Wykaz chorób zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1956 r.
w sprawie wykazu chorób zawodowych.

Na podstawie art. 37 ust. 2 dekretu z dnia 25 czerwca 1954 r. o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin (Dz. U. Nr 30, poz. 116 i Nr 54, poz. 268), zwanego w dalszym ciągu "dekretem", zarządza się, co następuje:
§  1.
Za choroby zawodowe uprawniające do świadczeń określonych w dekrecie w razie inwalidztwa lub śmierci spowodowanych tymi chorobami uważa się choroby określone w załączonym wykazie, jeżeli powstały w związku z zatrudnieniem przy pracach narażających na powstanie określonego schorzenia.
§  2.
Pracownik niezdolny do pracy wskutek choroby zawodowej, objętej wykazem (§ 1), jest uprawniony do świadczeń, jeżeli przy pracach narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej, wymienionej w pozycjach 1 - 7, 9 - 11, 13, 14, 18 i 24 lit. g) wykazu, był zatrudniony po dniu 1 stycznia 1947 r., przy pracach zaś narażających na powstanie lub nawrót choroby zawodowej wymienionej w pozostałych pozycjach - po dniu 1 lipca 1954 r.
§  3.
1.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 lipca 1954 r. w sprawie wykazu chorób zawodowych (Dz. U. Nr 35, poz. 146).
2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1954 r.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ NR 1a CHORÓB ZAWODOWYCH UPRAWNIAJĄCYCH DO UBIEGANIA SIĘ O RENTĘ W RAZIE INWALIDZTWA LUB ŚMIERCI Z POWODU CHOROBY ZAWODOWEJ

Lp. Choroba zawodowa Zakłady pracy (stanowiska pracy), w których zatrudnienie naraża na chorobę zawodową
1 Zatrucia wywołane ołowiem i jego związkami lub stopami
2 Zatrucia wywołane fosforem i jego związkami Zakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie substancji trujących wymienionych pod lp. 1-8 (dotyczy chorób wymienionych pod lp. 1-8).
3 Zatrucia wywołane rtęcią i jej związkami
4 Zatrucia wywołane arsenem i jego związkami
5 Zatrucia wywołane dwusiarczkiem węgla
6 Zatrucia wywołane benzenem, jego homologami i ich pochodnymi
7 Zatrucia wywołane chloropochodnymi węglowodanów szeregu tłuszczowego
8 Inne zatrucia truciznami przemysłowymi
9 Zachorowania spowodowane promieniami Roentgena, radem i innymi substancjami jonizującymi (promieniotwórczymi) Zakłady pracy, w których zatrudnieni są narażeni na działanie czynników wymienionych pod lp. 9.
10 Schorzenia mięśni, kości i stawów spowodowane używaniem narzędzi udarowych Zakłady pracy, w których stosuje się narzędzia udarowe.
11 Krzemica i krzemogruźlica Górnictwo i kopalnictwo, przemysł mineralny, metalowy i maszynowy łącznie z hutnictwem, zakłady obróbki kamienia, wszystkie zakłady przy szlifowaniu i piaskowaniu.
12 Azbescica Pracownicy narażeni na wdychanie pyłu azbestowego.
13 Glistnica u górników Górnictwo.
14 Choroba kesonowa Zakłady pracy stosujące prace kesonowe i nurkowe.
15 Zawodowe upośledzenie słuchu Pracownicy narażeni na hałas: kotlarze, stoczniowcy, obsługa oddziału hamowni silników samolotowych, nitowacze, kowale, obsługa gwoździarek, tkacze, obsługa młynów kulowych.
16 Oczopląs Górnicy.
17 Zawodowe choroby oczu:
a) zaćma szara Hutnicy i odlewnicy.
b) zapalenie siatkówki Spawacze, odlewnicy, obsługa pieców metalurgicznych i pieców w przemyśle ceramicznym.
18 Nowotwory wywołane czynnikami rakotwórczymi Pracownicy stykający się ze smołą, asfaltem, pakiem, sadzą, parafiną, olejem kreozotowym oraz przy impregnacji drewna, wyrobie materiałów impregnacyjnych, przy produkcji aniliny, nitro i amino związków itp.
19 Skórne choroby przewlekłe:

ropne schorzenia skóry, błon

śluzowych nosa, ust i zapalenia

rogówki oka

Pracownicy stykający się z drażniącymi i żrącymi środkami, cieczami chłodzącymi przy obróbce mechanicznej metalu oraz przy produkcji związków chromu, przy produkcji kwasów, barwników organicznych, a także wytrawiacze i galwanizerzy.
20 Przewlekłe zapalenie torebek maziowych stawu kolanowego, łokciowego lub nadgarstkowego Górnicy, brukarze, posadzkarze, dekarze, murarze, skalnicy.
21 Przewlekłe zapalenie pochewek ścięgnistych Zatrudnieni przy praniu, zawijaniu, nakładaniu, etykietowaniu, polerowaniu narzędzi o napędzie mechanicznym i przy innych podobnych pracach.
22 Choroby spowodowane pracą przy zmniejszonym ciśnieniu atmosferycznym Lotnicy.
23 Promienica Pracownicy rolni, pracownicy młynów i magazynów zbożowych.
24 Choroby odzwierzęce:
a) bruceloza (choroba Banga) Pracownicy stykający się z chorymi zwierzętami, pracownicy zakładów utylizacyjnych, personel wyłapujący psy, personel instytutów naukowych oraz laboratoriów.
b) tularemia
c) wścieklizna
d) leptospiroza (choroba

Weilla)

e) tężec Ogrodnicy, rolnicy, stajenni, hodowcy koni, pracownicy zakładów pracy, w których zatrudnieni stykają się z chorymi zwierzętami lub zakażonymi przedmiotami.
f) nosacizna
g) wąglik
25 Choroby zakaźne nabyte w związku z wykonywaniem zawodu, jeżeli brak podstaw do przypuszczenia, że źródło choroby znajdowało się poza warunkami pracy w danym zawodzie Personel służby zdrowia i weterynaryjny oraz personel instytutów naukowych i pracowni, stykający się bezpośrednio z zakaźnymi chorobami i zakażonymi materiałami.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024