Prawa i obowiązki członków prezydiów rad narodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 lipca 1958 r.
w sprawie praw i obowiązków członków prezydiów rad narodowych.

Na podstawie art. 58 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1.
Członek prezydium rady narodowej obowiązany jest pracować dla dobra Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, troszczyć się o sprawy ludu pracującego miast i wsi, przestrzegać ściśle przepisów prawa, wypełniać swe obowiązki sumiennie i bezstronnie oraz strzec powagi swego stanowiska w służbie i poza służbą.
§  2.
Członek prezydium rady narodowej obowiązany jest:

- brać czynny udział w pracach prezydium rady narodowej, rady narodowej na sesjach oraz współpracować z komisjami rady,

- utrzymywać kontakt z ludnością i informować ją o pracach prezydium rady narodowej na zorganizowanych w tym celu spotkaniach,

- brać udział w spotkaniach ludności z posłami i czuwać nad należytym załatwianiem interpelacji poselskich,

- czuwać nad załatwianiem wniosków komisji rady oraz nad przygotowaniem odpowiedzi na interpelacje radnych,

- brać udział w miarę możności w sesjach rad narodowych niższych stopni i posiedzeniach prezydiów tych rad,

- sprawować kontrolę nad realizacją przez wydziały i inne jednostki podporządkowane radzie narodowej uchwał rady i jej prezydium oraz wytycznych i zarządzeń organów nadrzędnych,

- wykonywać inne zadania zlecone mu przez radę narodową lub jej prezydium.

§  3.
O ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej, do stale urzędujących członków prezydiów rad narodowych w zakresie praw i obowiązków mają odpowiednie zastosowanie przepisy odnoszące się do pracowników państwowych mianowanych, podlegających przepisom o pracownikach administracji państwowej.
§  4.
1.
Stale urzędującym członkom prezydiów rad narodowych przysługują diety, zwrot kosztów przejazdu oraz należności związane ze zmianą miejsca zamieszkania wskutek wyboru na stanowisko stale urzędującego członka prezydium, odwołania z tego stanowiska lub upływu kadencji - na zasadach ustalonych w przepisach o należnościach w razie pełnienia czynności służbowych poza zwykłym miejscem służbowym oraz w razie przeniesienia na inne miejsce służbowe.
2.
Do niestale urzędujących członków prezydiów rad narodowych mają zastosowanie przepisy w przedmiocie:
1)
diet dla radnych i członków komisji rad narodowych,
2)
zasad i trybu udzielania zwolnień przez pracodawcę radnego i członka komisji dla wykonania ich zadań.
§  5.
W razie skierowania stale urzędującego członka prezydium rady narodowej na szkolenie związane z pracami członka prezydium, prezydium rady narodowej udziela mu na ten czas urlopu płatnego, zawiadamiając o tym prezydium rady narodowej wyższego stopnia.
§  6.
Pracownik wybrany na stanowisko stale urzędującego członka prezydium zachowuje w okresie urlopu bezpłatnego udzielonego w tym celu przez zakład pracy przysługujące mu z tytułu pracy w dotychczasowym zakładzie pracy prawo do umundurowania, do bezpłatnych bądź ulgowych przejazdów publicznymi środkami lokomocji oraz do mieszkania służbowego (pracowniczego). Górnicy i hutnicy zachowują prawa wynikające z karty górniczej i hutniczej.
§  7.
1.
Stale urzędującym członkom prezydiów rad narodowych nie wolno przyjąć żadnej funkcji, której wykonywanie pozostawałoby w sprzeczności z ich obowiązkami służbowymi, przeszkadzałoby im w wykonywaniu zadań członków prezydium lub mogłoby wywołać uzasadnione podejrzenie o stronniczość lub interesowność.
2.
Wymienionym w ust. 1 członkom prezydiów rad narodowych nie wolno przyjąć zajęcia ubocznego, przynoszącego jakąkolwiek korzyść materialną. Zakaz ten nie dotyczy pracowników nauki w szkołach wyższych oraz wykładowców na kursach.
§  8.
1.
W przypadku zawieszenia w czynnościach członka prezydium rady narodowej organ zawieszający może zadecydować o wstrzymaniu stale urzędującemu członkowi prezydium wypłaty uposażenia wraz ze wszystkimi dodatkami do 50% od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie.
2.
W razie odwołania przez radę narodową zawieszonego w czynnościach członka prezydium, traci on prawo do wstrzymanej części uposażenia i dodatków.
§  9.
W przypadku odwołania stale urzędującego członka prezydium przed upływem okresów, w których nie można dokonać wypowiedzenia stosunku służbowego pracownikowi państwowemu mianowanemu (choroba, odosobnienie z powodu choroby zakaźnej, ciąża, urlop, inne przyczyny), przysługuje mu uposażenie do końca tych okresów, po czym mają do niego odpowiednie zastosowanie przepisy zawarte w §§ 10-12 bądź 14 niniejszego rozporządzenia.
§  10.
1.
Pracownik wybrany na stanowisko stale urzędującego członka prezydium rady narodowej i w związku z tym pozostający na bezpłatnym urlopie w zakładzie pracy z chwilą odwołania ze stanowiska członka prezydium ma prawo do powrotu na stanowisko zajmowane w zakładzie pracy przed wyborem lub na stanowisko równorzędne, jeśli zgłosi swój powrót w ciągu 14 dni, licząc od dnia następnego po dniu zaprzestania wykonywania obowiązków członka prezydium.
2.
Stale urzędującemu członkowi prezydium w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego należnego w roku, w którym zaprzestał wykonywania funkcji członka prezydium, przysługuje prawo wykorzystania tego urlopu płatnego z budżetu rady narodowej począwszy od pierwszego dnia po zaprzestaniu wykonywania obowiązków członka prezydium. W tym przypadku termin czternastodniowy, określony w ust. 1, liczy się od dnia następnego po upływie urlopu.
§  11.
O zaprzestaniu wykonywania obowiązków członka prezydium i dniu rozpoczęcia biegu terminu czternastodniowego (§ 10) prezydium rady narodowej zawiadamia niezwłocznie zakład pracy, w którym dany pracownik był zatrudniony przed wyborem na członka prezydium rady narodowej.
§  12.
1.
Stale urzędujący członek prezydium rady narodowej pozostający w stosunku pracy w poprzednim zakładzie pracy w przypadku odwołania otrzymuje z prezydium rady narodowej:
1)
uposażenie wraz ze wszystkimi dodatkami do końca miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie,
2)
dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia pobieranego w zakładzie pracy, jeśli wynagrodzenie to jest niższe od uposażenia otrzymywanego na stanowisku członka prezydium rady narodowej; dodatek wyrównawczy wypłaca prezydium rady narodowej przez okres 3 miesięcy licząc od dnia pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym odwołano członka prezydium.
2.
W przypadku niemożności objęcia stanowiska z powodu likwidacji zakładu pracy prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) zabezpiecza mu pracę odpowiednią do posiadanych kwalifikacji, wypłacając mu uposażenie do końca miesiąca, w którym został zatrudniony, nie dłużej jednak niż przez okres 3 miesięcy po miesiącu, w którym nastąpiło odwołanie.
§  13.
Przepisy §§ 9-12 mają również zastosowanie do stale urzędujących członków prezydiów rad narodowych - pracowników zakładów pracy, którzy zaprzestali wykonywania obowiązków członka prezydium w związku z upływem kadencji.
§  14.
1.
Odwołany stale urzędujący członek prezydium rady narodowej nie pozostający na bezpłatnym urlopie otrzymuje z prezydium rady narodowej:
1)
uposażenie wraz ze wszystkimi dodatkami do końca miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie,
2)
uposażenie wraz ze wszystkimi dodatkami nie dłużej niż przez następne 3 miesiące.
2.
Jeżeli odwołany członek prezydium w okresie 3 miesięcy (ust. 1) zostanie zatrudniony w zakładzie pracy lub bez należytego uzasadnienia odmówi przyjęcia zaproponowanej przez prezydium pracy odpowiadającej jego kwalifikacjom, przysługuje mu z prezydium rady narodowej uposażenie określone w ust. 1 pkt 2 tylko do końca miesiąca, w którym został zatrudniony bądź w którym zaproponowano mu przyjęcie nowej pracy.
3.
W razie przyjęcia pracy przez odwołanego członka prezydium otrzymuje on dodatek wyrównawczy do wynagrodzenia pobieranego w zakładzie pracy na zasadach określonych w § 12 ust. 1 pkt 2.
4.
Przepisy ust. 1-3 mają również zastosowanie do członków prezydiów rad narodowych, którzy zaprzestali wykonywania obowiązków członka prezydium w związku z upływem kadencji.
§  15.
Przepisy § 9, § 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 oraz § 14 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 i 3 nie mają zastosowania, gdy odwołanie stale urzędującego członka prezydium rady narodowej nastąpiło na skutek jego działalności naruszającej prawo lub zasadniczą linię polityki Państwa. W tym przypadku prezydium rady narodowej określa jego prawo do uposażenia do końca miesiąca, w którym nastąpiło odwołanie.
§  16.
Wysokość i tryb wypłaty uposażenia stale urzędującego członka prezydium regulują przepisy odrębne.
§  17.
Tracą moc wszelkie przepisy w zakresie unormowanym niniejszym rozporządzeniem.
§  18.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów i prezydiom rad narodowych.
§  19.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024