Zasady i tryb przyznawania nieruchomości zamiennych oraz wynagrodzenie pieniężne za niektóre nieruchomości nierolnicze na Ziemiach Odzyskanych i na terenach b. W.M. Gdańska.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 marca 1958 r.
w sprawie zasad i trybu przyznawania nieruchomości zamiennych oraz wynagrodzenia pieniężnego za niektóre nieruchomości nierolnicze na Ziemiach Odzyskanych i na terenach b. W. M. Gdańska.

Na podstawie art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 29 maja 1957 r. o uregulowaniu spraw własności niektórych nieruchomości nierolniczych na Ziemiach Odzyskanych i na terenach b. W. M. Gdańska (Dz. U. Nr 31, poz. 137) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez właściwy organ administracji państwowej bez bliższego określenia rozumie się organ administracji prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej w miastach wyłączonych z województw) rady narodowej - w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.
2.
Przez nieruchomość podlegające zamianie rozumie się nieruchomość, która zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 maja 1957 r. o uregulowaniu spraw własności niektórych nieruchomości nierolniczych na Ziemiach Odzyskanych i na terenach b. W.M. Gdańska (Dz. U. Nr 31, poz. 137) podlegałaby wydaniu lub nadaniu na własność, lecz wydanie lub nadanie na własność nie może nastąpić z przyczyn wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy.
§  2.
Nieruchomość zamienna powinna odpowiadać nieruchomości podlegającej zamianie pod względem charakteru, wyposażenia i położenia oraz wielkości. Za zgodą osoby uprawnionej do nieruchomości zamiennej może jej być przyznana nieruchomość zamienna innego rodzaju lub wielkości.
§  3.
1.
Wartość nieruchomości zamiennej oraz nieruchomości podlegającej zamianie ustala organ administracji państwowej właściwy ze względu na położenie nieruchomości. Przy ustalaniu wartości budynków i działek budowlanych mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. z 1957 r. Nr 44, poz. 204 i z 1958 r. Nr 20, poz. 85).
2.
Wartość ograniczonych praw rzeczowych obciążających nieruchomość podlegającą zamianie lub nieruchomość zamienną odlicza się od wartości obciążonej nimi nieruchomości.
§  4.
1.
Jeżeli wartość nieruchomości zamiennej przewyższa wartość nieruchomości podlegającej zamianie, różnica wartości obciąża nabywcę nieruchomości zamiennej i w przypadku niezapłacenia jej przy nabyciu podlega zabezpieczeniu na tej nieruchomości na rzecz Państwa.
2.
Właściwy organ administracji państwowej może rozłożyć spłatę różnicy na raty na okres nie dłuższy niż 10 lat.
3.
Koszty szacunku i postępowania związanego z przyznaniem nieruchomości zamiennej osobom uprawnionym ponosi prezydium rady narodowej.
§  5.
1.
Przyznanie nieruchomości zamiennej w zamian za nieruchomość podlegającą zamianie dokonuje prezydium rady narodowej miejsca położenia nieruchomości zamiennej - spośród mienia stanowiącego własność Państwa i pozostającego pod zarządem prezydium rady narodowej, a zbędnego do wykonania zadań planowych. Jeżeli nieruchomość zamienna pozostaje pod zarządem innej jednostki państwowej lub uspołecznionej, przekazanie jej uprawnionemu następuje po uprzednim przejęciu nieruchomości przez prezydium rady narodowej od tej jednostki.
2.
Uchwała, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać:
1)
powołanie podstawy prawnej uchwały;
2)
szczegółowe określenie nieruchomości zamiennej i podlegającej zamianie z podaniem jej położenia, adresu, opisu, granic, rodzaju budynków itp.;
3)
imię, nazwisko i adres nabywcy nieruchomości zamiennej;
4)
ustalenie, czy i jakie obciążenia przechodzą na nabywcę nieruchomości zamiennej;
5)
stwierdzenie, czy i w jakich granicach nabywcę nieruchomości zamiennej obciąża obowiązek dopłaty, i ustalenie sposobu spłaty różnicy wartości (§ 4).
§  6.
Uchwała o przyznaniu nieruchomości zamiennej stanowi podstawę do zawarcia umowy zamiany nieruchomości. Umowa taka powinna być zawarta w formie aktu notarialnego.
§  7.
1.
W razie niemożności przyznania nieruchomości zamiennej lub na wniosek uprawnionego, który ukończył 60 lat albo jest niezdolny do pracy, może być uprawnionemu przyznane wynagrodzenie pieniężne.
2.
Wysokość wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, ustala się według zasad wskazanych w § 3.
§  8.
Wynagrodzenie pieniężne wypłacane będzie z budżetu powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej właściwej ze względu na miejsce położenia nieruchomości podlegającej zamianie.
§  9.
1.
Wynagrodzenie pieniężne wypłaca się ratalnie po 1.500 zł miesięcznie przy oprocentowaniu 4% w stosunku rocznym.
2.
Jeżeli wynagrodzenie ma być obrócone na budowę domu jednorodzinnego, lokalu w małym domu mieszkalnym lub na wkład budowlany w spółdzielni mieszkaniowej albo na założenie warsztatu rzemieślniczego, drobnego zakładu przemysłowego lub innego drobnego zakładu pracy (§ 8), wynagrodzenie wypłaca się jednorazowo w wysokości potrzebnej dla realizacji wymienionych celów.
3.
Wypłata wynagrodzenia może być podzielona w ten sposób, że część wynagrodzenia wypłaca się w terminie przystąpienia do realizacji wymienionych w ust. 2 celów, a pozostałość w miarę postępu realizacji tych celów.
§  10.
1.
Osoby, którym przyznane zostaną nieruchomości zamienne o wartości niższej niż nieruchomość podlegająca zamianie, otrzymują różnicę ich wartości. W tym przypadku mają odpowiednie zastosowanie przepisy § 9.
2.
W odniesieniu do nieruchomości, o których mowa w ust. 1, prezydia rad narodowych zarządzają z urzędu sprawdzenie szacunku dokonanego przez biegłych.
§  11.
W przypadku niemożności przyznania nieruchomości zamiennej wynagrodzenie pieniężne wypłaca się w wysokości odpowiadającej wartości nieruchomości podlegającej zamianie. Jeżeli na nieruchomości podlegającej zamianie zostały dokonane nakłady, wartość tej nieruchomości ustala się według jej stanu przed dokonaniem tych nakładów.
§  12.
Wynagrodzenie pieniężne w zamian za nieruchomość podlegającą zamianie oraz różnicę wartości, o której mowa w § 10, ustala właściwy organ administracji państwowej.
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej oraz Ministrowi Finansów.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.20.86

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb przyznawania nieruchomości zamiennych oraz wynagrodzenie pieniężne za niektóre nieruchomości nierolnicze na Ziemiach Odzyskanych i na terenach b. W.M. Gdańska.
Data aktu: 31/03/1958
Data ogłoszenia: 18/04/1958
Data wejścia w życie: 18/04/1958