Zniesienie Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

DEKRET
z dnia 23 grudnia 1954 r.
o zniesieniu Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

Mając na uwadze spadek liczby przestępstw, do których rozpoznawania powołana była Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym - stanowi się co następuje:
Art.  1.

Znosi się Komisję Specjalną do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym oraz jej delegatury.

Art.  2.

Sprawy rozpoznawane dotychczas przez Komisję Specjalną i jej delegatury rozpoznają sądy.

Art.  3.

Sprawy nie zakończone wydaniem orzeczenia Komisja Specjalna i jej delegatury przekażą właściwym prokuratorom celem nadania im dalszego biegu zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego.

Art.  4.
1.
Wykonanie orzeczeń Komisji Specjalnej i jej delegatur zarządza Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może:
1)
zgodnie z przepisami o warunkowym przedterminowym zwolnieniu osób, odbywających karę pozbawienia wolności, przedterminowo zwolnić osobę osadzoną w obozie pracy po odbyciu przez nią co najmniej 1/3 części orzeczonego okresu kary;
2)
zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego odroczyć wykonanie kary, udzielić przerwy w wykonaniu kary oraz rozłożyć grzywnę na raty.
3.
Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej może swe uprawnienia określone w ust. 1 i 2 przekazać podległym sobie organom.
Art.  5.
1.
Dotychczasowe uprawnienia Komisji Specjalnej do zmiany w trybie nadzoru orzeczeń wydanych przez jej delegatury przechodzą na sądy wojewódzkie.
2.
Dotychczasowe uprawnienia Komisji Specjalnej w rozszerzonym składzie do zmiany w trybie nadzoru orzeczeń Komisji Specjalnej, wydanych w zwykłym składzie, przechodzą na Sąd Najwyższy.
3.
Rozpoznanie sprawy w trybie nadzoru następuje na wniosek prezesa lub prokuratora.
4.
Do spraw rozpoznawanych w trybie nadzoru stosuje się odpowiednio przepis art. 358 kodeksu postępowania karnego.
Art.  6.

Prośby osób ukaranych orzeczeniami Komisji Specjalnej lub jej delegatur o zatarcie skazania rozpoznaje sąd wojewódzki według przepisów kodeksu karnego i kodeksu postępowania karnego.

Art.  7.

Akta spraw zakończonych wydaniem orzeczenia Komisja Specjalna przekaże Sądowi Najwyższemu, a delegatury Komisji Specjalnej - miejscowo właściwym sądom wojewódzkim.

Art.  8.

Traci moc dekret z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. z 1950 r. Nr 41, poz. 374).

Art.  9.

Dekret wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1955 r., z tym że likwidacja agend Komisji Specjalnej i jej delegatur oraz przekazanie spraw powinny być zakończone do dnia 31 marca 1955 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024