Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 czerwca 1958 r.
w sprawie tworzenia funduszu zakładowego na rok 1958 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 2 ust. 3 i 4 oraz art. 4 i 5 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74) zarządza się, co następuje:

I.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie dotyczy następujących przedsiębiorstw państwowych i jednostek organizacyjnych podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej:
1)
żeglugi morskiej,
2)
żeglugi śródlądowej,
3)
rybołówstwa morskiego,
4)
przetwórstwa rybnego,
5)
morskich stoczni remontowych,
6)
stoczni rzecznych,
7)
zarządów portów morskich,
8)
rejonów dróg wodnych

oraz

9)
"Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych",
10)
"Morskiej Obsługi Radiowej Statków",
11)
"Puckich Zakładów Mechanicznych",
12)
"Przedsiębiorstwa Budowy Urządzeń Chłodniczych",
13)
"Polfrachtu",
14)
"Morskich Agencji"

- zwanych dalej "przedsiębiorstwami".

II.

Odpisy na fundusz zakładowy.

§  2.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi morskiej, rybołówstwa morskiego oraz Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile osiągną wynik planowany na rok 1958.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 osiągną w roku 1958 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
§  3.
1.
Morskie stocznie remontowe oraz stocznie rzeczne dokonują odpisów na fundusz zakładowy na zasadach określonych w § 2 pod warunkiem wprowadzenia z mocą od dnia 1 lipca 1958 r. obowiązujących cenników dla produkcji i usług opartych na kalkulacjach skontrolowanych przez Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
2.
Za podstawę odpisów na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach wymienionych w ust. 1 przyjmuje się odpowiednio wyniki planowane i osiągnięte w II półroczu 1958 r., a dla jego obliczenia - osobowy fundusz płac planowany na II półrocze 1958 r.
3.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może podwyższyć stawki odpisów na fundusz zakładowy dla przedsiębiorstw wymienionych w ust. 1, nie więcej jednak niż do dwukrotnej wysokości stawek określonych w § 2.
§  4.
1.
Przedsiębiorstwa przetwórstwa rybnego, Morska Obsługa Radiowa Statków, Puckie Zakłady Mechaniczne oraz Przedsiębiorstwo Budowy Urządzeń Chłodniczych dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile spełnią warunki, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 28 marca 1958 r. o funduszu zakładowym na rok 1958 (Dz. U. Nr 18, poz. 74), zwanej dalej "ustawą".
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 poprawią wynik roku 1958 w porównaniu do wyniku 1957 r., a w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, do wyniku planowanego na 1957 r., dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 25% poprawy wyniku.
3.
Przez wynik działalności gospodarczej w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego rozumie się zysk powiększony o kwotę podatku obrotowego.
4.
Odpis dodatkowy na fundusz zakładowy w przedsiębiorstwach przetwórstwa rybnego nie może być jednak wyższy od kwoty odpowiadającej 50% wzrostu zysku lub kwoty o którą zmniejszono stratę, w porównaniu do kwoty zysku lub straty ustalonych w planie na rok 1958.
§  5.
1.
Przedsiębiorstwa żeglugi śródlądowej dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w wysokości 2% osobowego funduszu płac, planowanego na rok 1958, o ile osiągną w roku 1958 wynik działalności gospodarczej równy wynikowi 1957 r., skorygowanemu o faktyczną liczbę dni nawigacyjnych, wykonanych w roku 1958.
2.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w ust. 1 poprawią wynik roku 1958 w porównaniu do wyniku 1957 r., dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Upoważnia się Ministra Żeglugi i Gospodarki Wodnej do zwiększenia według swego uznania funduszu zakładowego przedsiębiorstw żeglugi śródlądowej o kwotę 1 miliona zł na podstawie oceny ich osiągnięć ekonomicznych w 1958 r.
§  6.
Jeżeli przedsiębiorstwa wymienione w §§ 4 i 5 pogorszą w roku 1958 swój wynik w porównaniu do wyniku osiągniętego w 1957 r., a w przypadkach, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy, w porównaniu do wyniku planowanego na rok 1957 - suma odpisu zasadniczego podlega zmniejszeniu o 4% za każdy procent pogorszenia wyników w granicach do 10% oraz o dalsze 6% za każdy procent pogorszenia wyników w granicach od 10 do 20%. Jeżeli pogorszenie wyników wyniesie więcej niż 20% przedsiębiorstwo traci prawo do odpisu na fundusz zakładowy.
§  7.
1.
Zarządy portów dokonują odpisu zasadniczego na fundusz zakładowy w kwocie odpowiadającej 2% osobowego funduszu płac planowanego na rok 1958, o ile osiągną wynik planowany na rok 1958.
2.
Jeżeli zarządy portów osiągną w roku 1958 poprawę wyniku w porównaniu do wyniku planowanego na ten rok, dokonują odpisu dodatkowego na fundusz zakładowy w wysokości 30% poprawy wyniku.
3.
Ponadto na fundusz zakładowy przeznacza się w zarządach portów 50%:
1)
nadwyżek wpływów dispatch’u nad demurrage'm,
2)
wpływów z tytułu overtime,
3)
wpływów z tytułu rat opcyjnych.
4.
Dla ustalenia odpisu na fundusz zakładowy wpływy, o których mowa w ust. 3, ewidencjonowane w złotych dewizowych, powiększa się o narzut w wysokości 500%.
5.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić zarządom portów na dokonywanie doraźnych wypłat z wpływów, o których mowa w ust. 3 i 4.
6.
Dla ustalenia porównywalności wyniku planowanego i uzyskanego w roku 1958 eliminuje się:
1)
nadwyżkę dispatch'u nad demurrage'm,
2)
wpływy z tytułu rat opcyjnych i overtime,
3)
straty z tytułu byłych adiacentów,
4)
różnice między rzeczywistymi wydatkami na utrzymanie akwenów portowych a wydatkami planowanymi na ten cel w 1958 r.

III.

Środki dodatkowe na fundusz zakładowy oraz zmniejszenie wysokości odpisów.

§  8.
Przy ustalaniu, czy przedsiębiorstwom przysługuje prawo do dokonywania odpisów na fundusz zakładowy, jak również przy ustalaniu wysokości tych odpisów wyłącza się zysk osiągnięty przez przedsiębiorstwa z produkcji nietypowych artykułów i usług, nie objętych obowiązującymi cennikami (taryfami).
§  9.
Jeżeli wartość produkcji nietypowych artykułów i usług, o których mowa w § 8, przekracza 50% ogólnej wartości produkcji i usług, przedsiębiorstwa nie tworzą funduszu zakładowego.

IV.

Zasady pokrywania wydatków na nagrody w przedsiębiorstwach, które nie tworzą funduszu zakładowego.

§  10.
1.
Przedsiębiorstwom, które nie spełnią warunków określonych w rozporządzeniu, jednostka nadrzędna może zezwolić po upływie I półrocza i 3 kwartałów na dokonywanie wydatków na nagrody do wysokości kwoty nie przekraczającej 0,2% planowanego na dany okres osobowego funduszu płac.
2.
Wydatki, o których mowa w ust. 1, zalicza się na straty przedsiębiorstwa. Jeżeli jednak przedsiębiorstwo nie spełni tylko w pierwszym półroczu lub w trzech pierwszych kwartałach 1958 r. warunków do utworzenia funduszu zakładowego, natomiast spełni je w następnych okresach 1958 r., wydatki na nagrody dokonane zgodnie z ust. 1 traktuje się jako wypłaty obciążające fundusz zakładowy.
§  11.
1.
Przedsiębiorstwom "Polfracht", "Morskie Agencje" oraz rejonom dróg wodnych Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może zezwolić na pokrywanie wydatków na nagrody, świadczenia oraz na zaspokojenie innych potrzeb pracowników - do wysokości 2% planowanego na 1958 r. osobowego funduszu płac, nie przekraczającego jednak kwoty osiągniętego zysku lub kwoty, o którą obniżono stratę. Wydatki te zalicza się do kosztów przedsiębiorstwa.
2.
Minister Żeglugi i Gospodarki Wodnej może w porozumieniu z Ministrem Finansów ustalić dodatkowe źródła na powiększenie funduszu, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zezwolenia na dokonywanie wypłat, o których mowa w ust. 1, mogą być udzielone po stwierdzeniu na podstawie sprawozdań z wykonania planu przedsiębiorstwa i sprawozdań finansowych, że przedsiębiorstwo osiąga w swej działalności gospodarczej pozytywne wyniki ekonomiczne.

V.

Przepisy końcowe.

§  12.
W razie stwierdzenia nieprzestrzegania przepisów niniejszego rozporządzenia należy stosować sankcje przewidziane w art. 12 ustawy.
§  13.
W przedsiębiorstwach objętych przepisami niniejszego rozporządzenia nie stosuje się dotychczasowych przepisów dotyczących finansowania wydatków na współzawodnictwo w zakładzie pracy oraz nagród indywidualnych za szczególne osiągnięcia.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.41.192

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Tworzenie funduszu zakładowego na rok 1958 w niektórych przedsiębiorstwach podległych Ministrowi Żeglugi i Gospodarki Wodnej.
Data aktu: 13/06/1958
Data ogłoszenia: 30/06/1958
Data wejścia w życie: 30/06/1958, 01/01/1958