Zapobieganie powstawaniu oraz rozszerzaniu się pożarów lasów, torfowisk i wrzosowisk.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ
z dnia 21 stycznia 1949 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Bezpieczeństwa Publicznego, Obrony Narodowej, Leśnictwa, Rolnictwa i Reform Rolnych oraz Komunikacji w sprawie zapobiegania powstawaniu oraz rozszerzaniu się pożarów lasów, torfowisk i wrzosowisk.

Na podstawie art. 3 i 28 ust. 3 ustawy z dnia 13 marca 1934 r. o ochronie przed pożarami i innymi klęskami (Dz. U. R. P. Nr 41, poz. 365) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zabrania się na terenach objętych lasami, torfowiskami i wrzosowiskami oraz w odległości do 100 m od nich dokonywać bez zezwolenia czynności mogących wywołać niebezpieczeństwo pożaru, w szczególności:
1)
zakładać i utrzymywać urządzenia, przeznaczone na paleniska;
2)
rozniecać ogniska, pozostawiać bądź przenosić palące się i tlące przedmioty, korzystać z otwartego płomienia;
3)
spalać pokrywę gleby i pozostałości roślinne;
4)
wyrzucać żar węglowy z parowozów kolejowych.
2.
Ponadto właściwe nadleśnictwo może wydać zakaz palenia tytoniu na obszarze lasów.
3.
Ograniczenia przewidziane w ust. 1 i 2 nie dotyczą zabudowań mieszkalnych i użytkowych oraz czynności na drogach komunikacyjnych związanych z budową i naprawą tych dróg.
4.
Zezwoleń, o których mowa w ust. 1, udzielają właściwe organa administracji leśnej dla terenów leśnych, zaś zarządy gminne dla terenów torfowisk i wrzosowisk położonych poza obrębem lasów.
§  2.
1.
Osoby, przebywające w gminie, są obowiązane brać udział w pracach drużyn ratowniczych, powołanych do tłumienia pożarów lasów, torfowisk i wrzosowisk, położonych na terenie gminy.
2.
Postanowienie ust. 1 nie dotyczy osób, zwolnionych na zasadzie art. 29 ust. 1 ustawy o ochronie przed pożarami i innymi klęskami od obowiązków określonych w art. 28 tej ustawy, oraz osób, wyszczególnionych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 24 marca 1939 r. (Dz. U. R. P. Nr 31, poz. 206).
§  3.
1.
Zarząd gminy ustala:
1)
w porozumieniu z właściwym nadleśnictwem rodzaj i liczebność drużyn ratowniczych, powołanych do tłumienia pożarów lasów i położonych w ich obrębie torfowisk i wrzosowisk;
2)
ilość i liczebność drużyn powołanych do tłumienia pożarów, torfowisk i wrzosowisk, położonych poza obrębem lasów;
3)
imienne wykazy osób, wyznaczonych do poszczególnych drużyn ratowniczych z podaniem narzędzi, z jakimi osoby te powinny stawić się na miejscu do udziału w tłumieniu pożaru danego lasu, torfowiska bądź wrzosowiska.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1 pkt 3, podadzą zarządy gmin do publicznej wiadomości w sposób przyjęty zwyczajowo w gminie.
§  4.
1.
Kierownictwo akcji ratowniczej przy tłumieniu pożaru lasów bądź położonych w ich obrębie torfowisk i wrzosowisk sprawuje do czasu przybycia straży pożarnej funkcjonariusz administracji lasów. Po przybyciu ochotniczej straży pożarnej, jeżeli na miejscu nie jest obecny nadleśniczy bądź funkcjonariusz administracji lasów wyższego stopnia, kierownictwo akcji ratowniczej przejmuje komendant straży pożarnej. W razie przybycia zawodowej straży pożarnej kierownictwo akcji ratowniczej obejmuje komendant tej straży. Komendant straży pożarnej sprawuje kierownictwo akcji ratowniczej przy współudziale funkcjonariusza administracji lasów.
2.
Kierownictwo akcji ratowniczej przy pożarach torfowisk i wrzosowisk, położonych poza terenem lasów, sprawuje do czasu przybycia straży pożarnej przedstawiciel miejscowego zarządu gminnego.
§  5.
1.
Organa wymienione w § 1 ust. 4 obowiązane są natychmiast po otrzymaniu wiadomości o pożarze przystąpić do akcji ratowniczej oraz zawiadomić o pożarze najbliższy organ służby bezpieczeństwa publicznego.
2.
Do obowiązków władz bezpieczeństwa publicznego należy czuwanie nad przestrzeganiem niniejszego rozporządzenia i współdziałanie z właściwymi organami przy akcjach ratowniczych.
§  6.
W przypadku rozszerzania się pożarów lasów - w rozmiarach, zagrażających ważniejszym obiektom państwowym lub interesom gospodarczym ludności i nie dających się opanować rozporządzalnymi środkami władz cywilnych - dowódcy jednostek wojskowych, kwaterujących w pobliżu objętych pożarem obszarów leśnych, obowiązani są na wezwanie władz administracji ogólnej, bezpieczeństwa publicznego lub administracji leśnej udzielić niezbędnej pomocy w ludziach, środkach lokomocji i sprzęcie, w granicach, nie sprzeciwiających się zadaniom i interesom służby wojskowej.
§  7.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Data 30 kwietnia dla wnioskodawcy dodatku osłonowego może być pułapką

Choć ustawa o dodatku osłonowym wskazuje, że wnioski można składać do 30 kwietnia 2024 r., to dla wielu mieszkańców termin ten może okazać się pułapką. Datą złożenia wniosku jest bowiem data jego wpływu do organu. Rząd uznał jednak, że nie ma potrzeby doprecyzowania tej kwestii. A już podczas rozpoznawania poprzednich wniosków, właśnie z tego powodu wielu mieszkańców zostało pozbawionych świadczeń.

Robert Horbaczewski 30.04.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Będzie zmiana ustawy o rzemiośle zgodna z oczekiwaniami środowiska

Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Grażyna J. Leśniak 08.04.2024
Tabletki "dzień po" bez recepty nie będzie. Jest weto prezydenta

Dostępność bez recepty jednego z hormonalnych środków antykoncepcyjnych (octan uliprystalu) - takie rozwiązanie zakładała zawetowana w piątek przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja prawa farmaceutycznego. Wiek, od którego tzw. tabletka "dzień po" byłaby dostępna bez recepty miał być określony w rozporządzeniu. Ministerstwo Zdrowia stało na stanowisku, że powinno to być 15 lat. Wątpliwości w tej kwestii miała Kancelaria Prezydenta.

Katarzyna Nocuń 29.03.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1949.6.38

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zapobieganie powstawaniu oraz rozszerzaniu się pożarów lasów, torfowisk i wrzosowisk.
Data aktu: 21/01/1949
Data ogłoszenia: 12/02/1949
Data wejścia w życie: 12/02/1949