Zwolnienie od podatków nowozakładanych drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 7 grudnia 1956 r.
w sprawie zwolnienia od podatków nowozakładanych drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego. *

Na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 1 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku obrotowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 449 i z 1955 r. Nr 22, poz. 139), art. 11 ust. 2 dekretu z dnia 26 października 1950 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 49, poz. 450, z 1952 r. Nr 12, poz. 71 i z 1953 r. Nr 23, poz. 91) oraz art. 5 ust. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o podatku od wynagrodzeń (Dz. U. z 1949 r. Nr 7, poz. 41 i z 1956 r. Nr 44, poz. 201) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zwalnia się od podatków obrotowego i dochodowego na okres dwóch lat przychody rzemieślników osiągane z drobnych zakładów rzemieślniczych założonych w czasie od dnia 1 sierpnia 1956 r. do dnia 31 lipca 1958 r na terenie gromad oraz osiedli i miast o liczbie mieszkańców do 5.000.
2.
Na terenie województw: białostockiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego oraz powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego, malborskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, powiatów: brzeskiego, grotkowskiego, nyskiego, głubczyckiego, prudnickiego i namysłowskiego województwa opolskiego, powiatu pilskiego województwa poznańskiego oraz powiatów ustrzyckiego i leskiego województwa rzeszowskiego - przepis ust. 1 ma zastosowanie do gromad, osiedli i miast o liczbie mieszkańców do 10.000. Upoważnia się prezydia wojewódzkich rad narodowych do objęcia niniejszym przepisem również miejscowości o liczbie mieszkańców do 10.000 położonych na innych terenach.
3.
Za rzemieślników, o których mowa w ust. 1 i 2, uważa się osoby posiadające uprawnienia rzemieślnicze lub co najmniej potwierdzenie władzy przemysłowej o zgłoszeniu wniosku o uzyskanie tych uprawnień i wykonujące rzemiosła w ramach uprawnień, o które się ubiegają.
4.
Zwolnienia przewidziane w ust. 1 i 2 stosuje się do rzemieślników:
1)
nie zatrudniających w zakładzie ani pracownika najemnego, ani członka rodziny, a jeżeli chodzi o rzemieślników wykonujących rzemiosła: bednarstwo, blacharstwo, budownictwo cukiernictwo, dekarstwo, kołodziejstwo, kowalstwo, piekarstwo, powroźnictwo, ślusarstwo i naprawa maszyn, wiertnictwo studzien oraz zduństwo, jak również rzemieślników wykonujących rzemiosło na terenie miejscowości wymienionych w ust. 2 - zatrudniających nie więcej niż jednego pracownika najemnego lub jednego członka rodziny; szkolenie nie więcej niż dwóch uczniów na podstawie umowy o naukę zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej oraz pomoc małżonka w zakładzie - nie stoi na przeszkodzie do zwolnienia;
2)
nie posiadających poza zakładem rzemieślniczym innych źródeł przychodów, podlegających przepisom o podatku obrotowym; zastrzeżenie to dotyczy również członków rodziny, których dochody z mocy przepisów o podatku dochodowym podlegają łącznemu opodatkowaniu z dochodem tych osób.
5.
Prezydium rady narodowej właściwe według miejsca położenia zakładu - po porozumieniu z terenowym cechem oraz z właściwym związkiem spółdzielczości pracy - może nie przyznać zwolnień, o których mowa w niniejszym rozporządzeniu, rzemieślnikom, którzy w dniu 1 sierpnia 1956 r. wykonywali swój zawód w spółdzielczych zakładach pracy, a po tym dniu zaprzestali wykonywania pracy w spółdzielni i założyli własny zakład rzemieślniczy w miejscowości, która była siedzibą zakładu spółdzielczego bądź w najbliższych okolicach tej miejscowości.
§  2.
1.
Za nowozałożony zakład rzemieślniczy w rozumieniu niniejszego rozporządzenia uważa się:
1)
zakład uruchomiony po raz pierwszy w czasie od dnia 1 sierpnia 1956 r. do dnia 31 lipca 1958 r.,
2)
zakład założony w tym terminie przez rzemieślnika, który posiadał poprzednio zakład, lecz zakład ten został upaństwowiony, przejęty pod przymusowy zarząd państwowy lub przekazany spółdzielczości;
3)
zakład uruchomiony w tym okresie przez rzemieślnika. który zaniechał prowadzenia zakładu przed dniem 1 stycznia 1956 r.;
4)
zakład założony w tym okresie w lokalu istniejącego czynnego zakładu, należącego do osoby trzeciej, jeżeli zakłady te należą do różnych rodzajów rzemiosła bądź różnych rodzajów działalności gospodarczej.
2.
Jeżeli rzemieślnik przeniesie się na stały pobyt do miejscowości objętej zwolnieniem na terenie województw: białostockiego, koszalińskiego, olsztyńskiego, szczecińskiego, wrocławskiego i zielonogórskiego, powiatów: elbląskiego, kwidzyńskiego, lęborskiego malborskiego i sztumskiego województwa gdańskiego, powiatów: brzeskiego, grotkowskiego, nyskiego, głubczyckiego, prudnickiego i namysłowskiego województwa opolskiego, powiatu pilskiego województwa poznańskiego lub powiatów ustrzyckiego i leskiego województwa rzeszowskiego - i przeniesie tam zakład rzemieślniczy - zakład taki uważa się za nowozałożony.
3.
Nabycie, dzierżawa, uzyskanie prawa użytkowania istniejącego w 1956 r. zakładu rzemieślniczego, w tym również zakładu prowadzonego przez rolnika - rzemieślnika, nie uważa się za założenie nowego zakładu rzemieślniczego.
4.
Przekształcenie pracy chałupniczej lub przemysłu domowego albo ludowego w zakład rzemieślniczy uważa się za założenie nowego zakładu w rozumieniu ust. 1, natomiast przekształcenie zakładu rzemieślniczego w zakład wykonujący pracę chałupniczą lub przemysł domowy albo ludowy - nie uważa się za założenie nowego zakładu.
§  3.
1.
Zwolnieniu przewidzianemu w § 1 ust. 1 i 2 podlegają również przychody z pracy chałupniczej, przemysłów domowego i ludowego, osiągane przez osoby, które rozpoczęły te rodzaje działalności gospodarczej w okresie, miejscowościach i w warunkach określonych w § 1 ust. 1, 2 i 4 pkt 2.
2.
Przychody z pracy chałupniczej rozpoczętej w okresie, miejscowościach i w warunkach określonych w § 1 ust. 1, 2 i 4 pkt 2, podlegające opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem od wynagrodzeń w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 1956 r. w sprawie poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od chałupników świadczących usługi na rzecz jednostek handlu uspołecznionego (Dz. U. Nr 27, poz. 127) zwalnia się od tego podatku na okres dwóch lat.
3.
Za osoby wykonujące przemysł domowy lub ludowy albo pracę chałupniczą uważa się te osoby, które wykonują zajęcia w warunkach określonych przepisami rozporządzenia Ministra Przemysłu Drobnego i Rzemiosła z dnia 27 czerwca 1956 r. w sprawie określenia istotnych cech pracy chałupniczej, przemysłu domowego i przemysłu ludowego, jako zatrudnień zarobkowych wyłączonych spod przepisów prawa przemysłowego (Dz. U. Nr 30, poz. 144)
4.
Przepisy § 1 ust. 5 i § 2 stosuje się odpowiednio do osób wykonujących pracę chałupniczą lub przemysł domowy albo ludowy.
§  4.
1.
Osoby, którym przysługuje zwolnienie od podatków, obowiązane są przed rozpoczęciem działalności gospodarczej uzyskać kartę rejestracyjną w organie finansowym właściwym według miejsca wykonywania zajęcia. Opłata za kartę rejestracyjną wynosi 30 zł. Obowiązek uzyskania karty rejestracyjnej nie dotyczy chałupników opłacających zryczałtowany podatek od wynagrodzeń w myśl rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 czerwca 1956 r. w sprawie poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń od chałupników świadczących usługi na rzecz jednostek handlu uspołecznionego (Dz. U. Nr 27, poz. 127).
2.
Zwolnienia od opodatkowania przewidziane w §§ 1 i 3 będą potwierdzane przez organy finansowe właściwe według miejsca położenia zakładu, wykonywania pracy chałupniczej oraz przemysłów domowego i ludowego na pisemny wniosek osób wykonujących te zajęcia, zgłoszony organowi finansowemu według ustalonego wzoru równocześnie ze złożeniem deklaracji w sprawie uzyskania karty rejestracyjnej. Złożenie deklaracji na nabycie karty rejestracyjnej nie dotyczy tych chałupników, którzy nie mają obowiązku uzyskania karty rejestracyjnej (ust. 1).
3.
Organ finansowy - po porozumieniu z terenowym cechem, o ile chodzi o rzemieślnika, a o ile chodzi o osoby wykonujące przemysł domowy i ludowy oraz pracę chałupniczą - po porozumieniu z referatem (zarządem) przemysłu prezydium powiatowej rady narodowej - potwierdza zwolnienie od podatku pismem według ustalonego wzoru w terminie do dwóch tygodni od dnia jego zgłoszenia.
4.
Potwierdzenie o zwolnieniu od poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń chałupników świadczących usługi na rzecz jednostek handlu uspołecznionego (Dz. U. Nr 27, poz. 127) dokonuje organ finansowy właściwy według miejsca zamieszkania chałupnika w książce zamówień dla chałupników, ustalonej przez Ministra Handlu Wewnętrznego.
§  5.
1.
Osoba zwolniona od podatków na zasadzie niniejszego rozporządzenia ma obowiązek zawiadomienia właściwego organu finansowego (§ 4) o utracie warunków do zwolnienia określonych w § 1 ust. 4 i § 3 ust. 1 i 2. Zawiadomienie należy złożyć na piśmie w terminie siedmiu dni od utraty warunków do zwolnienia. Chałupnik zwolniony od płacenia zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń (§ 4 ust. 4) równocześnie z zawiadomieniem o utracie warunków do zwolnienia przedkłada organowi finansowemu książkę zamówień celem anulowania w niej potwierdzenia o zwolnieniu od poboru zryczałtowanego podatku od wynagrodzeń.
2.
Osoba, która zgłosi organowi finansowemu w terminie określonym w ust. 1 utratę warunków zwolnienia, zostanie opodatkowana od początku miesiąca następującego po utracie warunków.
3.
Osoba, która osiągnie obrót niemożliwy do uzyskania w warunkach dopuszczających korzystanie ze zwolnienia - zostanie opodatkowana za ten rok podatkowy, w którym osiągnięty został obrót, o którym wyżej mowa. O osiągnięciu obrotu niemożliwego do uzyskania orzeka organ finansowy po porozumieniu z terenowym cechem.
4.
Osoba, która wprowadzi organ finansowy w błąd co do warunków, od których uzależnione jest zwolnienie od podatków, bądź która utraci te warunki i nie dopełni obowiązków przewidzianych w ust. 1, zostanie opodatkowana za cały okres działalności gospodarczej (wstecz), niezależnie od pociągnięcia jej do odpowiedzialności w myśl przepisów prawa karnego skarbowego.
§  6.
Od odmowy potwierdzenia zwolnienia od podatku oraz od decyzji uchylającej takie potwierdzenie służy prawo wniesienia odwołania, które podlega rozpatrzeniu na zasadach przewidzianych w przepisach dekretu o postępowaniu podatkowym.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 sierpnia 1956 r.
* Z dniem 17 kwietnia 1958 r. rozciąga się przepisy nin. rozporządzenia na przychody repatriantów, którzy powrócili do kraju po dniu 31 lipca 1956 r., osiągane:

1) z drobnych zakładów przemysłowych, uruchomionych w czasie od dnia 1 kwietnia 1957 r. do dnia 31 lipca 1959 r. na terenach określonych w § 1 ust. 1 i 2 nin. rozporządzenia;

2) z drobnych zakładów rzemieślniczych, drobnych zakładów przemysłowych, pracy chałupniczej, przemysłu ludowego i domowego, uruchomionych w czasie od dnia 1 kwietnia 1957 r. do dnia 31 lipca 1959 r. - na terenach określonych w § 1 ust. 2 nin. rozporządzenia w miejscowościach o liczbie mieszkańców ponad 10.000, z tym że w przypadku tym okres zwolnienia ogranicza się do jednego roku;

3) z drobnych zakładów rzemieślniczych, pracy chałupniczej, przemysłu ludowego i domowego, uruchomionych w czasie od dnia 1 sierpnia 1958 r. do dnia 31 lipca 1959 r. na terenach i w warunkach określonych w nin. rozporządzeniu,

zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia 18 marca 1958 r. w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych przez repatriantów z drobnych zakładów rzemieślniczych i przemysłowych, pracy chałupniczej oraz przemysłu ludowego i domowego.

Z dniem 31 grudnia 1958 r. rozciąga się przepisy nin. rozporządzenia na przychody osiągane z drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego:

1) założonych w czasie od dnia 1 sierpnia 1958 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. na terenie gromad oraz osiedli i miast powiatu nowosądeckiego o liczbie mieszkańców do 5.000;

2) założonych w czasie od dnia 9 maja 1958 r. do dnia 31 grudnia 1965 r. na terenie osiedli i miast powiatu nowosądeckiego o liczbie mieszkańców ponad 5.000 i na terenie m. Nowego Sącza,

zgodnie z § 1 rozporządzenia z dnia z dnia 10 grudnia 1958 r. w sprawie zwolnienia od podatków przychodów osiąganych z nowo zakładanych drobnych zakładów rzemieślniczych i chałupniczych oraz przemysłu ludowego i domowego na terenie powiatu nowosądeckiego i m. Nowego Sącza.(Dz.U.58.77.404).

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024