Zajęcia, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobami wenerycznymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA
z dnia 29 sierpnia 1958 r.
w sprawie zajęć, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobami wenerycznymi.

Na podstawie art. 3 ust. 2 i art. 18 dekretu z dnia 16 kwietnia 1946 r. o zwalczaniu chorób wenerycznych (Dz. U. z 1949 r. Nr 51, poz. 394) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Zabrania się osobom dotkniętym kiłą w okresie zaraźliwym (kiły wczesnej objawowej) wykonywania następujących zajęć zarobkowych:
1)
na stanowiskach fryzjerów, kosmetyków, kalotechników, manikiurzystów, masażystów, charakteryzatorów i ich pomocników,
2)
na stanowiskach obsługi pasażerów w komunikacji powietrznej, wodnej i lądowej, a także miejskiej zbiorowej i indywidualnej oraz obsługi wagonów-chłodni przeznaczonych do przewozu nie pakowanych artykułów żywności,
3)
na stanowiskach wymagających bezpośredniego stykania się z artykułami nie pakowanymi żywności, przy ich wyrobie, przerobie, przechowywaniu, transporcie i obrocie oraz przy przygotowywaniu i wydawaniu do spożycia,
4)
na stanowiskach związanych z uzrzędowym badaniem mięsa oraz z nadzorem sanitarno-weterynaryjnym nad artykułami żywności,
5)
na stanowiskach wymagających bezpośredniego stykania się z artykułami sanitarnymi oraz środkami farmaceutycznymi i drogeryjnymi podczas ich wyrobu, przerobu, fasowania, pakowania i wydawania,
6)
na stanowiskach wymagających bezpośredniego stykania się ze zbiornikami wody, punktami rozdzielczymi wody w zakładach zaopatrujących ludność w wodę do picia i na potrzeby gospodarcze oraz w zakładach przemysłowych posiadających własne ujęcie wody przeznaczonej do picia i potrzeb gospodarczych,
7)
na stanowiskach związanych z przyjmowaniem, praniem, sortowaniem i wydawaniem bielizny - odzieży w zakładach pralniczych,
8)
na stanowiskach pracy w zakładach służby zdrowia i opieki społecznej,
9)
na stanowiskach pracy w szkołach oraz placówkach opiekuńczo-wychowawczych i oświatowo-wychowawczych dla dzieci i młodzieży do lat 18,
10)
na stanowiskach pracy w domach wypoczynkowych, hotelach, pensjonatach i innych zakładach przeznaczonych na zamieszkanie,
11)
na stanowiskach wymagających oczyszczania i dezynfekcji sprzętu, urządzeń, pomieszczeń przeznaczonych do wykonywania czynności określonych w pkt 1-10.
§  2. 2
(skreślony).
§  3.
Osobom, które są dotknięte kiłą lub przebyły tę chorobę, zabrania się:
1)
karmienia obcych niemowląt bezpośrednio piersią oraz oddawania pokarmu dla ich karmienia,
2)
oddawania krwi w charakterze krwiodawców.
§  4.
1. 3
Osoby ubiegające się o zatrudnienie przy zajęciach określonych w § 1 i 3 pkt 1 obowiązane są poddawać się badaniom wstępnym.
2.
Nie podlegają badaniom wstępnym osoby posiadające pracownicze książeczki zdrowia dla celów sanitarno-epidemiologicznych z tytułu poprzedniego zatrudnienia, jeżeli nie upłynął termin kolejnego badania okresowego.
3.
Kandydaci na krwiodawców podlegają badaniu przed każdym pobraniem od nich krwi.
§  5.
1. 4
Pracownicy zatrudnieni przy zajęciach określonych w § 1 i 3 pkt 1 podlegają badaniom okresowym co 12 miesięcy.
2.
Właściwy wydział zdrowia prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może w przypadkach uzasadnionych zarządzić przeprowadzenie badań okresowych w odstępach krótszych niż określone w ust. 1.
3.
Jeżeli termin okresowego badania pracownika zatrudnionego na polskim statku morskim przypada w czasie trwania rejsu, badanie przeprowadza się bezpośrednio po powrocie statku do polskiego portu.
§  6. 5
Jeżeli zachodzi podejrzenie co do stanu zdrowia pracownika wykonującego zajęcia określone w § 1 i 3 pkt 1, pracownik obowiązany jest poddać się badaniu na żądanie organu wykonującego nadzór sanitarny nad zakładem pracy albo na żądanie kierownika zakładu pracy.
§  7.
1.
Badania określone w § 4-6 przeprowadzają zakłady leczniczo-zapobiegawcze przy zakładach pracy, w których są lub mają być zatrudnione osoby podlegające badaniu.
2. 6
W przypadku braku zakładu leczniczo-zapobiegawczego badania wykonuje zakład opieki zdrowotnej ambulatoryjnej zespołu opieki zdrowotnej, na terenie którego znajduje się zakład pracy.
3.
Badania osób ubiegających o zatrudnienie lub zatrudnionych przy zajęciach określonych w § 1 na polskich statkach morskich przeprowadzają organy określone w przepisach dotyczących warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.
§  8. 7
Zakłady społeczne służby zdrowia mogą przeprowadzać we własnym zakresie badania swych pracowników i osób ubiegających się o zatrudnienie.
§  9. 8
Badania osób ubiegających się o zatrudnienie oraz pracowników zatrudnionych przy zajęciach określonych w § 1 przeprowadzają:
1)
w kolejowych zakładach pracy - zakłady kolejowej służby zdrowia,
2)
w więzieniach - zakłady sprawujące opiekę zdrowotną nad pracownikami więzień.
§  10.
1.
Badania okresowe należy przeprowadzać w zasadzie w godzinach pracy pracowników podlegających tym badaniom.
2.
Pracownicy podlegający badaniom okresowym mają prawo do zwolnienia z pracy na czas niezbędny do zgłoszenia się na badania i za czas takiego zwolnienia otrzymują wynagrodzenie jak za urlop wypoczynkowy.
3. 9
Koszty przejazdu na badania lekarskie pracowników zatrudnionych przy zajęciach określonych w § 1 pokrywają zakłady pracy. Do zwrotu kosztów przejazdu stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zwracania ubezpieczonym kosztów przejazdu do zakładów leczniczych.
§  11.
1.
Zakład wykonujący badania określone w § 4-6 przesyła wyniki badań z zachowaniem ich poufności zakładowi wykonującemu badania przewidziane w przepisach o warunkach zdrowia wymaganych ze względów sanitarno-epidemiologicznych od osób wykonujących niektóre zajęcia zarobkowe.
2.
Wyniki badań przeprowadzonych u osób ubiegających się o zatrudnienie oraz zatrudnionych przy zajęciach określonych w § 1 na polskich statkach morskich wpisuje się ponadto do indywidualnych kart badania przewidzianych w przepisach dotyczących warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.
§  12.
1. 10
Na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego nieprzydatność do wykonywania zajęć określonych w § 1 osoba ubiegająca się o zatrudnienie nie może zostać dopuszczona do wykonywania takich zajęć, a osoba zatrudniona podlega niezwłocznemu odsunięciu od wykonywania takich zajęć, z tym że należy ją zatrudnić przy innych zajęciach niż określone w § 1.
2.
Jeżeli zmiana zajęcia (ust. 1) jest połączona ze zmianą istotnych warunków umowy o pracę, a pracownik nie wyraża zgody na taką zmianę, a także jeżeli zatrudnienie pracownika w danym zakładzie pracy przy innych zajęciach nie jest możliwe, zakład pracy, po upływie terminu na zgłoszenie wniosku o badanie komisyjne lub po wydaniu orzeczenia przez komisję lekarską (§ 13), powinien zgodnie z obowiązującymi przepisami rozwiązać umowę o pracę lub stosunek służbowy.
§  13.
1. 11
Osoba, która wskutek orzeczenia lekarskiego zostaje odunięta od wykonywania zajęć określonych w § 3 pkt 1, może wystąpić z wnioskiem o zbadanie komisyjne (ponowne zbadanie), jeżeli ma uzasadnione zastrzeżenia co do prawidłowości tego orzeczenia.
2.
Wniosek (ust. 1) składa się do właściwego wydziału zdrowia prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej w terminie 14 dni od dnia wydania zakwestionowanego orzeczenia, za pośrednictwem zakładu społecznego służby zdrowia, który wydał to orzeczenie. Do wniosku należy dołączyć dowód (świadectwo lekarskie, wynik badania pomocniczego itp.), uzasadniający zgłoszone we wniosku zastrzeżenie.
3.
Wniosek (ust. 1) wraz z dokumentacją lekarską zakład społeczny służby zdrowia przesyła bezzwłocznie do właściwego wydziału zdrowia, który w terminie 7 dni powinien sprawę przedstawić do rozpatrzenia powołanej przez siebie komisji lekarskiej. W skład komisji powinien w zasadzie wchodzić lekarz specjalista w dziedzinie medycyny, której dotyczy kwestionowane orzeczenie.
4.
Przepisy ustępów poprzedzających nie dotyczą osób ubiegających się o zatrudnienie oraz zatrudnionych na polskich statkach morskich. Wnioski tych osób składa się i rozpatruje w trybie przewidzianym w przepisach dotyczących warunków zdrowia wymaganych od osób zatrudnionych na polskich statkach morskich.
5.
Po wydaniu orzeczenia przez komisję lekarską zainteresowany nie może składać ponownego wniosku o kontrolę orzeczenia lekarskiego.
§  14.
1. 12
Kierownik zakładu pracy, w którym są wykonywane zajęcia określone w § 1, lub upoważniona przez niego osoba jest obowiązana:
1)
ustalić wykaz tych zajęć oraz imienny wykaz pracowników zatrudnionych przy tych zajęciach,
2)
czuwać nad terminowym zgłaszaniem się na badania osób obowiązanych do poddawania się badaniom,
3)
okazywać organom wykonującym nadzór sanitarny nad zakładem pracy dokumenty dotyczące badań pracowników.
2.
Jeżeli przy zakładzie pracy działa zakład leczniczo-zapobiegawczy, kierownik zakładu pracy obowiązany jest ustalić wykazy, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w porozumieniu z kierownikiem zakładu leczniczo-zapobiegawczego, a w razie braku takiego zakładu z kierownikiem zakładu leczniczego wyznaczonego stosownie do § 7 ust. 2.
§  15. 13
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do osób wykonujących zajęcia określone w § 1 w charakterze uczniów szkół zawodowych odbywających praktyczną naukę zawodu w zakładach pracy lub w warsztatach szkolnych, członków spółdzielni pracy, rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz do osób wykonujących te zajęcia na własny rachunek lub na rachunek członka rodziny.
§  16.
1.
Badania osób podlegających badaniom przewidzianym w rozporządzeniu są bezpłatne.
2. 14
Przepis ust. 1 nie dotyczy osób wykonujących zajęcia określone w § 1 na rachunek własny lub na rachunek członka rodziny.
§  17.
Traci moc rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 5 marca 1948 r. o zajęciach, których wykonywanie jest zabronione osobom dotkniętym chorobą weneryczną (Dz. U. Nr 15, poz. 108).
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
2 § 2 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
3 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
4 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
5 § 6 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
6 § 7 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
7 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 5 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
8 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
9 § 10 ust. 3 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
10 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
11 § 13 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
12 § 14 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
13 § 15 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.
14 § 16 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 22 stycznia 1990 r. (Dz.U.90.6.40) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 22 lutego 1990 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024