Ustawa budżetowa na rok 1958.

USTAWA BUDŻETOWA NA ROK 1958 *
z dnia 27 marca 1958 r.

Art.  1.

Ustala się dochody i wydatki budżetu Państwa na rok 1958 w wysokości:

dochody 160.995.395 tys. zł

wydatki 158.663.616 tys. zł

z nadwyżką dochodów na wydatkami w wysokości 2.331.779 tys. zł

Art.  2.

Ustala się dochody i wydatki budżetu centralnego w wysokości:

dochody 143.582.276 tys. zł

wydatki 141.252.309 tys. zł

zgodnie z załącznikami nr 1 i 3

Art.  3.
1.
Po rozpatrzeniu uchwalonych przez rady narodowe budżetów terenowych ustala się dochody i wydatki tych budżetów w wysokości:

dochody ogółem 35.777.176 tys. zł

w tym:

dochody własne i udziały w dochodach

budżetu centralnego 27.210.494 tys. zł

dotacje wyrównawcze 8.566.682 tys. zł

wydatki 35.775.364 tys. zł

zgodnie z załącznikiem nr 2.

2.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do wprowadzenia zmian do uchwalonych budżetów terenowych, które wynikają z ustaleń podanych w ust. 1
Art.  4.
1.
Ustala się na rok 1958 udziały w podatku obrotowym i od operacji nietowarowych od niektórych przedsiębiorstw państwowych budżetu centralnego w następującej wysokości:
a)
w podatku od operacji nietowarowych od przedsiębiorstwa Państwowa Komunikacja Samochodowa, podległego Ministrowi Komunikacji, w podatku obrotowym i od operacji nietowarowych od przedsiębiorstw podległych Ministerstwu Przemysłu Drobnego i Rzemiosła, w podatku od operacji nietowarowych od okręgowych zarządów kin podległych Ministerstwu Kultury i Sztuki, w podatku obrotowym od przedsiębiorstw przemysłu naftowego podległych Ministerstwu Górnictwa i Energetyki - 100% dla wszystkich województw,
b)
w podatku obrotowym od rejonów lasów państwowych podległych Ministerstwu Leśnictwa - 100% dla województw: białostockiego, lubelskiego, łódzkiego i warszawskiego oraz 50% dla województw: bydgoskiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, opolskiego, poznańskiego, rzeszowskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego,
c)
w podatku obrotowym od przedsiębiorstw przemysłu tytoniowego podległych Ministerstwu Przemysłu Spożywczego i Skupu - 100% dla m. st. Warszawy i m. Łodzi oraz województw: gdańskiego, katowickiego, lubelskiego, szczecińskiego i zielonogórskiego, 90% dla województwa krakowskiego, 50% dla m. Wrocławia oraz województw: kieleckiego, koszalińskiego, opolskiego, rzeszowskiego i wrocławskiego oraz 10% dla m. Krakowa.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do zastąpienia na wniosek prezydiów wojewódzkich rad narodowych udziałów wymienionych w ust. 1 dotacją wyrównawczą.
Art.  5. 1

(skreślony).

Art.  6.
1.
Do czasu uregulowania sprawy rozliczenia nadwyżek budżetów terenowych z lat poprzednich, które to rozliczenie nastąpi na podstawie zamknięć rocznych z wykonania budżetów terenowych za rok 1957, nadwyżki te nie mogą być przeznaczone na pokrycie wydatków budżetowych roku 1958. Minister Finansów w okresie 2 miesięcy przedstawi Sejmowi projekt ustawy ustalającej zasady dysponowania tymi nadwyżkami.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do przyznania budżetom gromadzkich rad narodowych udziału w dochodach budżetu centralnego z tytułu wpłat równoważników pieniężnych z zaległe dostawy obowiązkowe, pobieranych na podstawie ustawy z dnia 13 grudnia 1957 r. o realizacji zaległości w obowiązkowych dostawach zbóż, ziemniaków i zwierząt rzeźnych (Dz. U. Nr 62, poz. 337).
Art.  7.

Upoważnia się Radę Ministrów do przyznania dodatkowych kredytów budżetowych z nadwyżki budżetowej na sfinansowanie przedsiębiorstw działających na zasadach rozrachunku gospodarczego:

a)
jeżeli dokonano na podstawie obowiązujących przepisów prawnych zmiany cen lub płac,
b)
jeżeli przekroczono plany produkcyjne wytworów lub usług, które zgodnie z obowiązującymi przepisami otrzymują dopłaty z budżetu w zależności od jednostki wytworzonego produktu lub dokonanej usługi.
Art.  8.
1.
W związku z ujednoliceniem wysokości marż w uspołecznionym handlu miejskim i wiejskim upoważnia się Ministra Finansów, po uprzednim skorygowaniu przez Radę Ministrów Narodowego Planu Gospodarczego, do dokonania zmian w dochodach i wydatkach budżetu centralnego oraz środkach wyrównawczych budżetów terenowych.
2.
W związku ze zmianą zasad fakturowania w przedsiębiorstwach budowlano-montażowych upoważnia się Ministra Finansów, po uprzednim skorygowaniu przez Radę Ministrów Narodowego Planu Gospodarczego, do odpowiedniego zmniejszenia wydatków inwestycyjnych w poszczególnych budżetach resortowych oraz środków wyrównawczych budżetów terenowych.
Art.  9.
1.
Upoważnia się Radę Ministrów do przyznania kredytów dodatkowych z nadwyżki budżetowej za lata ubiegłe na sfinansowanie niedoborów środków obrotowych na początek roku przedsiębiorstw gospodarki uspołecznionej powiązanych z budżetem centralnym do wysokości wynikającej z zatwierdzonych bilansów za 1957 r.
2.
Upoważnia się Ministra Finansów do zastąpienia w ciągu 1958 r. części własnych środków obrotowych przedsiębiorstw państwowych kredytem bankowym i w związku z tym do wycofania tych środków oraz przeznaczenia ich na pokrycie kredytów.
Art.  10.

Wykonanie ustawy porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Finansów i poszczególnym ministrom.

Art.  11.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1958 r.

ZAŁĄCZNIKI Nr 1-2

(pominięte)
* Z dniem 1 stycznia 1958 r. wydatki budżetu centralnego ustalone w części 14 - Ministerstwo Handlu Zagranicznego - zostały zwiększone o sumę 4.346.900 tys. zł zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o kredytach dodatkowych na 1958 r. (Dz.U.58.75.382).
1 Art. 5 skreślony przez art. 4 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o kredytach dodatkowych na 1958 r. (Dz.U.58.75.382) z dniem 1 stycznia 1958 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024