Obrót zwierzyną łowną żywą oraz ubitą.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA LEŚNICTWA
z dnia 25 października 1954 r.
w sprawie obrotu zwierzyną łowną żywą oraz ubitą.

Na podstawie art. 13 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300) zarządza się, co następuje:

Przepisy ogólne.

§  1.
Przepisy rozporządzenia normują obrót krajowy i zagraniczny zwierzyną żywą oraz ubitą, nie przeznaczoną na własny użytek uprawnionego do polowania.
§  2.
Przez "zwierzynę" rozumie się dzikie zwierzęta łowne, wymienione w art. 2 dekretu z dnia 29 października 1952 r. o prawie łowieckim (Dz. U. Nr 44, poz. 300).

Obrót zwierzyną żywą.

§  3.
Obrót zwierzyną żywą może odbywać się wyłącznie w celach hodowlanych, naukowych i eksportu.
§  4. 1
Obrót krajowy zwierzyną żywą wykonuje przedsiębiorstwo, wyznaczone do tego celu przez Ministra Leśnictwa. Polski Związek Łowiecki i zarządcy obwodów łowieckich mogą dokonywać tego obrotu dla celów hodowlanych.
§  5.
1.
Pozyskiwanie zwierzyny żywej do obrotu może być wykonywane w obwodach łowieckich na podstawie planu hodowlanego oraz w zwierzyńcach i bażantarniach.
2.
Pozyskiwanie zwierzyny w drodze odłowów i transport jej należy przeprowadzać w sposób zapewniający należyte jej zabezpieczenie przed zranieniem i obrażeniami wewnętrznymi.
§  6.
Zwierzyna żywa wprowadzona do obrotu powinna być zaopatrzona w urzędowe świadectwo zdrowia, wystawione przez organy powiatowych zarządów weterynarii, stwierdzające ponadto, że zwierzyna ta pochodzi z okręgów wolnych od zaraźliwych chorób zwierzęcych.
§  7.
Zwierzyna może być odławiana w celach hodowlanych dla zaspokojenia potrzeb obwodów łowieckich, zwierzyńców i bażantarni.
§  8.
Zwierzyna pozyskana w celach naukowych może być dostarczana wyłącznie instytucjom powołanym do prowadzenia działalności naukowej.

Obrót zwierzyną ubitą nie przeznaczoną na własny użytek uprawnionego do wykonywania polowania.

§  9. 2
1.
Zwierzynę ubitą (dziczyznę) nie przeznaczoną na własny użytek uprawniony do wykonywania polowania obowiązany jest zbyć przedsiębiorstwom wyznaczonym przez Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego albo jednostkom handlu detalicznego wyznaczonym przez Ministra Handlu Wewnętrznego lub zakładom przemysłu gastronomicznego.
2.
Uprawniony do wykonywania polowania, dostarczając zwierzynę ubitą przedsiębiorstwom, jednostkom handlu detalicznego lub zakładom przemysłu gastronomicznego, określonym w ust. 1, obowiązany jest przedłożyć zaświadczenie o legalnym ubiciu zwierzyny według wzoru stanowiącego załącznik do rozporządzenia, wystawione przez dzierżawcę lub zarządcę obwodu łowieckiego.
3.
Zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny są drukami ścisłego zarachowania.
§  10. 3
1.
Przedsiębiorstwa, jednostki handlu detalicznego i zakłady przemysłu gastronomicznego, określone w § 9 ust. 1, mogą nabywać ubitą zwierzynę jedynie od osób posiadających zaświadczenie o legalnym ubiciu zwierzyny.
2.
Przedsiębiorstwa, jednostki handlu detalicznego i zakłady przemysłu gastronomicznego obowiązane są do dołączenia zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny do rachunków zakupu.
3.
Zaświadczenia o legalnym ubiciu zwierzyny podlegają kontroli prezydiów rad narodowych, organów Ministerstwa Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego oraz organów Polskiego Związku Łowieckiego.
§  11.
1.
Po upływie 14 dni od rozpoczęcia czasu ochronnego dla poszczególnych gatunków zwierzyny sprzedawanie, kupowanie, przewożenie i przenoszenie objętej ochroną zwierzyny, jak również podawanie dziczyzny w miejscach zbiorowego żywienia jest wzbronione. W przypadkach przekroczenia tych zakazów ubita zwierzyna (dziczyzna) podlega zatrzymaniu przy zastosowaniu przepisów rozdziału III kodeksu postępowania karnego (art. 129-147).
2.
Zakazy, o których mowa w ust. 1, nie mają zastosowania do:
1)
zwierzyny zamrożonej, pochodzącej z remanentów składowanych w chłodniach państwowych;
2)
zwierzyny pochodzącej z odstrzału sanitarnego i redukcyjnego;
3)
zwierzyny pochodzącej ze zwierzyńców i bażantarni;
4)
zatrzymanej zwierzyny nielegalnego pochodzenia, jak również do zatrzymanej zwierzyny na podstawie ust. 1.
3.
W przypadkach wymienionych w ust. 2 pochodzenie zwierzyny wskazuje:
1)
dla zwierzyny zamrożonej - faktura uspołecznionego aparatu skupu, na której stwierdzono, że towar pochodzi z remanentów mrożonych;
2)
dla zwierzyny pochodzącej z odstrzału sanitarnego i redukcyjnego - przydział odstrzału łącznie z zaświadczeniem stwierdzającym, że zwierzyna została ubita na podstawie tego przydziału odstrzału; zaświadczenie wydaje dzierżawca obwodu łowieckiego lub osoba przez niego upoważniona, a w obwodach nie wydzierżawionych - zarządca;
3)
dla zwierzyny pochodzącej ze zwierzyńców i bażantarni - zaświadczenie stwierdzające pochodzenie zwierzyny, wystawione przez właściwy organ zarządzający zwierzyńcem lub bażantarnią;
4)
dla zwierzyny zatrzymanej - zaświadczenie wydane przez organ, który wprowadził zwierzynę zajętą do obrotu.

Obrót zagraniczny zwierzyną.

§  12.
1.
Obrót zagraniczny zwierzyną żywą oraz ubitą prowadzą właściwe przedsiębiorstwa handlu zagranicznego.
2.
Do zwierzyny żywej przeznaczonej na eksport mają odpowiednio zastosowanie §§ 5 i 6.
§  13.
Import zwierzyny żywej może być dokonywany po uprzednim uzyskaniu zgody Ministra Leśnictwa.

Przepisy końcowe.

§  14.
Rozporządzenie nie narusza przepisów o obrocie skórkami futerkowymi.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK 4

Nazwa lub pieczątka podłużna

koła łowieckiego albo

zarządcy obwodu łowieckiego,

wystawiającego zaświadczenie.

Druk ścisłego zarachowania.

ZAŚWIADCZENIE O LEGALNYM UBICIU ZWIERZYNY NR .......

Ob. ...........................................................

nr legitymacji Polskiego Związku Łowieckiego ..................

zamieszkały ...................................................

(miejscowość) ... (powiat) (województwo)

ubił legalnie i ma prawo zbyć w punkcie skupu .................

...............................................................

(gatunek) .................... (ilość zwierzyny).

Data wystawienia pieczęć

zaświadczenia okrągła ..........................

.................... (podpis wystawcy)

Uwaga: Jedno zaświadczenie służy dla 1 sztuki zwierzyny płowej,

dzików i zwierząt futerkowych albo dla jednej lub

większej ilości zwierzyny drobnej, ubitej przez jednego

myśliwego.

Wymienioną wyżej zwierzynę wysłałem w dniu ..................

ze stacji kolejowej ........ za listem przewozowym nr .........

..............................

(podpis myśliwego)

1 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
2 § 9 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
3 § 10 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.
4 Załącznik dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 23 listopada 1957 r. (Dz.U.57.61.334) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 grudnia 1957 r.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024