Przepisy meldunkowe oraz pobytu na terenie miast: Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 1 sierpnia 1956 r.
w sprawie przepisów meldunkowych oraz pobytu na terenie miast: Łodzi, Krakowa, Stalinogrodu, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu. *

Na podstawie art. 25 dekretu z dnia 22 października 1951 r. o dowodach osobistych (Dz. U. z 1951 r. Nr 55, poz. 382 oraz z 1956 r. Nr 6, poz. 29 i Nr 21, poz. 101) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
1.
Na terenie miast: Łodzi, Krakowa, Stalinogrodu, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu obowiązują szczególne przepisy w zakresie meldowania i pobytu, zawarte w niniejszym rozporządzeniu.
2.
Terenem miast wymienionych w ust. 1 jest w rozumieniu niniejszego rozporządzenia obszar tych miast w ich granicach administracyjnych.
§  2.
Osoby przybywające na teren miast wymienionych w § 1 ust. 1 i podlegające obowiązkowi meldunkowemu mogą być zameldowane na:
1)
pobyt czasowy,
2)
pobyt okresowy,
3)
pobyt stały (zamieszkanie).
§  3.
1.
Zameldowanie na pobyt czasowy uprawnia do przebywania na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 przez okres do dwóch miesięcy.
2.
Organy meldunkowe mogą odmówić zameldowania na pobyt czasowy, jeżeli pobyt czasowy osoby ubiegającej się o zameldowanie jest niepożądany ze względu na interes publiczny.
§  4.
1.
Osoby zameldowanej na pobyt czasowy nie wolno zatrudniać na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 bez zezwolenia prezydium właściwej miejskiej rady narodowej, zwanego w dalszym ciągu "prezydium".
2.
Wniosek o udzielenie zezwolenia zgłasza zakład pracy, który zamierza zatrudnić osobę zameldowaną na pobyt czasowy.
3.
Obowiązek uzyskiwania zezwolenia na zatrudnienie na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 nie dotyczy osób zameldowanych na stałe poza tymi miastami i dojeżdżających do pracy.
§  5.
1. 2
Zameldowanie na pobyt okresowy uprawnia do pobytu i zatrudnienia na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 przez oznaczony okres przekraczający dwa miesiące, lecz nie dłuższy niż jeden rok. Po upływie oznaczonego okresu zameldowanie to może być w uzasadnionych wypadkach przedłużane na dalszy okres, lecz za każdym razem nie dłuższy niż jeden rok.
2. 3
Osoby odbywające studia w szkołach wyższych oraz uczniowie liceów ogólnokształcących i szkół zawodowych mogą być zameldowani na pobyt okresowy jednorazowo na cały okres nauki, jeżeli pobyt na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 konieczny jest dla odbywania nauki. Zameldowanie to nie uprawnia do zatrudnienia na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 bez zezwolenia organu do spraw zatrudnienia prezydium właściwej rady narodowej.
3. 4
Zameldowanie na pobyt okresowy wymaga zezwolenia prezydium. Zezwolenie może być udzielone osobom, których pobyt na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 jest uzasadniony względami społecznymi lub gospodarczymi. Zezwolenie może być cofnięte po ustaniu okoliczności, które uzasadniały jego udzielenie.
4. 5
Robotnicy zwerbowani za zezwoleniem prezydium do pracy na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 meldowani są na pobyt okresowy na podstawie list sporządzonych przez zakłady werbujące i zatwierdzonych przez prezydium.
5. 6
Osoby przybywające do miast wymienionych w § 1 ust. 1 na naukę w szkołach wyższych, średnich i zawodowych meldowane są na pobyt okresowy na podstawie list sporządzanych corocznie przez administrację tych szkół i zatwierdzanych przez prezydium, osoby zaś przybywające na kursy szkoleniowe trwające dłużej niż dwa miesiące, a krócej niż rok - meldowane są w tym samym trybie na okres trwania kursu.
6. 7
Prezydia rad narodowych miast: Łodzi, Krakowa i Poznania oraz Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Gdańsku mogą zwolnić niektóre grupy osób od obowiązku uzyskiwania zezwolenia na zameldowanie.
§  6.
1.
Zameldowanie na pobyt stały uprawnia do pobytu stałego (zamieszkania) oraz do zatrudnienia na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 przez okres nieoznaczony.
2.
Zameldowanie na pobyt stały wymaga zezwolenia prezydium.
3.
Zezwoleniem na zameldowanie na pobyt stały będą objęci - na wniosek osoby ubiegającej się - również członkowie jej rodziny razem z nią zamieszkali i prowadzący wspólnie z nią gospodarstwo domowe, z wyjątkiem tych, których pobyt na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 jest niepożądany ze względu na interes publiczny.
4.
Zezwolenia na zameldowanie na pobyt stały udziela się osobom, których stały pobyt na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1 jest niezbędny ze względów społecznych lub gospodarczych.
5.
Osoby przebywające w domach akademickich, hotelach robotniczych, hotelach i pensjonatach nie mogą być zameldowane na pobyt stały.
§  7.
Od decyzji prezydium odmawiającej udzielenia zezwolenia na zameldowanie na pobyt okresowy lub stały osoba zainteresowana lub zakład pracy może odwołać się w terminie 7 dni od doręczenia decyzji - do prezydium właściwej wojewódzkiej rady narodowej.
§  8.
Osoby, które w dniu 1 sierpnia 1956 r. zamieszkują i są zameldowane na stałe na terenie miast wymienionych w § 1 ust. 1, posiadają prawo pobytu stałego i nie są zobowiązane do uzyskania zezwolenia na ten pobyt.
§  9.
Zakłady pracy obowiązane są zawiadamiać prezydium o rozwiązaniu stosunku służbowego (umowy o pracę) z pracownikiem zameldowanym na pobyt okresowy.
§  10.
W sprawach dotyczących meldunków, a nie uregulowanych niniejszym rozporządzeniem, obowiązują ogólne przepisy o ewidencji i kontroli ruchu ludności, na terenie zaś miast Gdańska, Gdyni i Sopotu - nadto przepisy o granicach Państwa.
§  11.
Organy Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej czuwać będą nad ścisłym przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia.
§  12.
Pozostaje w mocy rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 1955 r. w sprawie przepisów meldunkowych oraz pobytu na terenie dzielnicy Nowa Huta w Krakowie (Dz. U. Nr 45, poz. 300).
§  13.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrowi Spraw Wewnętrznych i innym zainteresowanym ministrom oraz Prezydiom Wojewódzkich Rad Narodowych w Krakowie, Stalinogrodzie, Poznaniu, Gdańsku i Prezydium Rady Narodowej w m. Łodzi.
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Z dniem 1 maja 1961 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem z dnia 30 marca 1961 r. w sprawie zmiany właściwości do udzielania zezwoleń na zameldowanie i pobyt na terenie m.st. Warszawy oraz miast: Łodzi, Krakowa i Poznania (Dz.U.61.20.101), zgodnie z § 4 powołanego rozporządzenia.

Tytuł zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1962 r. w sprawie zniesienia szczególnych przepisów meldunkowych w miastach województwa katowickiego (Dz.U.62.43.202) z dniem 3 sierpnia 1962 r.

Z dniem 17 września 1966 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie uregulowanym rozporządzeniem z dnia 6 września 1966 r. w sprawie częściowej zmiany przepisów meldunkowych na terenie m. st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.66.38.231), zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 2 powołanego rozporządzenia.

1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 26 lipca 1962 r. w sprawie zniesienia szczególnych przepisów meldunkowych w miastach województwa katowickiego (Dz.U.62.43.202) z dniem 3 sierpnia 1962 r.
2 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 2 lit. a) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.
3 § 5 ust. 2 dodany przez § 2 lit. b) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.
4 § 5 ust. 3 według numeracji ustalonej przez § 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.
5 § 5 ust. 4 według numeracji ustalonej przez § 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.
6 § 5 ust. 5 według numeracji ustalonej przez § 2 lit. c) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.
7 § 5 ust. 6 dodany przez § 2 lit. d) rozporządzenia z dnia 15 września 1972 r. w sprawie zmiany niektórych przepisów meldunkowych obowiązujących na terenie m.st. Warszawy oraz miast Łodzi, Krakowa, Poznania, Gdańska, Gdyni i Sopotu (Dz.U.72.41.265) z dniem 4 października 1972 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024