Nadzór i kontrola sprawowane przez organy administracji wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 maja 1963 r.
w sprawie nadzoru i kontroli sprawowanych przez organy administracji wodnej.

Na podstawie art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły ustawy z dnia 30 maja 1962 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 34, poz. 158).
§  2.
1.
Organy gospodarki wodnej sprawują nadzór i kontrolę nad:
1)
korzystaniem z wód zgodnie z przepisami prawa wodnego;
2)
obiektami budowlanymi określonymi w art. 64;
3)
utrzymaniem wód śródlądowych wraz z brzegami i nad zachowaniem naturalnego stanu wód lub przywróceniem przydatności wód do normalnego z nich korzystania.
2.
Sprawowanie nadzoru i kontroli określonej w ust. 1 obejmuje w szczególności sprawdzanie:
1)
sposobu, rozmiaru, celu, miejsca i czasu korzystania z wody, ilości, stanu i składu odprowadzanych ścieków oraz wpływu korzystania z wody na gospodarkę wodną i na uprawnienia osób trzecich;
2)
czy szczególne korzystanie z wody powoduje nieuzasadnione straty wody;
3)
posiadania pozwolenia wodnoprawnego i instrukcji eksploatacyjnej oraz przestrzegania warunków w nich określonych;
4)
istniejącego stanu prawidłowości działania i wykorzystania obiektów budowlanych (art. 64);
5)
przestrzegania obowiązków nałożonych na właścicieli gruntów w celu umożliwienia dostępu do wód albo pozostawienia przejść i przejazdów wzdłuż wód;
6)
czy korzystanie z wody podziemnej dla celów przemysłowych może być zastąpione korzystaniem z wód powierzchniowych;
7)
czy w pobliżu obiektów budowlanych gospodarki wodnej (art. 64 ust. 1) są prowadzone roboty lub czynności, które mogą im zagrażać;
8)
przestrzegania przez właścicieli gruntów obowiązku określonego zagospodarowania gruntów, niezbędnego dla ochrony wód;
9)
przestrzegania zakazów i warunków obowiązujących w strefach ochronnych, na wałach, na obszarach położonych między wałami a korytem wody oraz na nie obwałowanych obszarach zalewowych;
10)
przestrzegania zakazów i warunków składania w strefie przybrzeżnej substancji określonych w art. 43 ust. 2 pkt 3;
11)
czy osoba uprawniona zaniechała korzystania z wody;
12)
wpływu istniejących mostów, przepustów i innych budowli na stosunki wodne.
§  3.
1.
Kontrolę, o której mowa w § 2, przeprowadzają pracownicy organu administracji wodnej na podstawie imiennego upoważnienia, wystawionego przez ten organ. W kontroli mogą uczestniczyć biegli powoływani przez organ administracji wodnej.
1a. 1
Kontrolę zakładów w zakresie gospodarki ściekowej mogą przeprowadzać pracownicy laboratoriów badania wody i ścieków, działających przy organach administracji wodnej na podstawie imiennego upoważnienia wystawionego przez te organy.
2.
Do przeprowadzenia kontroli spraw i dokumentów tajnych niezbędne jest osobne upoważnienie.
3.
Przed przystąpieniem do kontroli w zakładzie (art. 10 pkt 3) osoba dokonująca kontroli obowiązana jest zgłosić się do kierownika zakładu i okazać mu imienne upoważnienie wraz z legitymacją służbową.
4.
Kontrolę w zakładzie przeprowadza się w obecności kierownika zakładu lub innej osoby upoważnionej przez niego.
5.
Kierownik zakładu obowiązany jest zapewnić w miarę możliwości środki i warunki niezbędne do sprawnego przeprowadzenia kontroli.
§  4.
1.
Osoba dokonująca kontroli ma prawo wstępu do zakładu oraz na teren obiektów podlegających kontroli i urządzeń z nimi związanych.
2.
Kierownik zakładu obowiązany jest na żądanie osoby dokonującej kontroli udzielić jej szczegółowych informacji o gospodarce wodnej i ściekowej oraz udostępnić dokumenty i inne materiały, dotyczące przedmiotu kontroli.
3.
Pobór prób wody i ścieków dla celów kontrolnych może być dokonywany w miejscach i w czasie, które ustali osoba dokonująca kontroli.
§  5.
1.
Z wyników kontroli należy spisać protokół. Jeden egzemplarz protokołu otrzymuje kierownik zakładu.
2.
Protokół powinien być podpisany przez osobę dokonującą kontroli oraz przez kierownika zakładu (osobę upoważnioną), który ma prawo wnieść do protokołu umotywowane zastrzeżenia i uwagi.
3.
W razie odmowy złożenia podpisu w protokole przez kierownika zakładu (osobę upoważnioną), osoba dokonująca kontroli czyni o tym wzmiankę w protokole, a odmawiający podpisu może przedstawić swoje stanowisko na piśmie właściwemu organowi administracji wodnej w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
§  6.
W razie stwierdzenia w czasie kontroli rażących uchybień w zakresie korzystania z wód lub stanu działania i wykorzystania obiektów budowlanych (art. 64), które mogą być przyczyną poważnych szkód, osoba dokonująca kontroli może wystąpić do kierownika zakładu z wnioskiem o wydanie doraźnych zarządzeń w celu usunięcia tych uchybień.
§  7.
1.
Przepisy §§ 3-6 stosuje się odpowiednio przy przeprowadzaniu kontroli działalności osób fizycznych w zakresie ustalonym w § 2.
2.
W razie nieobecności osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, kontrolę można przeprowadzić w obecności dorosłego domownika.
3.
W razie nieobecności w czasie kontroli osoby fizycznej, o której mowa w ust. 1, może ona przedstawić swoje stanowisko na piśmie właściwemu organowi gospodarki wodnej w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia kontroli.
§  8.
Organy administracji wodnej prowadzą rejestr przeprowadzanych kontroli i realizacji wniosków wynikających z kontroli.
§  9.
Zasady i tryb wykonywania nadzoru i kontroli nad obiektami budowlanymi gospodarki wodnej pozostającymi w użytkowaniu Sił Zbrojnych regulują odrębne przepisy.
§  10.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej.
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 1a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 listopada 1970 r. (Dz.U.70.28.224) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024