Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 19 września 1958 r.
w sprawie ustalenia stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.

Na podstawie art. 5 i 7 oraz art. 8 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39) zarządza się, co następuje:
§  1.
Przepisom niniejszego rozporządzenia podlegają pracownicy państwowej służby archiwalnej zatrudnieni w archiwach państwowych.
§  2. 1
Stawki miesięczne uposażenia zasadniczego dla pracowników wymienionych w § 1 ustala się, jak następuje:
Grupa uposażenia złotych
1 2.300
2 2.030
3 1.840
4 1.680
5 1.470
6 1.300
7 1.200
8 1.100
9 1.000
10 900
11 830
12 750
§  3.
Ustala się dla pracowników wymienionych w § 1 następujące stanowiska służbowe oraz określa się grupy uposażenia zasadniczego przywiązane do tych stanowisk:
Stanowisko służbowe Grupa uposażenia
1. kustosz,

konserwator archiwalny

1
2. adiunkt archiwalny 2
3. zastępca konserwatora archiwalnego 3-2
4. starszy archiwista,

starszy asystent konserwatorski

4
5. archiwista,

asystent konserwatorski

6-5
6. młodszy archiwista,

młodszy asystent konserwatorski

8-7
7. praktykant archiwalny ze stażem 9
praktykant archiwalny bez stażu 10
8. technik archiwalny 9-6
9. starszy laborant 9-7
10. laborant 11-9
11. starszy magazynier archiwalny 10-7
12. magazynier archiwalny 12-10
§  4.
1.
Do objęcia stanowisk służbowych wymienionych w § 3 wymagane są następujące kwalifikacje:
1. kustosz ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, stopień naukowy kandydata nauk lub doktora, co najmniej 10 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 6 lat pracy w archiwach), dorobek naukowy z zakresu archiwistyki, archiwoznawstwa lub z zakresu historii i nauk pokrewnych, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
2. konserwator archiwalny ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 10 lat praktyki zawodowej, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
3. adiunkt archiwalny ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, 8 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 5 lat w archiwach), dorobek naukowy, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
4. zastępca konserwatora archiwalnego ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 6 lat praktyki zawodowej, znajomość co najmniej 2 języków obcych;
5. starszy archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, 5 lat pracy w archiwach lub pokrewnych instytucjach naukowych (w tym co najmniej 3 lata pracy w archiwach), znajomość 2 języków obcych;
6. starszy asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej;
7. archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, co najmniej 2 lata pracy archiwalnej, znajomość co najmniej 1 języka obcego;
8. asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej, co najmniej 2 lata praktyki zawodowej;
9. młodszy archiwista ukończone studia wyższe w zakresie nauk historycznych, prawnych lub ekonomicznych, ewentualnie w zakresie innych nauk humanistycznych, znajomość co najmniej 1 języka obcego
lub
wykształcenie średnie, co najmniej 4 lata pracy w archiwach, znajomość co najmniej 1 języka obcego;
10. młodszy asystent konserwatorski ukończone studia wyższe w dziedzinie przydatnej w zakresie dokumentacji mechanicznej;
11. a) praktykant

archiwalny bez stażu

wykształcenie średnie;
b) praktykant

archiwalny ze

stażem

wykształcenie średnie, co najmniej 3 lata pracy archiwalnej;
12. technik archiwalny wykształcenie średnie techniczne, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej;
13. starszy laborant wykształcenie średnie techniczne, co najmniej 4 lata praktyki zawodowej
lub
wykształcenie podstawowe, co najmniej 7 lat pracy w laboratoriach bądź w pracowniach konserwatorskich;
14. laborant ukończona szkoła zawodowa
lub
szkoła podstawowa, co najmniej 4 lata pracy w laboratoriach bądź w pracowniach konserwatorskich;
15. starszy magazynier archiwalny wykształcenie średnie, co najmniej 2 lata pracy w archiwach
lub
wykształcenie podstawowe, co najmniej 5 lat pracy na stanowisku magazyniera archiwalnego;
16. magazynier archiwalny ukończona szkoła podstawowa.
§  5.
Pracownicy wymienieni w § 1, pełniący wymienione funkcje, otrzymują dodatki funkcyjne w następującej wysokości:
1) dyrektor archiwum centralnego 700 - 1.000 zł
2) dyrektor archiwum wojewódzkiego, wicedyrektor do spraw naukowych w archiwum centralnym 500 - 700 zł
3) kierownik oddziału terenowego, kierownik powiatowego archiwum państwowego 250 - 500 zł
4) kierownik oddziału w archiwum, kierownik pracowni 200 - 300 zł.
§  6.
Pełnienie funkcji, o których mowa w § 5, może być powierzone osobom, które zakwalifikowano na następujące stanowiska służbowe:
Funkcja Stanowisko służbowe
1) dyrektor archiwum centralnego - kustosz,
2) dyrektor archiwum wojewódzkiego - kustosz,
3) wicedyrektor do spraw naukowych w

archiwum centralnym

- kustosz lub konserwator archiwalny,
4) kierownik oddziału terenowego,

kierownik archiwum powiatowego

- kustosz, adiunkt archiwalny,

starszy archiwista, archiwista,

5) kierownik oddziału w archiwum lub

kierownik pracowni

- kustosz, adiunkt archiwalny,

starszy archiwista, archiwista,

konserwator archiwalny lub zastępca

konserwatora archiwalnego.

§  7.
Pracownicy wymienieni w § 1, nie będący samodzielnymi pracownikami nauki, a posiadający stopnie naukowe kandydata nauk lub doktora, otrzymują dodatek miesięczny w wysokości 300 zł.
§ 8. 2
(skreślony).
§  9. 3
1.
Pracownikom państwowej służby archiwalnej może być przyznany dodatek specjalny w wysokości od 10 do 30% uposażenia zasadniczego.
2.
Zasady i tryb przyznawania dodatku specjalnego określa Minister Szkolnictwa Wyższego w porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Kultury i Sztuki po uzgodnieniu z Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  10.
Pracownicy państwowej służby archiwalnej zatrudnieni w niepełnym wymiarze czasu pracy otrzymują wynagrodzenie obliczone według stawki godzinowej. Stawka za godzinę pracy efektywnej wynosi 1/175 pełnego wynagrodzenia miesięcznego (łącznie z dodatkami), które przysługiwałoby pracownikowi w razie zatrudnienia go w pełnym wymiarze czasu pracy.
§  11.
1.
Samodzielni pracownicy nauki zatrudnieni w archiwach państwowych nie podlegają przepisom niniejszego rozporządzenia i pobierają uposażenie przewidziane w przepisach dla pracowników nauki.
2.
Pracownicy inżynieryjno-techniczni zatrudnieni w Centralnym Laboratorium Konserwacji Archiwaliów przy Archiwum Głównym Akt Dawnych otrzymują uposażenie według zasad i w wysokości przewidzianej dla pracowników inżynieryjno-technicznych.
§  12.
Do pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych wykonujących czynności administracyjne i usługowe mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 maja 1958 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i uposażenia pracowników prezydiów rad narodowych (Dz. U. Nr 33, poz. 149).
§  13.
1.
Pracownicy służby archiwalnej zatrudnieni w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia powinni być zakwalifikowani na jedno ze stanowisk służbowych przewidzianych w § 3, odpowiadające rodzajowi i zakresowi wykonywanych czynności oraz posiadanym kwalifikacjom i stażowi pracy.
2.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, mogą być zakwalifikowani na stanowiska przewidziane w § 3, do których zajmowania wymagane jest posiadanie stopnia naukowego lub ukończenie studiów wyższych, również wtedy, jeśli nie odpowiadają tym wymaganiom, lecz wykażą się zaawansowaniem w pracy nad uzupełnieniem swych kwalifikacji (przystąpienie do przeprowadzenia przewodu kandydackiego lub doktorskiego, trwające studia wyższe) pod warunkiem jednak, że wymagane kwalifikacje osiągną w ciągu dwóch lat od dnia wejścia w życie niniejszego rozporządzenia.
3.
Pracownicy, o których mowa w ust. 1, zachowują na okres pracy na danym stanowisku uposażenie w dotychczasowej wysokości, o ile przy zastosowaniu przepisów niniejszego rozporządzenia przysługiwałoby im uposażenie niższe.
§  14. 4
W wyjątkowo uzasadnionych przypadkach pracownicy służby archiwalnej mogą być zwolnieni przez Ministra Szkolnictwa Wyższego od obowiązku posiadania kwalifikacji ustalonych w § 4. W przypadku nieposiadania wymaganego wykształcenia obowiązuje staż pracy zwiększony o 50%.
§  15.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1955 r. w sprawie uposażenia niektórych pracowników zatrudnionych w archiwach państwowych (Dz. U. Nr 39, poz. 242).
§  16.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów oraz zainteresowanym ministrom.
§  17.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 października 1958 r.
1 § 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
2 § 8 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
3 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.
4 § 14 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 24 października 1963 r. (Dz.U.63.47.263) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 października 1963 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.60.301

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ustalenie stanowisk służbowych, kwalifikacji i uposażeń pracowników służby archiwalnej zatrudnionych w archiwach państwowych.
Data aktu: 19/09/1958
Data ogłoszenia: 13/10/1958
Data wejścia w życie: 13/10/1958, 01/10/1958