Przesyłanie zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

ROZPORZĄDZENIE
PREZESA RADY MINISTRÓW I MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 10 lutego 1953 r.
w sprawie przesyłania zawiadomień o orzeczeniach w sprawach karnych i karno-administracyjnych dotyczących osób podlegających obowiązkowi wojskowemu.

Na podstawie art. 70 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o powszechnym obowiązku wojskowym (Dz. U. Nr 6, poz. 46) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Sądy (powszechne i wojskowe) obowiązane są zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o skazaniach prawomocnymi wyrokami sądowymi na karę pozbawienia wolności powyżej 3 miesięcy za jakiekolwiek przestępstwa oraz bez względu na wymiar kary za przestępstwa lub wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym, o ile wyroki dotyczą:
1)
przedpoborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 lat życia,
2)
poborowych, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 20 do 50 lat życia, jeżeli nie stawali do poboru albo stawali do poboru, lecz korzystają z odroczenia zasadniczej służby wojskowej,
3)
poborowych zaliczonych do ponadkontyngentu, którzy nie zostali powołani do odbycia zasadniczej służby wojskowej ani zaliczeni do rezerwy,
4)
oficerów, podoficerów i szeregowców rezerwy jak również kobiet-oficerów pomocniczej służby wojskowej.
2.
Sądy (powszechne i wojskowe) są obowiązane ponadto zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary pozbawienia wolności, o darowaniu lub złagodzeniu kary na mocy amnestii lub w drodze łaski oraz o zatarciu skazania w odniesieniu do osób i przypadków wymienionych w ust. 1.
§  2.
1.
Komisja Specjalna do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym i delegatury tej Komisji są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o wydaniu orzeczeń nakazujących umieszczenie osób wymienionych w § 1 ust. 1 w obozie pracy na okres powyżej 3 miesięcy.
2.
Prokuratorzy wykonujący orzeczenia wymienione w ust. 1 są obowiązani zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o datach rozpoczęcia i ukończenia odbywania kary (ust. 1).
§  3.
Kolegia przy prezydiach gminnych, miejskich, dzielnicowych i powiatowych rad narodowych oraz prezydia powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty) są obowiązane zawiadamiać właściwe prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych o każdym prawomocnym ukaraniu osób wymienionych w § 1 ust. 1 za wykroczenia przewidziane w ustawie o powszechnym obowiązku wojskowym.
§  4.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny być przesyłane w ciągu 14 dni, licząc od dnia uprawomocnienia się wyroku bądź orzeczenia lub od dnia wydania zarządzenia.
§  5.
Zawiadomienia przewidziane w §§ 1-3 powinny zawierać:
1)
nazwisko, imię, imiona rodziców, dzień, miesiąc, rok i miejsce urodzenia oraz ostatnie miejsce zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy,
2)
istotną treść (sentencję) orzeczenia lub zarządzenia.
§  6.
Właściwość prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej w sprawach unormowanych w §§ 1-3 określa się według miejsca zamieszkania osoby, której zawiadomienie dotyczy.
§  7.
1.
Po otrzymaniu zawiadomienia (§ 5) właściwe prezydium gminnej (miejskiej) rady narodowej wpisuje jego treść do wojskowej karty ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy, po czym przesyła zawiadomienie do wojskowej komendy rejonowej właściwej ze względu na miejsce zamieszkania tej osoby.
2.
Wojskowy komendant rejonowy notuje treść zawiadomienia na karcie ewidencyjnej osoby, której zawiadomienie dotyczy.
3.
Jeżeli osoba skazana pełni czynną służbę wojskową, wojskowy komendant rejonowy zawiadamia o skazaniu dowództwo jednostki wojskowej, w której osoba skazana pełni czynną służbę wojskową.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024