Wstęp i czasowe zajmowanie nieruchomości dla przeprowadzenia badań geologicznych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 9 stycznia 1963 r.
w sprawie wstępu i czasowego zajmowania nieruchomości dla przeprowadzenia badań geologicznych.

Na podstawie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 3 ustawy z dnia 16 listopada 1960 r. o prawie geologicznym (Dz. U. Nr 52, poz. 303) zarządza się, co następuje:

1.

Przepisy ogólne.

§  1. 1
Decyzję o prawie wstępu na nieruchomości oraz decyzję o czasowym zajęciu nieruchomości dla przeprowadzenia badań geologicznych wydaje na wniosek przedsiębiorstwa geologicznego terenowy organ administracji państwowej stopnia powiatowego. Decyzję w odniesieniu do nieruchomości położonych na terenie portów morskich i pasa nadbrzeżnego wydaje się w porozumieniu z właściwym urzędem morskim.
§  2.
Decyzja o prawie wstępu na nieruchomości może być wydana w odniesieniu do nieruchomości pozostających w posiadaniu:
1)
jednostek gospodarki uspołecznionej - na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia zamierzonych badań geologicznych,
2)
jednostek gospodarki nie uspołecznionej - na okres czasu nie przekraczający 14 dni; w razie konieczności prowadzenia badań geologicznych na nieruchomości przez czas dłuższy niż 14 dni wydaje się decyzję o czasowym zajęciu nieruchomości.
§  3.
1.
Wydając decyzję o prawie wstępu lub czasowym zajęciu nieruchomości organ wydający decyzję może w niej określić szczególne warunki korzystania z nieruchomości przy prowadzeniu badań geologicznych.
2.
Decyzjom o prawie wstępu na nieruchomości nadaje się rygor natychmiastowej wykonalności.
§  4.
Przedsiębiorstwo geologiczne prowadzące badania geologiczne obowiązane jest wykonywać swe czynności w sposób najbardziej ograniczający szkody w nieruchomości i jej częściach składowych, a po zakończeniu badań niezwłocznie przywrócić nieruchomość do stanu używalności zgodnie z jej gospodarczym przeznaczeniem i zapłacić odszkodowanie za wyrządzone szkody.
§  5.
Decyzja o prawie wstępu na nieruchomości lub o czasowym zajęciu nieruchomości nie uprawnia przedsiębiorstwa geologicznego do zajmowania znajdujących się na nich budynków.
§  6.
1.
Wycięcie drzew dla przeprowadzenia badań geologicznych może nastąpić tylko w razie uzasadnionej konieczności zlokalizowania wyrobiska w miejscu zadrzewionym.
2.
Wycięcie drzew na terenie lasu i gruntu leśnego odbywa się pod nadzorem właściwych organów administracji leśnej.

2.

Prawo wstępu na nieruchomości.

§  7.
1.
Wniosek o wydanie decyzji o prawie wstępu na nieruchomości powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko lub nazwę oraz miejsce zamieszkania lub siedzibę przedsiębiorstwa geologicznego,
2)
określenie zadania geologicznego,
3)
określenie nieruchomości, na których ma być wykonywane prawo wstępu, a jeśli to jest niemożliwe, określenie rejonu objętego badaniami geologicznymi,
4)
przewidywany okres wykonywania badań geologicznych.
2.
Przedsiębiorstwo geologiczne będące jednostką gospodarki niepaństwowej podaje we wniosku ponadto numer i datę wydania zezwolenia na prowadzenie prac geologicznych, organ, który zezwolenie to wydał, oraz rodzaj prac i teren objęty zezwoleniem.
§  8.
1.
W decyzji o prawie wstępu na nieruchomości organ wydający decyzję, w razie niemożności określenia poszczególnych nieruchomości, na które przysługuje prawo wstępu, określa rejon objęty badaniami geologicznymi.
2.
Jeżeli w rejonie objętym decyzją o prawie wstępu na nieruchomości znajdują się nieruchomości pozostające pod zarządem lub będące w użytkowaniu organów wojskowych, wstęp na te nieruchomości może nastąpić za zgodą właściwego organu wojskowego. Zastrzeżenie to powinno być zamieszczone w decyzji.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio do terenów podlegających ochronie na podstawie przepisów szczególnych.
§  9.
1.
Przedsiębiorstwo geologiczne posiadające decyzję o prawie wstępu na nieruchomości obowiązane jest przed wejściem na nieruchomość pozostającą w posiadaniu jednostki gospodarki uspołecznionej ustalić z jej posiadaczem sposób, w jaki przedsiębiorstwo geologiczne będzie użytkować nieruchomość w czasie badań.
2.
Jeżeli badania geologiczne mają być prowadzone na nieruchomości pozostającej w posiadaniu jednostki gospodarki nie uspołecznionej, przedsiębiorstwo geologiczne obowiązane jest najpóźniej na czternaście dni przed rozpoczęciem badań zawiadomić właściwy ze względu na charakter nieruchomości organ prezydium gromadzkiej (miejskiej, dzielnicowej, osiedlowej) rady narodowej o uzyskaniu decyzji o prawie wstępu na nieruchomości oraz określić teren i terminy rozpoczęcia i zakończenia zamierzonych badań geologicznych. Do zawiadomienia należy dołączyć odpis decyzji.
3.
Organ wymieniony w ust. 2, niezwłocznie po otrzymaniu zawiadomienia, wywiesza obwieszczenie o wydaniu decyzji o prawie wstępu na nieruchomości, podając przedsiębiorstwo uprawnione do prowadzenia badań, teren zamierzonych badań oraz przewidywany termin ich rozpoczęcia i zakończenia.
4.
Organ wymieniony w ust. 2 może w uzasadnionych przypadkach, z urzędu lub na wniosek zainteresowanego posiadacza nieruchomości, wstrzymać rozpoczęcie badań na okres potrzebny do usunięcia z nieruchomości plonów, nie dłużej jednak niż na 14 dni.
§  10.
Na podstawie decyzji o prawie wstępu na nieruchomości przedsiębiorstwo geologiczne może na nieruchomości pozostającej w posiadaniu jednostki gospodarki:
1)
nie uspołecznionej - wykonywać wkopy i płytkie wiercenia oraz korzystać z dojazdu do miejsca robót związanych z prowadzonymi badaniami geologicznymi,
2)
uspołecznionej - prowadzić wszelkie roboty związane z badaniami geologicznymi oraz budować tymczasowe drogi dojazdowe i wznosić tymczasowe pomieszczenia niezbędne przy prowadzeniu badań.

3.

Czasowe zajęcie nieruchomości.

§  11.
1.
Decyzja o czasowym zajęciu nieruchomości pozostającej w posiadaniu jednostki gospodarki nie uspołecznionej może być wydana państwowemu przedsiębiorstwu geologicznemu, jeżeli czas zamierzonych badań geologicznych na nieruchomości przekracza 14 dni, a właściciel (posiadacz) nieruchomości odmówił zawarcia umowy na czasowe zajęcie nieruchomości lub umowa taka nie została zawarta z braku porozumienia stron. Właściciel (posiadacz) nieruchomości powinien ustosunkować się do pisemnej oferty o zawarcie umowy w terminie 7 dni od jej otrzymania.
2.
Decyzja o czasowym zajęciu nieruchomości wymienionej w ust. 1 może być wydana również w przypadku, gdy nie jest znane miejsce pobytu właściciela (posiadacza) nieruchomości.
§  12.
Wniosek o wydanie decyzji o czasowym zajęciu nieruchomości powinien zawierać:
1)
nazwę oraz siedzibę przedsiębiorstwa ubiegającego się o wydanie decyzji,
2)
określenie zadania geologicznego,
3)
określenie nieruchomości, która ma być zajęta, oraz imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania właściciela (posiadacza) nieruchomości,
4)
przewidywany okres zajęcia nieruchomości,
5)
omówienie przyczyn, z powodu których nie została zawarta z właścicielem (posiadaczem) umowa o czasowym zajęciu nieruchomości.
§  13.
Na podstawie decyzji o czasowym zajęciu nieruchomości państwowe przedsiębiorstwo geologiczne może prowadzić na nieruchomości wszelkie roboty związane z badaniami geologicznymi oraz budować tymczasowe drogi dojazdowe i wznosić tymczasowe pomieszczenia niezbędne przy prowadzeniu badań.

4.

Przepisy końcowe.

§  14.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1955 r. w sprawie wstępu na nieruchomości w celu poszukiwania złóż kopalin (Dz. U. Nr 5, poz. 28).
§  15.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i zainteresowanym ministrom.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie dwóch miesięcy od daty ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 4 pkt 1 rozporządzenia z dnia 27 maja 1974 r. w sprawie przekazania niektórych spraw z zakresu właściwości organów administracji państwowej wyższego stopnia do właściwości organów administracji państwowej niższego stopnia (Dz.U.74.22.131) z dniem 1 października 1974 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024