Całkowite zagospodarowanie użytków rolnych.

DEKRET
z dnia 9 lutego 1953 r.
o całkowitym zagospodarowaniu użytków rolnych.

W trosce o całkowite zagospodarowanie użytków rolnych i wzrost produkcji rolnej stanowi się, co następuje:

Rozdział  1.

Art.  1.
1.
Posiadacze użytków rolnych obowiązani są całkowicie i należycie je zagospodarować.
2.
Ilekroć w dekrecie niniejszym jest mowa o posiadaczu gruntu, rozumie się przez to osobę, w której władaniu grunt się znajduje (np. właściciel, dzierżawca, użytkownik, zarządca).
Art.  2.

Prezydium gminnej rady narodowej czuwa nad całkowitym i należytym zagospodarowaniem gruntów, położonych na obszarze gminy, a w przypadku stwierdzenia niezagospodarowania gruntu - niezwłocznie wszczyna dochodzenie w celu ustalenia przyczyn niezagospodarowania i osób za to odpowiedzialnych.

Art.  3.
1.
Posiadacz gruntu, który nie może go całkowicie i należycie zagospodarować, obowiązany jest zgłosić to na piśmie prezydium gminnej rady narodowej przed terminem wiosennych prac polowych najpóźniej 15 lutego, a przed terminem jesiennych prac polowych najpóźniej 1 sierpnia.
2.
W zgłoszeniu należy dokładnie podać obszar gruntu, który nie może być należycie zagospodarowany przez posiadacza, oraz przyczyny uniemożliwiające mu zagospodarowanie.
3.
Zgłoszenie nie zwalnia posiadacza gruntu od odpowiedzialności za jego niezagospodarowanie (art. 16 i 17), jeżeli w wyniku sprawdzenia okaże się, że zgłoszenie było bezzasadne.
Art.  4.

Prezydium gminnej rady narodowej sprawdza zasadność zgłoszenia dokonując w tym celu potrzebnych ustaleń co do stanu gospodarstwa rolnego, ilości i jakości inwentarza żywego i martwego oraz warunków osobistych posiadacza gruntu i członków jego rodziny, żyjących z nim we wspólności gospodarczej.

Art.  5.

Jeżeli prezydium gminnej rady narodowej uzna, że zgłoszenie jest zasadne, a przeszkody w całkowitym i należytym zagospodarowaniu gruntu mogą być usunięte przez zastosowanie przewidzianych form pomocy w rolnictwie, powinno ono okazać posiadaczowi gruntu pomoc w zagospodarowaniu (przez wykorzystanie pomocy sąsiedzkiej zgodnie z przepisami dekretu z dnia 12 września 1947 r., pomocy kredytowej lub technicznej bądź innego rodzaju pomocy).

Art.  6.

Jeżeli prezydium gminnej rady narodowej uzna, że zgłoszenie jest zasadne, a przeszkody w całkowitym i należytym zagospodarowaniu gruntu nie dadzą się usunąć w sposób, określony w art. 5, zgłasza ono do prezydium powiatowej rady narodowej wniosek o przekazanie gruntu lub jego części w użytkowanie zespołowi uprawowemu, spółdzielni produkcyjnej, mało- i średniorolnym chłopom albo innym osobom fizycznym lub prawnym, które podejmą zobowiązanie zagospodarowania gruntu.

Art.  7.

Prezydium gminnej rady narodowej dokonuje czynności określonych w art. 4-6 również w tych przypadkach, gdy posiadacz nie wykonał obowiązku zgłoszenia o niemożności zagospodarowania gruntu, a prezydium z urzędu stwierdziło niezagospodarowanie gruntu (art. 2).

Art.  8.
1.
O decyzjach wydanych na podstawie przepisów art. 5-7 prezydium gminnej rady narodowej zawiadamia posiadacza gruntu.
2.
Od decyzji prezydium gminnej rady narodowej wydanych na podstawie przepisów art. 6 lub 7 posiadacz gruntu może odwołać się do prezydium powiatowej rady narodowej, zgłaszając swoje zarzuty.
Art.  9.

Jeżeli prezydium gminnej rady narodowej uzna, że zgłoszenie (art. 3) jest bezzasadne, zawiadamia ono o tym niezwłocznie posiadacza gruntu, przypomina mu o obowiązku całkowitego zagospodarowania gruntu oraz o odpowiedzialności karnej za niewykonanie tego obowiązku.

Art.  10.
1.
Prezydium powiatowej rady narodowej rozpatruje wniosek prezydium gminnej rady narodowej o przekazanie gruntu lub jego części w użytkowanie (art. 6) biorąc pod uwagę zarzuty odwołania wniesionego przez posiadacza gruntu (art. 8 ust. 2), w miarę potrzeby sprawdza i uzupełnia poczynione ustalenia, po czym - stosownie do stwierdzonych okoliczności - wydaje orzeczenie:
1)
o przekazaniu gruntu lub jego części w użytkowanie na okres co najmniej 3 lat zespołowi uprawowemu, spółdzielni produkcyjnej, mało- i średniorolnym chłopom albo innym osobom fizycznym lub prawnym bądź
2)
o pozostawieniu wniosku prezydium gminnej rady narodowej bez uwzględnienia.
2.
Pozostawiając wniosek bez uwzględnienia prezydium powiatowej rady narodowej wskazuje prezydium gminnej rady narodowej sposób dalszego postępowania w danej sprawie, zgodnie z przepisami niniejszego dekretu.
Art.  11.

Po upływie czasu, na który grunt został oddany w użytkowanie prezydium powiatowej rady narodowej może przywrócić poprzedniemu posiadaczowi użytkowanie gruntu, jeżeli uzna, że może on grunt zagospodarować, a okoliczności wskazują, że istotnie to uczyni.

Rozdział  2.

Art.  12.
1.
Właściciel gospodarstwa rolnego, który nie jest w stanie całkowicie i należycie go zagospodarować, może zgłosić wniosek o przejęcie gospodarstwa na własność Państwa i przydzielenie mu w zamian gospodarstwa rolnego o mniejszych rozmiarach oraz przyznanie odszkodowania pieniężnego, odpowiadającego różnicy wartości obu gospodarstw lub o przejęcie na własność Państwa za odszkodowaniem pieniężnym całości lub części gospodarstwa rolnego.
2.
Wniosek zgłasza się na piśmie do prezydium gminnej rady narodowej.
Art.  13.
1.
Prezydium gminnej rady narodowej, które otrzymało wniosek (art. 12), dokonuje potrzebnych ustaleń co do stanu gospodarstwa rolnego oraz warunków osobistych właściciela i członków jego rodziny, żyjących z nim we wspólności gospodarczej, po czym przesyła wniosek wraz z zebranymi materiałami i swoją opinią do prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej sprawdza prawidłowość ustaleń i w miarę potrzeby je uzupełnia, po czym przesyła wniosek wraz z zebranymi materiałami i swoją opinią do prezydium wojewódzkiej rady narodowej.
Art.  14.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej, stosownie do treści wniosku i poczynionych ustaleń, wydaje orzeczenie:
1)
o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego wnioskodawcy i przydzieleniu mu na własność gospodarstwa rolnego o mniejszych rozmiarach oraz o przyznaniu odszkodowania pieniężnego, odpowiadającego różnicy wartości obu gospodarstw bądź
2)
o przejęciu na własność Państwa za odszkodowaniem pieniężnym całości lub części gospodarstwa rolnego wnioskodawcy, bądź
3)
o pozostawieniu zgłoszonego wniosku bez uwzględnienia.
2.
Orzeczenie prezydium wojewódzkiej rady narodowej (ust. 1 pkt 1 i 2) stanowi podstawę do dokonania wpisu prawa własności w księdze wieczystej.
Art.  15.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określi szczegółowy tryb postępowania w sprawach, unormowanych w niniejszym rozdziale, a także zasady i tryb ustalenia wysokości oraz wypłaty odszkodowań pieniężnych.

Rozdział  3.

Art.  16.
1.
Posiadacz gruntu, który wbrew obowiązkowi, określonemu w art. 3 niniejszego dekretu, nie dokona we właściwym terminie zgłoszenia o niemożności zagospodarowania gruntu,

podlega karze pracy poprawczej do 1 miesiąca lub karze grzywny do 1.000 złotych.

2.
Posiadacz gruntu, który bez usprawiedliwionych przyczyn nie zagospodarowuje go całkowicie i należycie,

podlega karze pracy poprawczej do 3 miesięcy lub karze grzywny do 3.000 złotych.

3.
Orzekanie następuje w trybie postępowania karno-administracyjnego.
Art.  17.
1.
Posiadacz gruntu, który złośliwie uchyla się od jego całkowitego i należytego zagospodarowania,

podlega karze więzienia do 3 lat lub karze grzywny do 10.000 złotych albo obu tym karom łącznie.

2.
Zamiast kary, przewidzianej w ust. 1, lub jako karę dodatkową można orzec przepadek mienia sprawcy w całości lub w części oraz zakaz pobytu sprawcy w powiecie lub województwie jego dotychczasowego miejsca zamieszkania na okres od 2 do 5 lat.
3.
Do orzekania właściwe są sądy wojewódzkie.

Rozdział  4.

Art.  18.

Przepisów dekretu niniejszego nie stosuje się do gruntów, które są wykorzystywane na cele nierolnicze lub zgodnie z narodowym planem gospodarczym mają być wykorzystane na nierolnicze cele w danym roku gospodarczym.

Art.  19.

Określony w art. 3 ust. 1 obowiązek zgłoszenia o niemożności zagospodarowania gruntu powinien być wykonany co do wiosennych prac polowych 1953 r. najpóźniej 1 marca tego roku.

Art.  20.

Traci moc dekret z dnia 30 marca 1945 r. o przymusowym zagospodarowaniu użytków rolnych (Dz. U. Nr 11, poz. 59).

Art.  21.

Wykonanie dekretu porucza się Prezesowi Rady Ministrów, Ministrom: Rolnictwa, Finansów i Sprawiedliwości oraz Prokuratorowi Generalnemu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Art.  22.

Dekret wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024