Obowiązek meldunkowy osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 2 marca 1954 r.
w sprawie obowiązku meldunkowego osób podlegających powszechnemu obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 60 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. z 1950 r. Nr 6, poz. 46, z 1951 r. Nr 4, poz. 25 i Nr 22, poz. 172 oraz z 1953 r. Nr 27, poz. 104) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Osoby podlegające obowiązkowi meldunkowemu.

§  1.
1.
Obowiązkowi meldunkowemu podlegają obywatele polscy:
1)
mężczyźni objęci powszechnym obowiązkiem wojskowym, a mianowicie:
a)
przedpoborowi i poborowi (również poborowi korzystający z odroczenia lub zaliczeni do ponadkontyngentu),
b)
oficerowie, podoficerowie i szeregowcy rezerwy;
2)
kobiety, które zostały przeznaczone do pomocniczej służby wojskowej.
2.
Obowiązkowi meldunkowemu nie podlegają żołnierze (mężczyźni i kobiety) pełniący czynną służbę wojskową.
§  2.
1.
Obowiązek meldunkowy mężczyzn wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1 powstaje z dniem 1 stycznia tego roku kalendarzowego, w którym kończą 18 lat życia, a wygasa z dniem wydania orzeczenia o uznaniu ich za zupełnie niezdolnych do służby wojskowej albo z dniem ukończenia przez mężczyzn nie posiadających stopnia wojskowego oraz przez szeregowców i podoficerów - 50, przez oficerów - 60, a przez generałów (admirałów) - 65 lat życia.
2.
Obowiązek meldunkowy kobiet przeznaczonych do pomocniczej służby wojskowej powstaje z dniem wydania orzeczenia o przeznaczeniu ich do tej służby, a wygasa z dniem wydania orzeczenia o uznaniu ich za zupełnie niezdolne do tej służby albo z dniem ukończenia 40 lat życia.

Rozdział  2.

Zakres obowiązku meldunkowego.

§  3.
1.
Obowiązek meldunkowy osób wymienionych w § 1 ust. 1 obejmuje:
1)
obowiązek zawiadamiania właściwych organów o zmianach dotyczących:
a)
miejsca zamieszkania, polegających na wyjeździe do innej miejscowości z zamiarem stałego w niej pobytu,
b)
wyjazdu z miejsca zamieszkania do innej miejscowości na pobyt czasowy trwający ponad dwa miesiące oraz powrotu,
c)
adresu w obrębie tej samej miejscowości,
d)
wyjazdu za granicę i przyjazdu z zagranicy do kraju,
e)
stanu cywilnego, rodzinnego, wykształcenia (ukończenia średniego lub wyższego zakładu naukowego) i zawodu; osoby posiadające stopień oficerski obowiązane są ponadto zawiadamiać właściwe organy o zmianie miejsca zatrudnienia i stanowiska w pracy (stanowiska służbowego);
2)
obowiązek zgłaszania się na wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
W sprawie zmian wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. a) do d) składa się zameldowania i wymeldowania, a w sprawie zmian wymienionych w ust. 1 pkt 1 lit. e) - zameldowania.

Rozdział  3.

Sposób wykonania obowiązku meldunkowego.

§  4.
1.
Zameldowania i wymeldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1, przyjmują prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe).
2.
Zameldowania i wymeldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), należy dokonać w ciągu 48 godzin osobiście lub za pośrednictwem osoby prowadzącej meldunki - przy jednoczesnym przedstawieniu wojskowego dokumentu osobistego, zaświadczenia o zgłoszeniu się do rejestracji lub zaświadczenia o złożeniu takiego dokumentu.
3.
Zameldowania zmian, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. e), należy dokonać w ciągu 14 dni osobiście lub za pośrednictwem osoby prowadzącej meldunki albo też pisemnie (listem poleconym). Przy zameldowaniu ustnym należy okazać dokument uzasadniający zameldowanie zmiany, a przy zameldowaniu pisemnym - dołączyć odpis tego dokumentu, uwierzytelniony przez zakład pracy (naukowy) lub przez osobę prowadzącą meldunki.
§  5.
1.
Niezależnie od obowiązku dokonywania zameldowań i wymeldowań, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1, oficerowie rezerwy i pomocniczej służby wojskowej oraz osoby objęte ewidencją oficerską, a nie posiadające stopnia oficerskiego, obowiązane są w razie zmiany miejsca zamieszkania lub pobytu na okres ponad 2 miesiące, polegającej na wyjeździe do miejscowości położonej w zasięgu terytorialnym innej wojskowej komendy rejonowej, zgłosić się osobiście do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na nowe miejsce zamieszkania lub pobytu, celem dokonania zmiany ewidencyjnej.
2.
Obowiązek, określony w ust. 1, powinien być spełniony w ciągu 48 godzin od dnia przybycia do nowej miejscowości.
§  6.
1.
Poborowi - niezależnie od spełniania obowiązku meldunkowego, o którym mowa w § 3, obowiązani są począwszy od dnia zawiadomienia o poborze do dnia zakończenia poboru zawiadamiać niezwłocznie ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową o każdej zmianie miejsca zamieszkania lub pobytu na okres ponad 2 miesiące i o zmianie adresu w obrębie tej samej miejscowości (§ 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do c).
2.
Przez zawiadomienie o poborze (ust. 1) rozumie się dzień rozplakatowania obwieszczeń, o przeprowadzeniu poboru, a przez dzień zakończenia poboru - dzień stawienia się poborowego przed komisją poborową i otrzymania karty powołania lub innego wojskowego dokumentu osobistego.
§  7.
Poborowi, którzy otrzymali kartę powołania (wcielenia) do odbycia zasadniczej służby wojskowej, są obowiązani do czasu stawienia się do odbycia tej służby zawiadamiać niezwłocznie ustnie lub pisemnie (listem poleconym) wojskową komendę rejonową o zmianach, wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do c).
§  8.
1.
Zameldowania i wymeldowania, wymienione w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), w § 5 ust. 1, w § 6 ust. 1 i w § 7, powinny być dokonywane przed zameldowaniami i wymeldowaniami określonymi w przepisach o ewidencji i kontroli ruchu ludności.
2.
Organy ewidencji ludności dokonują zameldowań i wymeldowań określonych w przepisach o ewidencji i kontroli ruchu ludności po uprzednim stwierdzeniu, że osoby wymienione w § 1 ust. 1 dokonały zameldowań i wymeldowań określonych w § 3 ust. 1 pkt 1 lit. a) do d), w § 5 ust. 1, w § 6 ust. 1 i w § 7.
§  9.
Prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe) obowiązane są zawiadamiać niezwłocznie właściwe ze względów ewidencyjnych wojskowe komendy rejonowe o dokonaniu przez oficerów, podoficerów, szeregowców rezerwy i pomocniczej służby wojskowej oraz przez poborowych i tych przedpoborowych, którzy zgłosili się już do drugiej rejestracji lub byli obowiązani zgłosić się do tej rejestracji, zameldowań i wymeldowań zmian wymienionych w § 3 ust. 1 pkt 1.

Rozdział  4.

Zgłaszanie się na wezwanie właściwych organów.

§  10.
1.
Osoby wymienione w § 1 ust. 1 obowiązane są do zgłaszania się na każde wezwanie właściwych organów w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego.
2.
Organami właściwymi do wzywania w sprawach wymienionych w ust. 1 są prezydia gminnych (miejskich, dzielnicowych) rad narodowych (wydziały, oddziały, referaty wojskowe) oraz wojskowe komendy rejonowe.
3.
Organy wymienione w ust. 2 wzywają osoby określone w § 1 ust. 1 za pomocą pisemnych wezwań lub w drodze obwieszczeń.
§  11.
1.
Obowiązek zgłoszenia się powinien być spełniony osobiście.
2.
W razie nie zgłoszenia się osoby wezwanej bez usprawiedliwiającej przyczyny prezydium gminnej (miejskiej, dzielnicowej) rady narodowej może z własnej inicjatywy lub na wniosek wojskowej komendy rejonowej zarządzić przymusowe sprowadzenie wezwanego w trybie przepisów o postępowaniu przymusowym w administracji - niezależnie od pociągnięcia osoby wezwanej do odpowiedzialności karnej.
3.
Za usprawiedliwiające przyczyny nie zgłoszenia się na wezwanie właściwych organów uważa się okoliczności, które w myśl przepisów o zabezpieczeniu socjalistycznej dyscypliny pracy usprawiedliwiają nieobecność pracownika w zakładzie pracy.
4.
Jeżeli wezwanie następuje nie z winy wezwanego, a odległość od miejsca zamieszkania lub pobytu wezwanego do miejsca zgłoszenia się wynosi 25 km lub więcej, wezwanemu przysługuje prawo do przejazdu na koszt Państwa pociągiem osobowym III klasy, a w razie braku połączenia kolejowego - innym najtańszym środkiem komunikacji.
§  12.
1.
Zakład pracy powinien zwolnić z pracy pracownika wezwanego w sprawach dotyczących obowiązku wojskowego na czas, jaki jest konieczny, aby pracownik mógł zgłosić się w oznaczonym terminie na wezwanie właściwego organu.
2.
Pracownik wezwany przez właściwy organ do osobistego zgłoszenia się zachowuje prawo do pełnego ostatnio pobieranego uposażenia lub wynagrodzenia za czas pracy opuszczony z powodu wezwania.
3.
Właściwy organ obowiązany jest potwierdzić fakt zgłoszenia się na wezwaniu lub w osobnym zaświadczeniu.

Rozdział 5

.

Przepisy końcowe.
§  13.
W rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów i Ministra Obrony Narodowej z dnia 12 sierpnia 1953 r. w sprawie odbywania zebrań kontrolnych przez oficerów rezerwy (Dz. U. Nr 39, poz. 172) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. 1. Na zebranie kontrolne powołuje oficerów rezerwy wojskowy komendant rejonowy za pomocą pisemnych wezwań.

2. W wezwaniu należy wpisać czas trwania zebrania kontrolnego, a w razie potrzeby wymienić dokumenty, które powołany powinien przedstawić na zebraniu kontrolnym oprócz posiadanego wojskowego dokumentu osobistego.

3. Wezwanie na zebranie kontrolne doręcza się w trybie przewidzianym dla doręczania kart powołania na ćwiczenia wojskowe co najmniej na 3 dni przed terminem.

4. Równocześnie z wezwaniem wojskowy komendant rejonowy przesyła powołanemu zlecenie na kredytowany przejazd na zasadach przewidzianych dla przejazdów oficerów rezerwy powołanych na ćwiczenia wojskowe.";

2)
w § 11 ust. 1 wyrazy "otrzymaną kartę powołania" zastępuje się wyrazami "otrzymane pisemne wezwanie";
3)
w § 15 ust. 1 wyrazy "w karcie powołania" zastępuje się wyrazami "w pisemnym wezwaniu".
§  14.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024