Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 10 października 1958 r.
w sprawie określania kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposobu ich stwierdzania. *

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217) zarządza się, co następuje:
§  1.
Za prace projektowe w budownictwie nie objęte uprawnieniami budowlanymi wynikającymi z art. 360, 361, 362, 363, 364 i 365 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli (Dz. U. z 1939 r. Nr 34, poz. 216 z późniejszymi zmianami) uważa się projekty w zakresie:
1)
sporządzania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego,
2)
zewnętrznych sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych oraz urządzeń, jak zakłady uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, reduktornie, ciepłownie dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
3)
wewnętrznych i zewnętrznych instalacji i urządzeń elektrycznych silnoprądowych oraz słaboprądowych, np. radiofonicznych, telewizyjnych i telekomunikacyjnych dla budownictwa ogólnego, przemysłowego i specjalnego,
4)
komunikacyjnych robót budowlanych, np. budowa dróg publicznych i miejskich, bocznic kolejowych, mostów,
5)
budownictwa wodnego (budowle wodne, regulacja rzek i potoków, melioracja),
6)
procesów technologicznych i urządzeń mechanicznych (urządzenia fabryk i innych zakładów przemysłowych i usługowych),
7)
terenów zielonych (parki, ogrody publiczne, skwery itp.), terenów sportowych i innych o charakterze użyteczności publicznej.
§  2.
1.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie wymienionym w § 1 niniejszego rozporządzenia wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 1 rok praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 4-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 11/2 roku praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 2 lata praktyki w projektowaniu,
3)
w wyjątkowych przypadkach, po pozytywnym zaopiniowaniu przez zarząd okręgowy właściwej organizacji naukowo-technicznej, ukończenie szkoły technicznej typu licealnego, z tytułem technika, albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej i przynajmniej 8 lat praktyki zawodowej, w tym 5 lat praktyki na stanowisku technicznym w danej specjalności, na budowie, w ruchu (w komórkach technicznych eksploatacji), w zakładzie przemysłowym lub równorzędnym i 3 lata praktyki w projektowaniu.
4) 1
w uzasadnionych przypadkach do wykonywania projektów dróg lokalnych - ukończenie szkoły technicznej typu licealnego z tytułem technika drogowego albo posiadanie pół dyplomu wyższej szkoły technicznej na wydziale o kierunku budowy dróg i przynajmniej 5 lat praktyki zawodowej, w tym 4 lat na stanowisku technicznym oraz 1 roku praktyki w projektowaniu w zakresie budowy dróg, za każdorazową zgodą wydziału budownictwa prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej wyrażoną w porozumieniu z wydziałem komunikacji.
2.
Do wykonywania prac projektowych w zakresie opracowywania szczegółowych planów zagospodarowania przestrzennego wymagana jest, poza uprawnieniami przewidzianymi w prawie budowlanym, co najmniej trzyletnia praktyka zawodowa w projektowaniu i realizacji prac urbanistycznych.
3.
Do wykonywania prac projektowych dla zakładów górniczych w zakresie określonym w § 1 pkt 2, 3, 4 i 6 wymagane są następujące kwalifikacje:
1)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami I stopnia w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 5-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 3 lata praktyki w ruchu zakładu górniczego i 2 lata praktyki w projektowaniu,
2)
tytuł inżyniera z ukończonymi studiami II stopnia (magistra-inżyniera) w zakresie danej specjalności i posiadanie przynajmniej 3-letniej praktyki zawodowej, w tym przynajmniej 2-letniej praktyki w ruchu zakładu górniczego i rocznej praktyki w projektowaniu.
4.
Ponadto przy ustalaniu kwalifikacji fachowych ma zastosowanie art. 366 ust. 1 i 2 przepisów z dnia 28 lutego 1928 r. o prawie budowlanym i zabudowaniu osiedli.
§  3.
Praktykę zawodową w stosunku do osób u siebie zatrudnionych może stwierdzić:
1)
jednostka państwowa,
2)
osoba prawna lub fizyczna, która posiadała lub posiada uprawnienia do wykonywania działalności zawodowej w zakresie projektowania lub wykonywania robót w budownictwie,
3)
osoba prawna lub fizyczna, która była lub jest uprawniona do prowadzenia przedsiębiorstwa przemysłowego.
§  4.
Stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, o których mowa w § 2, może nastąpić tylko na podstawie oryginalnych dokumentów lub odpisów notarialnie uwierzytelnionych. W aktach organu administracyjnego wydającego pozwolenie, o którym mowa w art. 1 ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o pozwoleniach na działalność zawodową w zakresie projektowania w budownictwie (Dz. U. Nr 44, poz. 217), pozostają odpisy dokumentów, na podstawie których nastąpiło stwierdzenie posiadania kwalifikacji i praktyki, uwierzytelnione przez notariusza.
§  5.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 listopada 1962 r. nin. rozporządzenie traci moc w sprawach dotyczących budownictwa powszechnego w zakresie uregulowanym w rozporządzeniu Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 10 września 1962 r. w sprawie kwalifikacji fachowych osób wykonujących funkcje techniczne w budownictwie powszechnym (Dz.U.62.53.266), zgodnie z § 41 pkt 4 powołanego rozporządzenia zmieniającego.
1 § 2 ust. 1 pkt 4 dodany przez § 1 rozporządzenia Przewodniczącego Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury z dnia 26 września 1960 r. (Dz.U.60.46.280) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 29 października 1960 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.66.328

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Określenie kwalifikacji fachowych do sporządzania projektów w budownictwie w zakresie specjalności nie objętych przepisami prawa budowlanego oraz sposób ich stwierdzania.
Data aktu: 10/10/1958
Data ogłoszenia: 12/11/1958
Data wejścia w życie: 12/11/1958