pominięty)

Załącznik nr 4 42

WIZA POBYTOWA Nr..

(pominięty)

Załącznik nr 5 43

ADMINISTRACYJNA WIZA POBYTOWA Nr...

(pominięty)

Załącznik nr 6 44

WIZA DYPLOMATYCZNA Nr..

(pominięty)

Załącznik nr 7 45

WIZA DYPLOMATYCZNA Nr..

(pominięty)

Załącznik nr 8 46

KARTA STAŁEGO POBYTU

(pominięty)

Załącznik nr 9 47

DOWODU TOŻSAMOŚCI CUDZOZIEMCA

(pominięty)
*Z dniem 27 grudnia 1997 r. rozporządzenie zachowuje moc w części niesprzecznej z ustawą z dnia 25 czerwca 1997 r. o cudzoziemcach (Dz.U.97.114.739), nie dłużej jednak niż do dnia 28 czerwca 1998 r. - zobacz art. 112 ust. 2 powołanej ustawy.
1 § 3 pkt 3 skreślony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
3 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
4 § 5 ust. 2 skreślony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
5  § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
6 § 6 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
7 § 6 ust. 3:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

8 § 7 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 lutego 1972 r. (Dz.U.72.9.55) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 2 kwietnia 1972 r.
9 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
10 § 9 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
11 § 9 ust. 4:

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

12 § 12 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
13 § 12 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
14 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
15 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
16 § 17 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
17 § 21 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
18 § 21 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

19 § 23 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
20 § 25 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
21 § 25 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
22 § 25 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
23 § 26 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
24 § 26 ust. 2 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
25 § 30 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
26 § 31 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
27 § 31 ust. 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

28 § 36 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
29 § 38 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
30 § 39 zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
31 § 40 zmieniony przez § 1 pkt 12 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
32 § 41 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 i pkt 13 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
33 § 41 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 i pkt 14 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
34 Tytuł rozdziału 7 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
35 § 43 zmieniony przez § 1 pkt 1 i pkt 15 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
36 § 44 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 16 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
37 § 44 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
38 Art. 44 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 17 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.
39 Załącznik nr 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

40 Załącznik nr 2:

- zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- zmieniony przez § 1 pkt 18 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

41 Załącznik:

- nr 4 zmieniony i według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 8 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- nr 3 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- nr 3 zmieniony przez § 1 pkt 19 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

42 Załącznik:

- nr 5 według numeracji ustalonej i zmieniony przez § 1 pkt 9 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- nr 4 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- nr 4 zmieniony przez § 1 pkt 20 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

43 Załącznik:

- nr 6 według numeracji ustalonej i zmieniony przez § 1 pkt 10 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- nr 5 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- nr 5 zmieniony przez § 1 pkt 21 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

44 Załącznik:

- nr 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- nr 6 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

45 Załącznik:

- nr 8 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

-nr 7 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

46 Załącznik:

- nr 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

-nr 8 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- nr 8 zmieniony przez § 1 pkt 22 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

47 Załącznik:

- nr 10 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 11 rozporządzenia z dnia 27 maja 1965 r. (Dz.U.65.21.134) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1965 r.

- nr 9 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 7 rozporządzenia z dnia 14 października 1966 r. (Dz.U.66.44.266) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1967 r.

- nr 9 zmieniony przez § 1 pkt 23 rozporządzenia z dnia 29 grudnia 1995 r. (Dz.U.96.8.49) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1996 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024