Zm.: rozporządzenie z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 marca 1958 r.
o zmianie rozporządzenia z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 28 maja 1957 r. o sprzedaży przez Państwo domów mieszkalnych i działek budowlanych (Dz. U. Nr 31, poz. 132) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów (Dz. U. Nr 44, poz. 204) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Podstawą do ustalania ceny sprzedawanych przez Państwo domów mieszkalnych i innych budynków jest szacunek dokonany przez biegłych Państwowego Zakładu Ubezpieczeń lub przez biegłych wyznaczonych przez organ administracji prezydium rady narodowej w zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej.";

2)
w § 4:
a)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Rada Ministrów ustala corocznie dla wszystkich lub niektórych prezydiów rad narodowych oraz resortów (przedsiębiorstw i instytucji państwowych) ogólną powierzchnię użytkową domów mieszkalnych z nowego budownictwa, która podlega sprzedaży w danym roku kalendarzowym.";

b)
dotychczasowy ust. 3 otrzymuje kolejną numerację 4 oraz brzmienie:

"4. Uchwała Rady Ministrów ustalająca stawki ryczałtu oraz ogólną powierzchnię użytkową domów mieszkalnych podlegających sprzedaży jest ogłaszana w Monitorze Polskim.",

c)
dodaje się ust. 5 w brzmieniu:

"5. Cenę sprzedaży domów znajdujących się w budowie ustala się według poniesionych przez inwestora kosztów budowy zgodnie z dokumentacją kosztorysową.";

3)
w § 8 skreśla się wyrazy "za zgodą Prezesa Rady Ministrów";
4)
w § 11 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli działka budowlana, na której jest położony dom podlegający sprzedaży, obejmuje obszar przekraczający powierzchnię przewidzianą w normatywie zagospodarowania terenu pod zabudowę takimi domami, pobiera się za każdy metr kwadratowy nadwyżki powierzchni działki dodatkową opłatę równą cenie 1 m2 działki odpowiadającej normatywowi.";

5)
w § 12 ust. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Na wniosek nabywcy właściwy organ administracji prezydium rady narodowej może należność obliczoną stosownie do § 11 za cały okres własności czasowej doliczyć do ceny budynku i rozłożyć na raty płatne zgodnie z zasadami ustalonymi dla ceny budynku.";

6)
§ 14 otrzymuje brzmienie:

"§ 14. 1. Przy sprzedaży domów mieszkalnych wybudowanych przed dniem 1 stycznia 1950 r. (budownictwo stare) nabywca obowiązany jest wpłacić przy zawarciu umowy sprzedaży 10%-30% ceny sprzedaży budynku oraz działki sprzedawanej na własność.

2. Jeżeli nabywcą budynku jest osoba użytkująca ten budynek, kwota wpłacana przy zawarciu umowy może być obniżona do 5%-20% ceny sprzedaży budynku i działki sprzedawanej na własność; w przypadku gdy osoba ta znajduje się w ciężkiej sytuacji materialnej - spłata całej ceny sprzedaży może być rozłożona na raty.";

7)
po § 14 dodaje się nowe §§ 14a i 14b w brzmieniu:

"§ 14a. Przy sprzedaży domów mieszkalnych wybudowanych po 1 stycznia 1950 r. (budownictwo nowe) nabywca obowiązany jest wpłacić przy zawarciu umowy sprzedaży 50% ceny budynku i działki sprzedawanej na własność. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego, kwota wpłacana przy zawarciu umowy wynosi 20% ceny budynku i działki sprzedawanej na własność.

§ 14b. 1. Spłata nie uiszczonej przy zawarciu umowy części ceny sprzedaży może być dokonywana w ratach z doliczeniem odsetek w wysokości 1% rocznie. Spółdzielniom mieszkaniowym typu lokatorskiego nie dolicza się odsetek od nie uiszczonej części ceny sprzedaży; spółdzielnie te płacą tylko 0,2% od każdej wpłaty tytułem kosztów obsługi bankowej.

2. Spłata rat rozpoczyna się po upływie roku od dnia zawarcia umowy sprzedaży i dokonywana jest kwartalnie. Od nie zapłaconych w terminie rat liczone są odsetki za zwłokę w wysokości 4% w stosunku rocznym.

3. Okres spłaty rat wynosi od 10 do 30 lat, a gdy nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego - do 35 lat. Jeżeli nabywcą jest osoba użytkująca budynek, okres spłaty może być ustalony do 40 lat.

4. Przy ustalaniu pierwszej wpłaty w granicach określonych w § 14 oraz okresu spłaty reszty ceny sprzedaży w ratach - właściwe organy administracji prezydiów rad narodowych biorąc pod uwagę warunki ekonomiczne zamieszkałej na tym terenie ludności, a w szczególności ludności zamieszkałej na terenie Ziem Odzyskanych.

5. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia mieszkaniowa typu lokatorskiego, przy terminowej zapłacie 2/3 każdej raty umarza się pozostałą cześć raty, pod warunkiem utrzymywania domu i jego otoczenia w należytym stanie.

6. Jeżeli nabywcą jest spółdzielnia budowlano-mieszkaniowa, w razie przedterminowej spłaty przez nią ceny sprzedaży co najmniej o jedną piątą część okresu przewidzianego dla spłaty w umowie sprzedaży, umarza się 20% kredytowanej części ceny sprzedaży pod warunkiem, że nabywca nie dopuścił się zwłoki w spłacie rat oraz utrzymuje dom i jego otoczenie w należytym stanie.

7. W razie gotówkowej zapłaty przez spółdzielnię budowlano-mieszkaniową tej części ceny nabycia, która przekracza 50% płatnych stosownie do § 14a przy zawarciu umowy sprzedaży, przysługuje spółdzielni umorzenie 20% również od tej nadwyżki.

8. Nabywcom indywidualnym umarza się, jeżeli utrzymują się wyłącznie z pracy najemnej, 15%, a pozostałym 10% od tej części ceny sprzedaży, którą nabywca spłaca przedterminowo niezależnie od spłacania bieżących rat; warunkiem korzystania z tego umorzenia jest terminowe spłacanie rat oraz utrzymywanie domu i jego otoczenia w należytym stanie.

9. W razie nabycia domu za gotówkę nabywcy indywidualnemu przysługuje bonifikata w wysokości 10% tej części ceny sprzedaży, która stosownie do § 14 nie podlega obowiązkowo zapłacie gotówkowej przy zawarciu umowy sprzedaży.";

8)
w § 16 dodaje się ust. 3 w brzmieniu:

"3. Jeżeli dom mieszkalny jest administrowany przez przedsiębiorstwo górnictwa węglowego, prawo pierwszeństwa przysługuje pracownikom tego przedsiębiorstwa przed osobami wymienionymi w ust. 1."

§  2.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 marca 1957 r. w sprawie przekazywania przez Państwo domów mieszkalnych na własność spółdzielni mieszkaniowych (Dz. U. Nr 21, poz. 103).
§  3.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Gospodarki Komunalnej, Ministrowi Finansów i innym zainteresowanym ministrom.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1958.20.85

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie z dnia 31 lipca 1957 r. w sprawie zasad ustalania ceny domów mieszkalnych i gruntów budowlanych sprzedawanych przez Państwo, sposobu spłaty należności, sposobu zaliczania na pokrycie ceny nakładów poczynionych przez nabywcę oraz kategorii osób korzystających z pierwszeństwa przy nabywaniu domów i gruntów.
Data aktu: 15/03/1958
Data ogłoszenia: 18/04/1958
Data wejścia w życie: 18/04/1958