Zasady i tryb powoływania sekretarza gromadzkiego oraz jego obowiązki i prawa.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 18 lutego 1958 r.
w sprawie obowiązków i praw sekretarza gromadzkiego. 1

Na podstawie art. 59 ust. 5 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16) zarządza się, co następuje:
§  1. 2
(uchylony).
§  2.
1.
Na stanowisko sekretarza gromadzkiego mogą być powołane osoby, które:
1)
posiadają średnie wykształcenie i odbyły dwuletnią pracę w organach administracji państwowej lub
2)
posiadają wykształcenie w zakresie szkoły podstawowej, odbyły co najmniej trzyletnią pracę w organach administracji państwowej i złożyły egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych, albo
3)
w ciągu trzech lat pełniły funkcję stale urzędujących członków prezydiów powiatowych, miejskich i gromadzkich rad narodowych oraz rad narodowych osiedli.
2.
Prezes Rady Ministrów może określić kursy, których ukończenie zwalnia od obowiązku złożenia egzaminu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2.
3.
Egzamin z zakresu wymagań fachowych i umiejętności praktycznych składa się przed komisją kwalifikacyjną, powołaną przez prezydium wojewódzkiej rady narodowej. Prezes Rady Ministrów określi skład komisji kwalifikacyjnej oraz program i sposób przeprowadzenia egzaminu.
§  3.
1.
Do obowiązków sekretarza gromadzkiego należy:
1)
opracowywanie projektu budżetu i planu gospodarczego przy współudziale komisji gromadzkiej rady narodowej,
2)
opracowywanie projektów uchwał gromadzkiej rady narodowej i jej prezydium oraz przygotowywanie spraw do decyzji przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej,
3)
przygotowywanie narad z sołtysami,
4)
podejmowanie czynności wykonawczych z zakresu zarządu mieniem gromadzkim,
5)
prowadzenie spraw w zakresie ewidencji i ruchu ludności oraz akt stanu cywilnego,
6)
rachunkowość gromadzkiej rady narodowej,
7)
sprawy wymiaru i poboru podatków i opłat w zakresie ustalonym obowiązującymi przepisami,
8)
sprawy wymiaru obowiązkowych dostaw,
9)
dokonywanie czynności notarialnych w ramach uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej,
10)
podejmowanie czynności wykonawczych w zakresie uprawnień prezydium gromadzkiej rady narodowej w stosunku do podległych przedsiębiorstw, zakładów i instytucji,
11)
inne sprawy, zlecone przez prezydium i przewodniczącego gromadzkiej rady narodowej.
2.
Sekretarz gromadzki bierze udział w sesjach gromadzkiej rady narodowej, posiedzeniach jej komisji i prezydium z głosem doradczym.
3.
Sekretarz gromadzki wykonuje swoje obowiązki przy pomocy podległego mu biura.
4.
W skład biura wchodzą: referent administracyjny, rachmistrz, a nadto w miarę potrzeby inni pracownicy oraz praktykanci w ilości nie przekraczającej dwóch. W przypadkach uzasadnionych warunkami lokalnymi można zaniechać tworzenia niektórych stanowisk spośród wymienionych w zdaniu poprzedzającym. Podział pracy pomiędzy pracowników biura ustala sekretarz gromadzki.
§  4.
1.
Stawki uposażenia sekretarzy gromadzkich regulują odrębne przepisy.
2.
W miarę możności gromadzka rada narodowa może przydzielić w bezpłatne użytkowanie sekretarzowi gromadzkiemu nie posiadającemu nieruchomości rolnej ani działki budowlanej działkę ziemi ornej o obszarze do 1 ha.
3.
Gromadzka rada narodowa zapewni w miarę potrzeby sekretarzowi gromadzkiemu mieszkanie odpowiadające normom zaludnienia.
§  5.
W okresie dwu lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia mogą być zatrudnione na zasadzie umowy o pracę na stanowisku sekretarza gromadzkiego osoby nie odpowiadające warunkom wyszczególnionym w § 2, o ile zobowiążą się do złożenia przed komisją kwalifikacyjną egzaminu w terminie określonym przez przewodniczącego prezydium powiatowej rady narodowej, nie dłuższym jednak niż do dnia 2 lutego 1960 r.
§  6. 3
(uchylony).
§  7.
Przepisy niniejszego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do sekretarzy miejskich i sekretarzy osiedli w tych prezydiach miejskich rad narodowych i rad narodowych osiedli, do których zastosowano przepis art. 59 ust. 6 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. Nr 5, poz. 16).
§  8.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 2 lutego 1958 r.
1 Tytuł zmieniony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
2 § 1 uchylony przez § 16 pkt 3 rozporządzenia z dnia 19 lipca 1963 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych prezydiów rad narodowych oraz na niektórych stanowiskach w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.63.35.203) z dniem 17 sierpnia 1963 r.
3 § 6 uchylony przez § 19 rozporządzenia z dnia 20 marca 1970 r. w sprawie obsadzania i zmian na stanowiskach pracowniczych w radach narodowych oraz w przedsiębiorstwach, zakładach i instytucjach podporządkowanych radom narodowym (Dz.U.70.7.58) z dniem 7 kwietnia 1970 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024