Wewnętrzna organizacja, sposób urzędowania i tryb postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY PAŃSTWA
z dnia 12 października 1950 r.
w sprawie wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.

Na podstawie art. 12 ust. 2 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. z 1950 r. Nr 41, poz. 374) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Zadaniem Komisji Specjalnej i jej delegatur jest rozpoznawanie spraw, określonych w art. 1 i 6 dekretu z dnia 16 listopada 1945 r. o utworzeniu i zakresie działania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (nazywanego w dalszym ciągu niniejszych przepisów w skrócie "dekretem").
§  2.
Komisja Specjalna i jej delegatury nie rozpoznają spraw przeciw nieletnim, którzy w chwili popełnienia przestępstwa nie mieli ukończonych 17 lat życia.
§  3.
Rozpoznawanie spraw w Komisji Specjalnej i jej delegaturach odbywa się bez udziału obrońcy.

Rozdział  2.

Komisja Specjalna.

§  4.
Rada Państwa mianuje Przewodniczącego Komisji Specjalnej, jego zastępcę oraz 7 członków.
§  5.
Przewodniczący Komisji Specjalnej kieruje całokształtem prac Komisji i jej delegatur oraz sprawuje nad nimi ogólny nadzór.
§  6.
Przewodniczący Komisji Specjalnej rozpoznaje skargi na czynności zastępcy i członków Komisji oraz na czynności przewodniczącego i członków delegatur.
§  7.
W razie przeszkody w urzędowaniu Przewodniczącego Komisji Specjalnej wszystkie jego uprawnienia przysługują jego zastępcy.
§  8.
Uchwały Komisji Specjalnej zapadają zwykłą większością głosów przy udziale Przewodniczącego lub jego zastępcy oraz co najmniej 4 członków Komisji. W razie równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego.
§  9.
Uchwały Komisji wymaga:
1)
przedstawienie Radzie Państwa projektu zmian niniejszych przepisów o wewnętrznej organizacji, sposobie urzędowania oraz trybie postępowania Komisji Specjalnej,
2)
ustalanie wytycznych orzecznictwa Komisji i jej delegatur,
3)
rozpoznanie innych spraw przedstawionych Komisji przez jej Przewodniczącego.
§  10.
1.
Komisja Specjalna orzeka w składzie trzech członków, wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
2.
W sprawach rozpoznawanych w trybie art. 11 ust. 3 dekretu Komisja Specjalna orzeka w rozszerzonym składzie pięciu członków wyznaczonych przez Przewodniczącego Komisji.
3.
Orzeczenia Komisji Specjalnej zapadają większością głosów.
§  11.
Komisja Specjalna orzeka:
a)
w sprawach o korupcję, łapownictwo, powodowanie paniki w celu szkodzenia interesom mas pracujących,
b)
w sprawach, w których prokurator złożył wniosek o zakaz pobytu sprawcy w województwie jego dotychczasowego miejsca zamieszkania,
c)
w innych sprawach, które prokurator ze względu na szczególne okoliczności skieruje do Komisji Specjalnej.
§  12.
1.
Z posiedzenia składu orzekającego Komisji Specjalnej spisuje się protokół, który podpisuje przewodniczący składu orzekającego oraz protokolant.
2.
Orzeczenia podpisują wszyscy członkowie składu orzekającego.

Rozdział  3.

Delegatury Komisji Specjalnej.

§  13.
1.
Delegatury Komisji Specjalnej składają się z przewodniczącego oraz 2-5 członków, mianowanych za zgodą Przewodniczącego Komisji Specjalnej przez prezydia wojewódzkich rad narodowych, a w m. st. Warszawie i m. Łodzi - przez prezydia rad narodowych tych miast.
2.
Na czele delegatury stoi przewodniczący.
§  14.
Przewodniczący delegatury ustanawia na czas przeszkody w urzędowaniu jednego z członków delegatury swoim zastępcą.
§  15.
1.
Delegatury orzekają w składzie trzech członków wyznaczonych przez przewodniczącego delegatury.
2.
Przepisy § 10 ust. 3 i § 12 stosuje się odpowiednio do delegatur.
§  16.
1.
Delegatury orzekają w sprawach wymienionych w art. 1 i 6 dekretu, z wyjątkiem spraw zastrzeżonych do rozpoznania Komisji Specjalnej.
2.
W szczególności delegatury orzekają w sprawach o przywłaszczenie mienia społecznego, spekulację, potajemny ubój, nielegalny garbunek skór i potajemne gorzelnictwo.

Rozdział  4.

Organy Komisji Specjalnej i jej delegatur.

§  17.
1.
Organami Komisji Specjalnej są:

Biura:

a) Orzecznictwa,

b) Nadzoru,

c) Ogólno-Administracyjne.

Referaty:

a) Kadr,

b) Socjalny.

2.
Przewodniczący Komisji Specjalnej mianuje i zwalnia dyrektorów biur oraz określa tryb mianowania i zwalniania innych pracowników organów Komisji Specjalnej.
§  18.
Biuro Orzecznictwa przygotowuje sprawy dla składów orzekających Komisji Specjalnej oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu orzecznictwa.
§  19.
Biuro Nadzoru przygotowuje sprawy w zakresie nadzoru nad orzecznictwem delegatur oraz opracowuje zlecone mu zagadnienia z zakresu nadzoru nad czynnościami delegatur.
§  20.
Biuro Ogólno-Administracyjne wykonuje prace w zakresie spraw: organizacyjno-administracyjnych, budżetowych, finansowych, gospodarczych, sprawozdawczości i statystyki, kancelaryjnych i archiwum.
§  21.
Referat Kadr wykonuje prace w zakresie spraw osobowych oraz szkolenia ideologicznego i zawodowego pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  22.
Referat Socjalny załatwia sprawy socjalne pracowników Komisji Specjalnej i jej delegatur.
§  23.
Organizację i zakres działania organów delegatur Komisji Specjalnej oraz tryb mianowania i zwalniania pracowników tych organów określa Przewodniczący Komisji Specjalnej.

Rozdział  5.

Przepisy końcowe.

§  24.
Członkowie Komisji Specjalnej i jej delegatur składają przed objęciem urzędu ślubowanie według roty przewidzianej dla sędziów i prokuratorów.
§  25.
Do próśb o ułaskawienie stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego z tym, że uprawnienia zastrzeżone sądowi przysługują odpowiednio Komisji Specjalnej i jej delegaturom.
§  26.
Do wznowienia postępowania stosuje się odpowiednio przepisy kodeksu postępowania karnego, przy czym o wznowieniu postępowania w sprawach rozpoznanych przez delegatury orzeka Komisja Specjalna w składzie trzech członków, a w sprawach rozpoznanych przez Komisję Specjalną - skład orzekający złożony z pięciu członków Komisji.
§  27.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia. Równocześnie traci moc obowiązującą rozporządzenie Rady Państwa z dnia 18 czerwca 1947 r. w sprawie ustalenia przepisów dotyczących wewnętrznej organizacji, sposobu urzędowania i trybu postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym (Dz. U. R. P. Nr 47, poz. 244).

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1950.47.429

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wewnętrzna organizacja, sposób urzędowania i tryb postępowania Komisji Specjalnej do Walki z Nadużyciami i Szkodnictwem Gospodarczym.
Data aktu: 12/10/1950
Data ogłoszenia: 21/10/1950
Data wejścia w życie: 21/10/1950