Obowiązek szkolny.

DEKRET
z dnia 23 marca 1956 r.
o obowiązku szkolnym.

W celu ujednolicenia przepisów o obowiązku szkolnym dzieci i młodzieży stanowi się, co następuje:
Art.  1. 1

Obowiązek szkolny obejmuje pobieranie nauki w zakresie ośmiu klas szkoły podstawowej.

Art.  2.
1.
Obowiązek szkolny rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat.
2.
W wyjątkowych przypadkach, uzasadnionych fizycznym i umysłowym rozwojem dziecka, może być udzielone zezwolenie na rozpoczęcie wypełniania obowiązku szkolnego o jeden rok wcześniej lub o jeden rok później.
3.
Zezwolenia udziela prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej na wniosek ustawowego przedstawiciela dziecka, uzgodniony z kierownikiem szkoły podstawowej, w której obwodzie dziecko mieszka.
Art.  3.
1. 2
Obowiązek szkolny trwa do ukończenia ośmiu klas szkoły podstawowej, najdłużej jednak do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 16 lat.
2. 3
Dziecko, które ukończyło 15 lat, może być zwolnione od wypełnienia obowiązku szkolnego na zasadach, które określi Minister Oświaty.
3.
Zwolnienia udziela prezydium powiatowej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej.
Art.  4.
1.
Obowiązek szkolny wypełnia się przez regularne uczęszczanie do szkoły podstawowej i sumienny udział w nauce oraz innych zajęciach szkolnych.
2.
Dzieci uznane za niezdolne do nauki w normalnych szkołach podstawowych wypełniają obowiązek szkolny w szkołach specjalnych. Zasady i tryb uznawania dzieci za niezdolne do nauki w normalnych szkołach podstawowych określi w drodze rozporządzenia Minister Oświaty w porozumieniu z Ministrem Zdrowia.
3. 4
Młodociani w wieku od 15 do 17 lat zatrudnieni w celu przyuczania do zawodu wypełniają obowiązek szkolny w szkołach podstawowych dla pracujących.
4.
Minister Oświaty może uznać uczęszczanie do innych szkół niż wskazane w poprzednich ustępach za wypełnienie obowiązku szkolnego.
Art.  5.
1.
Dziecko wypełnia obowiązek szkolny w szkole, w której obwodzie zamieszkuje.
2. 5
Długość pieszej drogi dziecka z domu do szkoły nie powinna wynosić więcej niż 3 km dla uczniów klas I-IV i więcej niż 4 km dla uczniów klas V-VIII.
3.
Minister Oświaty określi zasady wypełniania obowiązku szkolnego w szkołach nie mających wyznaczonego obwodu szkolnego oraz w szkołach innego obwodu niż ten, w którym dziecko zamieszkuje.
Art.  6.
1.
Minister Oświaty określi sposób wypełniania obowiązku szkolnego przez dzieci, których ilość na danym obszarze nie uzasadnia utworzenia dla nich szkoły w myśl przepisów o zakładaniu i utrzymywaniu szkół.
2.
W przypadkach szczególnie uzasadnionych prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m. st. Warszawie i m. Łodzi) może w trybie, który określi Minister Oświaty, zwalniać czasowo dzieci od wypełniania obowiązku szkolnego.
Art.  7.
1.
Przedstawiciel ustawowy dziecka bądź osoba, która przyjąwszy do siebie dziecko na pobyt stały lub czasowy sprawuje nad nim pieczę, ma obowiązek:
1)
zapisania dziecka do właściwej szkoły i regularnego posyłania go na zajęcia szkolne,
2)
zapewnienia dziecku w domu możliwości odrabiania prac zadanych w szkole.
2.
Kierownik zakładu pracy zatrudniającego młodocianego ma obowiązek dopilnowania, aby młodociany został zapisany do właściwej szkoły, aby miał zapewnione warunki regularnego uczęszczania na zajęcia szkolne i aby korzystał z ulg w pracy przewidzianych dla młodocianych odrębnymi przepisami.
3.
Kierownik zakładu pracy obowiązany jest ponadto do współdziałania ze szkołą w prowadzeniu pracy wychowawczej nad młodocianymi.
Art.  8.
1.
Osoby odpowiedzialne za wypełnianie przez dziecko obowiązku szkolnego (art. 7 ust. 1) są obowiązane do usprawiedliwienia każdorazowej jego nieobecności w szkole.
2.
Za przyczyny usprawiedliwiające nieobecność w szkole uważa się chorobę dziecka (młodocianego), chorobę zakaźną w domu, nadzwyczajną przeszkodę w komunikacji i inne szczególnie ważne powody uznane przez kierownika (dyrektora) szkoły.
Art.  9.
1.
Kontrola wypełniania obowiązku szkolnego należy do prezydiów gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych, rad narodowych osiedli oraz do szkół.
2.
Do obowiązków prezydiów rad narodowych w zakresie kontroli należy:
1) 6
utrzymywanie w stanie aktualnym ewidencji dzieci w wieku od 3 do 15 lat oraz tych młodocianych w wieku od 15 do 17 lat, którzy nie ukończyli 8 klas szkoły podstawowej,
2)
powiadamianie właściwych szkół o zmianie miejsca zamieszkania dziecka w wieku szkolnym (młodocianego podlegającego obowiązkowi szkolnemu),
3)
czuwanie nad wykonywaniem obowiązków, o których mowa w art. 7.
3.
Do obowiązków szkół w zakresie kontroli należy:
1)
prowadzenie pracy uświadamiającej wśród rodziców i dzieci celem zapewnienia regularnego uczęszczania uczniów na zajęcia szkolne,
2)
oddziaływanie wychowawcze na środowisko przy współdziałaniu z organizacjami społecznymi w celu zapewnienia pełnej realizacji powszechności nauczania,
3)
współdziałanie z prezydiami gromadzkich (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych oraz rad narodowych osiedli w prowadzeniu ewidencji dzieci (młodocianych) oraz w kontroli wypełniania przez nie obowiązku szkolnego,
4)
współdziałanie z zakładami pracy celem zapewnienia regularnego uczęszczania uczniów na zajęcia szkolne.
4. 7
Minister Edukacji Narodowej określi zasady wykonywania przez prezydia rad narodowych i szkoły obowiązków wymienionych w ust. 2 i 3.
Art.  10. 8

(uchylony).

Art.  11.

Tracą moc dotychczasowe przepisy w sprawach unormowanych niniejszym dekretem, a w szczególności:

1)
dekret z dnia 7 lutego 1919 r. o obowiązku szkolnym (Dz. U. Nr 14, poz. 147),
2)
ustawa z dnia 31 lipca 1924 r. zawierająca niektóre postanowienia o organizacji szkolnictwa (Dz. U. Nr 79, poz. 766),
3)
art. 5, 6, 7 i 9 ustawy z dnia 11 marca 1932 r. o ustroju szkolnictwa (Dz. U. Nr 38, poz. 389).
Art.  12.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 43 pkt 1 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
2 Art. 3 ust. 1 zmieniony przez art. 43 pkt 2 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
3 Art. 3 ust. 2 zmieniony przez art. 43 pkt 3 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
4 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 43 pkt 4 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
5 Art. 5 ust. 2 zmieniony przez art. 43 pkt 5 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
6 Art. 9 ust. 2 pkt 1 zmieniony przez art. 43 pkt 6 ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz.U.61.32.160) z dniem 21 lipca 1961 r.
7 Art. 9 ust. 4 zmieniony przez art. 11 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
8 Art. 10 uchylony przez art. VI pkt 7 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Przepisy wprowadzające Kodeks wykroczeń (Dz.U.71.12.115) z dniem 1 stycznia 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024