Zasady, warunki i tryb odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI KOMUNALNEJ
z dnia 26 kwietnia 1954 r.
w sprawie zasad, warunków i trybu odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.

Na podstawie art. 7 dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326) zarządza się, co następuje:
§  1.
Artykuły powołane w rozporządzeniu bez bliższego określenia oznaczają artykuły dekretu z dnia 10 grudnia 1952 r. o odstępowaniu przez Państwo nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych (Dz. U. Nr 49, poz. 326).
§  2.
1.
Odstąpienie jednorodzinnego domu mieszkalnego z zabudowaniami i terenami wymienionymi w art. 2 ust. 1 pkt 1 następuje w zasadzie w drodze dzierżawy na okres nie krótszy od dwudziestu pięciu lat.
2.
W wyjątkowych przypadkach odstąpienie może nastąpić w drodze sprzedaży budynków z jednoczesnym odpłatnym ustanowieniem użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie, na którym budynki się znajdują.
§  3.
Odstąpienie działki ziemi wymienionej w art. 2 ust. 1 pkt 2 następuje w drodze ustanowienia odpłatnego użytkowania jako prawa wieczystego z zastrzeżeniem w umowie przeznaczenia działki pod budowę domu jednorodzinnego na warunkach ustalonych dla indywidualnego budownictwa mieszkaniowego.
§  4.
Prawo ubiegania się o odstąpienie mienia w drodze sprzedaży (§ 2 ust. 2) przysługuje przede wszystkim osobom wymienionym w art. 5.
§  5.
Przy ustanowieniu użytkowania jako prawa wieczystego na gruncie budynki wybudowane na tym gruncie są własnością budującego. Prawo do użytkowania działki ziemi jest nierozdzielnie związane z własnością budynku.
§  6.
1.
Dzierżawca domu jednorodzinnego obowiązany jest do utrzymywania go w stanie zdatnym do użytku przez dokonywanie wszelkich koniecznych remontów i napraw, nie wyłączając remontów kapitalnych.
2.
Dzierżawcy domu jednorodzinnego, a po jego śmierci członkom jego rodziny, zamieszkałym z nim, przysługuje pierwszeństwo w uzyskaniu dalszej dzierżawy, o ile dzierżawione budynki utrzymywane są w stanie zdatnym do użytku, a działka gruntu przydomowa - w stanie kultury.
§  7.
Zgłaszanie wniosków o odstąpienie mienia nierolniczego odbywa się na podstawie ogłoszonych przez prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty, dzielnicowych rad narodowych m.st. Warszawy i m. Łodzi), na terenie których znajduje się odstępowane mienie, wykazów domów jednorodzinnych oraz działek przeznaczonych do odstąpienia.
§  8.
1.
Sporządzanie wykazów, wymienionych w § 7, odbywa się w ramach planów półrocznych w oparciu o plany zagospodarowania przestrzennego lub w oparciu o założenia projektowe do tych planów.
2.
W przypadku braku odpowiednich terenów zainteresowane prezydia rad narodowych mogą wystąpić w trybie dekretu z dnia 26 kwietnia 1949 r. o nabywaniu i przekazywaniu nieruchomości niezbędnych dla realizacji narodowych planów gospodarczych (Dz. U. z 1952 r. Nr 4, poz. 31) o przekazanie im nieruchomości wchodzących w skład Państwowego Funduszu Ziemi i innych nieruchomości państwowych.
§  9.
Obwieszczenia zawierające wykazy mienia nierolniczego przeznaczonego do odstąpienia powinny zawierać:
1)
miejsce położenia i krótki opis budynków oraz działki gruntu;
2)
dane, czy dom jest wolny, czy też zamieszkały;
3)
warunki odstąpienia (sprzedaży lub dzierżawy);
4)
informacje o uprawnieniach właścicieli działek nie zabudowanych lub zabudowanych bez zezwolenia władz - do ubiegania się o odstąpienie im mienia wymienionego w wykazie w zamian za odstąpienie na rzecz Państwa tych działek;
5)
informacje o pierwszeństwie osób mogących ubiegać się o odstąpienie oraz wymienienie kategorii osób, którym wydzierżawienie lub sprzedaż jest niedozwolona;
6)
termin składania wniosków.
§  10.
Termin do składania wniosków (§ 7) nie może być krótszy od sześciu tygodni, licząc od daty obwieszczenia.
§  11.
Wnioski o sprzedaż lub dzierżawę złożone przed wejściem w życie niniejszego rozporządzenia, dotychczas nie załatwione, należy uważać za wnioski o dzierżawę, chyba że wnioskodawca ponowi swój wniosek o sprzedaż.
§  12.
1.
Przed wydaniem orzeczenia przewidzianego w art. 9 ust. 1 prezydium zasięgnie co do osoby ubiegającej się o odstąpienie mienia nierolniczego opinii komisji kwalifikacyjnej.
2.
W skład komisji wymienionej w ust. 1 wchodzą: trzej członkowie powołani przez prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat, dzielnicowej rady narodowej m.st. Warszawy i m. Łodzi) oraz dwaj członkowie delegowani przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  13.
Orzeczenie o odstąpieniu mienia nierolniczego powinno zawierać:
1)
określenie nieruchomości, wskazanie osoby nabywcy lub dzierżawcy oraz termin zawarcia umowy;
2)
formę odstąpienia mienia nierolniczego;
3)
wysokość ceny sprzedażnej, czynszu dzierżawnego lub czynszu za użytkowanie działki;
4)
wysokość zaliczeń z tytułu pozostawionego poza granicami Państwa mienia lub mienia odstąpionego w drodze zamiany oraz nakładów poczynionych przez wnioskodawcę;
5)
sposób zapłaty należności;
6)
termin zabudowy działki gruntu;
7)
uzasadnienie.
§  14.
Orzeczenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej (Rady Narodowej w m.st. Warszawie i m. Łodzi) przewidziane w art. 9 ust. 2 wydane zostanie po wysłuchaniu opinii odwoławczej komisji kwalifikacyjnej, w skład której wchodzą: trzej członkowie wyznaczeni przez prezydium oraz dwaj członkowie wyznaczeni przez właściwą terytorialnie okręgową radę związków zawodowych. Przewodniczącego komisji wyznacza prezydium rady narodowej.
§  15.
Umowy o odstąpienie nieruchomego mienia nierolniczego stanowią podstawę wpisów w księgach wieczystych.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1954.25.101

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady, warunki i tryb odstępowania nieruchomego mienia nierolniczego na cele mieszkaniowe oraz na cele budownictwa indywidualnych domów jednorodzinnych.
Data aktu: 26/04/1954
Data ogłoszenia: 09/06/1954
Data wejścia w życie: 09/06/1954