Konwencja dodatkowa do konwencji międzynarodowej z dnia 23 listopada 1933 r. o przewozie towarów kolejami żelaznymi (KMT), podpisana w Bernie dnia 13 maja 1950 r.

KONWENCJA DODATKOWA
do konwencji międzynarodowej z dnia 23 listopada 1933 r. o przewozie towarów kolejami żelaznymi (KMT), podpisana w Bernie dnia 13 maja 1950 r.

Przekład.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 13 maja 1950 r. podpisana została w Bernie Konwencja dodatkowa do Konwencji międzynarodowej z dnia 23 listopada 1933 r. o przewozie towarów kolejami żelaznymi (KMT).

Po zaznajomieniu się z powyższą Konwencją Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 6 maja 1953 roku

Przekład.

Konwencja dodatkowa z 13 maja 1950 r. do Konwencji Międzynarodowej z 23 listopada 1933 r. o przewozie towarów kolejami żelaznymi (KMT).

I.

Artykuł 60 KMT uzupełnia się następująco:
§  4.
- Dla przystosowania Regulaminu międzynarodowego dla przewozu wagonów prywatnych (Załącznik VII) do potrzeb ustanawia się Komisję rzeczoznawców, której organizację i działalność określa statut stanowiący Załącznik X do niniejszej Konwencji. Uchwały tej Komisji podaje się niezwłocznie do wiadomości Rządom Państw, należących do Konwencji, za pośrednictwem Urzędu Centralnego. Uchwały te uważa się za przyjęte, jeżeli w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia zawiadomienia, co najmniej 1/3 Rządów umawiających się Państw nie zgłosi sprzeciwów. Uchwały te wchodzą w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym Urząd Centralny zawiadomił o ich przyjęciu Rządy umawiających się Państw. Urząd Centralny wskazuje ten dzień w zawiadomieniu o uchwałach.
§  5.
- Dla opracowania Regulaminu międzynarodowego dla przewozu pojemników (Załącznik IX) oraz przystosowania go do potrzeb ustanawia się Komisję rzeczoznawców, której organizację i działalność określa statut stanowiący Załącznik X do niniejszej Konwencji. Uchwały tej Komisji podaje się niezwłocznie do wiadomości Rządom Państw, należących do Konwencji, za pośrednictwem Urzędu Centralnego. Uchwały te uważa się za przyjęte, jeżeli w ciągu trzech miesięcy, licząc od dnia zawiadomienia, co najmniej 1/3 Rządów umawiających się Państw nie zgłosi sprzeciwu. Uchwały te wchodzą w życie pierwszego dnia trzeciego miesiąca następującego po miesiącu, w którym Urząd Centralny zawiadomił o ich przyjęciu Rządy umawiających się Państw. Urząd Centralny wskazuje ten dzień w zawiadomieniu o uchwałach.
Włącza się do KMT Załącznik X, zawierający statut dotyczący:
a)
Komisji rzeczoznawców dla wagonów prywatnych,
b)
Komisji rzeczoznawców dla pojemników.

Brzmienie statutu jest następujące:

Załącznik X

(Artykuł 60)

Statut Komisyj rzeczoznawców dla Załącznika VII (wagony prywatne) i Załącznika IX (pojemniki).

Artykuł  1.

Wszystkie umawiające się Państwa mogą brać udział w pracach Komisyj rzeczoznawców. Jedno Państwo może być reprezentowane przez inne Państwo; jednakże jedno Państwo nie może reprezentować więcej niż dwa inne Państwa.

Artykuł  2.

Rządy umawiających się Państw zgłaszają wraz z uzasadnieniem swe życzenia i wnioski dotyczące Załączników VII i IX Urzędowi Centralnemu Przewozów Międzynarodowych Kolejami Żelaznymi, który podaje je niezwłocznie do wiadomości innym umawiającym się Państwom. W każdym przypadku gdy zajdzie tego potrzeba lub na żądanie 1/3 umawiających się Państw, Urząd Centralny zwołuje posiedzenie Komisyj. O posiedzeniach Komisyj zawiadamia się wszystkie umawiające się Państwa na dwa miesiące naprzód. W zawiadomieniu powinny być dokładnie wskazane sprawy, które bada na porządku dziennym.

Artykuł  3.

Komisje są uprawnione do obrad, jeżeli reprezentowana jest 1/3 umawiających się Państw.

Artykuł  4.

Komisje wyznaczą na każdą sesję przewodniczącego i jego zastępcę.

Artykuł  5.

Uchwały Komisyj zapadają większością głosów Państw reprezentowanych. W razie równości głosów wniosek uważa się za odrzucony.

Artykuł  6.

Każde Państwo ponosi koszty swoich reprezentantów.

Artykuł  7.

Urząd Centralny sprawuje czynności sekretariatu i załatwia korespondencję Komisyj.

Artykuł  8.

Dyrektor lub w jego zastępstwie wicedyrektor Urzędu Centralnego bierze udział w posiedzeniach Komisyj z głosem doradczym.

Artykuł  9.

Za zgodą większości umawiających się Państw Urząd Centralny zaprasza do uczestnictwa z głosem doradczym w posiedzeniach Komisyj przedstawicieli:

a)
Państw nie umawiających się,
b)
pod warunkiem wzajemności, międzynarodowych organizacji rządowych kompetentnych w przedmiocie transportu,
c)
pod warunkiem wzajemności, międzynarodowych organizacji nierządowych zajmujących się transportem.

II.

Obecny tytuł Załącznika VI zmienia się na następujący: "Statut Komisji rzeczoznawców dla Załącznika I".

III.

W chwili wejścia w życie Regulaminu międzynarodowego dla przewozu pojemników (Załącznik IX), który będzie opracowany przez ustanowioną zgodnie z postanowieniami punktu 1° powyższego rozdziału I Komisję rzeczoznawców, zostaną wniesione następujące zmiany do tekstu artykułu 61 KMT:

1)
Artykuł ten uzupełnia się następująco:

§ 3. Do przewozu pojemników stosuje się postanowienia Załącznika IX,

2)
obecne §§ 3 i 4 stają się §§ 4 i 5,
3)
skreśla się punkt 5 obecnego § 3,
4)
punkt 6 obecnego § 3 staje się punktem 5.

IV.

Niniejsza Konwencja dodatkowa będzie miała tę samą ważność i czas trwania jak KMT z 23 listopada 1933 r. Pozostaje ona otwarta do 31 sierpnia 1950 r. do podpisania, a po tej dacie do przystąpienia przez Państwa, które uczestniczą w KMT.

Niniejsza Konwencja dodatkowa, która będzie poddana ratyfikacji, wejdzie w życie między Państwami, które ją ratyfikują, pierwszego dnia drugiego miesiąca, w którym Szwajcarski Rząd Związkowy, stwierdzając praktyczną możliwość wprowadzenia w życie, zawiadomi zainteresowane Rządy o złożeniu dokumentów ratyfikacyjnych.

Szwajcarski Rząd Związkowy podejmie się zbierania deklaracji o przystąpieniach i ratyfikacjach oraz notyfikowania o nich.

Na dowód czego Akt niniejszy został podpisany przez Pełnomocników niżej wskazanych, zaopatrzonych w pełnomocnictwa, które znaleziono w dobrej i właściwej formie.

Sporządzono w Bernie dnia trzynastego maja roku tysiąc dziewięćset pięćdziesiątego w jednym egzemplarzu, który będzie złożony do archiwum Związku Szwajcarskiego, a którego autentyczna kopia będzie przesłana każdej ze Stron.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1953.38.159

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Konwencja dodatkowa do konwencji międzynarodowej z dnia 23 listopada 1933 r. o przewozie towarów kolejami żelaznymi (KMT), podpisana w Bernie dnia 13 maja 1950 r.
Data aktu: 13/05/1950
Data ogłoszenia: 18/08/1953
Data wejścia w życie: 18/08/1953