Przydzielanie organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 19 sierpnia 1963 r.
w sprawie przydzielania organom wojskowym lokali na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych.

Na podstawie art. 62 i 63 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Dostarczanie organom wojskowym przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych lokali mieszkalnych i użytkowych oraz dostarczanie lokali i pomieszczeń zastępczych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych odbywa się w ramach planu ustalanego corocznie przez Ministra Gospodarki Komunalnej w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej i Ministrem Spraw Wewnętrznych, po porozumieniu z prezydiami wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw).
2.
Plan roczny określa ilość i rodzaj lokali i pomieszczeń zastępczych, miejscowości, w których te lokale i pomieszczenia mają być dostarczone, oraz organy wojskowe właściwe do przyjęcia lokali przeznaczonych na zakwaterowanie Sił Zbrojnych.
§  2.
1.
Przydzielone organom wojskowym całe budynki stanowiące własność Państwa, zostają przekazane w użytkowanie tych organów.
2.
Koszty remontów bieżących i kapitalnych budynków wymienionych w ust. 1 ponoszą organy wojskowe.
§  3.
1.
Budynki, w których przydzielono organom wojskowym poszczególne lokale mieszkalne lub użytkowe, pozostają w administracji wynajmującego.
2.
Utrzymanie lokali wymienionych w ust. 1 w stanie zdatnym do użytku, dokonywanie drobnych napraw połączonych ze zwykłym ich używaniem oraz odnawianie tych pomieszczeń należy do organów wojskowych.
§  4.
W miastach, osiedlach i gromadach, w których nie wprowadzono publicznej gospodarki lokalami, przydzielanie organom wojskowym lokali użytkowych odbywa się na zasadach określonych w art. 61 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  5.
1.
Lokale przydzielone organom wojskowym powinny znajdować się w stanie zdatnym do użytku. Przekazanie lokali następuje na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego, zawierającego szczegółowy ich opis oraz podpisanego przez przedstawicieli jednostki przekazującej i organów wojskowych.
2.
W razie ujawnienia przy objęciu lokali przez organy wojskowe wad, czyniących według przepisów prawa budowlanego lokale te niezdatnymi do użytku - jednostka przekazująca lokale obowiązana jest spowodować usunięcie tych wad, a jeżeli to nie jest możliwe ze względu na charakter wad lub z innych powodów, organ do spraw lokalowych powinien dostarczyć inne lokale.
§  6.
Samodzielnymi lokalami przydzielonymi na zakwaterowanie Sił Zbrojnych (§§ 1-4) dysponują wojskowe organy kwaterunkowe na zasadach określonych w przepisach o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych.
§  7.
1.
Za lokale mieszkalne przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych organy wojskowe uiszczają wynajmującemu opłaty, obejmujące czynsz i świadczenia, tj. udział w ustalonych kosztach eksploatacji nieruchomości, według zasad określonych dekretem z dnia 28 lipca 1948 r. o najmie lokali (Dz. U. z 1958 r. Nr 50, poz. 243), o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
2.
Za lokale użytkowe wojskowe organy kwaterunkowe uiszczają wynajmującemu opłaty przewidziane w przepisach normujących czynsze za takie lokale wynajmowane przez jednostki administracji państwowej lub gospodarki uspołecznionej.
3.
Uiszczanie opłat wymienionych w ust. 1 i 2 następuje co miesiąc w terminie dziesięciodniowym od dnia otrzymania przez organy wojskowe obliczenia dokonanego przez wynajmującego.
§  8.
Wymieniony w § 7 ust. 1 i 2 obowiązek uiszczania opłat ustaje z dniem przekazania organom wojskowym budynku, w którym wszystkie pomieszczenia zostały przydzielone na zakwaterowanie Sił Zbrojnych, w trybie przewidzianym dla przekazywania budynków pomiędzy jednostkami państwowymi.
§  9.
1.
Przydzielanie lokali i pomieszczeń zastępczych przez organy do spraw lokalowych prezydiów rad narodowych dla osób nie uprawnionych do zajmowania stałych kwater wojskowych następuje w ramach planu, o którym mowa w § 1, i na wniosek właściwego wojskowego organu kwaterunkowego. We wniosku wojskowy organ kwaterunkowy określa, czy osobie zainteresowanej przysługuje lokal, czy też pomieszczenie zastępcze.
2.
Przy przydzielaniu lokali i pomieszczeń, o których mowa w ust. 1, nie ma zastosowania art. 43 ustawy z dnia 30 stycznia 1959 r. - Prawo lokalowe (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 227).
§  10.
1.
Przepis § 6 stosuje się do lokali przydzielonych organom wojskowym stosownie do art. 5 ustawy z dnia 27 kwietnia 1951 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 26, poz. 194), które w dniu wejścia w życie ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o zakwaterowaniu Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 6, poz. 38) pozostają w dyspozycji wojskowych organów kwaterunkowych.
2.
Lokale przydzielone organom wojskowym na zakwaterowanie Sił Zbrojnych podlegające przepisom ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. z 1962 r. Nr 47, poz. 228), organy wojskowe zwracają spółdzielniom budownictwa mieszkaniowego lub właścicielom - po opróżnieniu tych lokali przez osoby zamieszkałe albo po dostarczeniu tym osobom lokalu zastępczego (art. 9 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych).
§  11.
1.
Za wymienione w § 10 ust. 1 lokale mieszkalne i użytkowe, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2, wojskowe organy uiszczają wynajmującemu opłaty według przepisów określonych w § 7 niniejszego rozporządzenia.
2.
Za lokale mieszkalne i użytkowe, stanowiące własność spółdzielni budownictwa mieszkaniowego, a objęte przepisami ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o wyłączeniu spod publicznej gospodarki lokalami domów jednorodzinnych oraz lokali w domach spółdzielni mieszkaniowych - wojskowe organy uiszczają opłaty określone w art. 8 ust. 2 tej ustawy.
§  12.
Traci moc rozporządzenie Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 18 lipca 1952 r. w sprawie przydzielania pomieszczeń na zakwaterowanie stałe Sił Zbrojnych (Dz. U. Nr 38, poz. 263).
§  13.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024