Organizacja izb wytrzeźwień oraz sposób ustalania opłat związanych z pobytem w tych izbach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 21 listopada 1956 r.
w sprawie organizacji izb wytrzeźwień oraz sposobu ustalania opłat związanych z pobytem w tych izbach.

Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 27 kwietnia 1956 r. o zwalczaniu alkoholizmu (Dz. U. Nr 12, poz. 62) zarządza się, co następuje;
§  1.
1.
Izby wytrzeźwień (zwane dalej "izbami") stanowią miejsce czasowego przebywania osób nietrzeźwych, które swoim zachowaniem zakłócają spokój i porządek publiczny lub dają powód do zgorszenia w miejscach publicznych.
2.
W szczególności do zadań izb należy:
1)
izolowanie osób nietrzeźwych do czasu ich wytrzeźwienia,
2)
udzielanie osobom przyjętym do izb świadczeń higieniczno-sanitarnych,
3)
udzielanie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach,
4)
uświadamianie o szkodliwości nadużywania napojów alkoholowych.
§  2.
Izby współdziałają z właściwymi terenowo poradniami przeciwalkoholowymi, społecznymi komitetami przeciwalkoholowymi oraz innymi instytucjami i organizacjami mającymi na celu zwalczanie alkoholizmu i jego skutków.
§  3.
1.
Izby organizowane są i prowadzone przez prezydia właściwych miejskich rad narodowych.
2.
Na czele izby stoi kierownik, który ponosi odpowiedzialność za całokształt działalności izby.
§  4.
Izby powinny być zaopatrzone w środki transportowe odpowiednio przystosowane do dowożenia osób nietrzeźwych.
§  5.
Izby nie mogą być zakładane w bezpośredniej bliskości szpitali, szkół, koszar oraz zakładów, instytucji czy urzędów, którym działalność izby mogłaby utrudnić normalne wykonywanie zadań.
§  6.
1.
Izby czynne są przez całą dobę.
2.
W uzasadnionych przypadkach izby mogą być czynne tylko w oznaczonych okresach czasu lub porach doby, które ustala prezydium właściwej miejskiej rady narodowej w zależności od miejscowych potrzeb.
§  7.
Osoby nietrzeźwe mogą być doprowadzone lub dowiezione do izby przy pomocy funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej lub osób trzecich.
§  8.
W razie dowiezienia osoby nietrzeźwej do izby środkiem transportowym nie będącym w dyspozycji izby opłata za przejazd zostaje uiszczona z kasy izby.
§  9.
1.
Kierownik izby lub jego zastępca przyjmuje do izby osobę nietrzeźwą po stwierdzeniu przez felczera, że nie zachodzą ku temu przeszkody ze względu na stan jej zdrowia.
2.
Felczer po dokonaniu oględzin osoby nietrzeźwej decyduje, czy wymaga ona ze względu na jej stan:
1)
wezwania pogotowia ratunkowego w celu przewiezienia do szpitala;
2)
zabiegów z zakresu pierwszej pomocy, które mogą być dokonane w izbie, jak opatrunek, zastrzyk, przepłukanie żołądka itp.;
3)
zabiegów higieniczno-sanitarnych, jak kąpiel, umycie, ostrzyżenie itp.
§  10.
1.
Osobom doprowadzonym do izby odbiera się na czas pobytu w izbie wszelkie dokumenty, pieniądze i inne przedmioty, które zostają złożone do kasy depozytowej.
2.
Przyjęcie rzeczy w depozyt odbywa się protokolarnie przy udziale osoby doprowadzającej.
3.
Zatrzymane przedmioty zwraca się za pokwitowaniem przy opuszczeniu izby przez osobę doprowadzoną.
§  11.
W czasie pobytu w izbie osoby tam doprowadzone nie mogą przyjmować żadnych odwiedzin ani przesyłek.
§  12.
1.
O opuszczeniu izby przez osobę doprowadzoną decyduje kierownik lub jego zastępca.
2.
Opuszczenie izby może nastąpić nie wcześniej niż po ośmiu godzinach pobytu w izbie.
3.
Maksymalny czas pobytu w izbie nie powinien przekraczać 24 godzin.
§  13.
O każdym wypadku doprowadzenia osoby nietrzeźwej izba powiadamia właściwą terenowo poradnię przeciwalkoholową, a ponadto zakład płacy lub szkołę, a jeśli zatrzymany jest nieletni - również jego rodziców lub opiekunów.
§  14.
Pobyt i usługi w izbie są odpłatne.
§  15.
1.
Cennik opłat za pobyt i usługi w izbie ustala prezydium właściwej miejskiej rady narodowej w oparciu o obowiązujące ceny usług, z jakich osoby doprowadzone korzystają w izbie.
2.
Posiadanie uprawnień do bezpłatnej pomocy zakładów społecznych służby zdrowia nie stanowi podstawy do korzystania w izbie z bezpłatnych świadczeń w zakresie pierwszej pomocy w nagłych wypadkach.
3.
Do rachunku dolicza się koszty przewozu osoby nietrzeźwej do izby.
§  16.
W razie nieuiszczenia należności określonych w § 15 przy opuszczeniu izby osoba opuszczająca izbę obowiązana jest opłacić te należności w ciągu 7 dni.
§  17.
Przepisy niniejszego rozporządzenia o opłatach za pobyt i usługi w izbie stosuje się również do należności powstałych z tego tytułu przed dniem wejścia w życie rozporządzenia.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024