Zm.: rozporządzenie z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 20 września 1949 r.
w sprawie zmiany rozporządzenia z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom.

Na podstawie art. 4 i 20 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet (Dz. U. R. P. z 1924 r. Nr 65, poz. 636, z 1931 r. Nr 101, poz. 773, z 1945 r. Nr 43, poz. 236, z 1946 r. Nr 4, poz. 30 i z 1948 r. Nr 27, poz. 182) zarządza się w porozumieniu z Ministrami: Obrony Narodowej, Administracji Publicznej, Skarbu, Rolnictwa i Reform Rolnych, Górnictwa i Energetyki, Komunikacji, Poczt i Telegrafów oraz Zdrowia, co następuje:
§  1.
Celem rozszerzenia możliwości praktycznego szkolenia uczniów i przysposobienia ich w ten sposób do pracy w przemyśle węglowym nadaje się poz. 21 w dziale II "Górnictwo" załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Opieki Społecznej z dnia 3 października 1935 r. o robotach wzbronionych młodocianym i kobietom (Dz. U. R. P. Nr 78, poz. 484) następujące brzmienie:

"21. Roboty pod ziemią z wyjątkiem następujących robót dla młodocianych mężczyzn ponad 16 lat:

1) wartowników drzwi, regulujących wentylację podziemną,

2) wozaków, przewożących wózki kopalniane o pojemności do 0,8 t po drogach z upadem nie przekraczającym 0,01,

3) lampiarzy z wyłączeniem drobienia karbidu i rozlewania benzyny,

4) gońców i roznosicieli wody,

5) smarowania i czyszczenia wózków nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem, przy czym wózki nie mogą się znajdować na torach służących do przewozu elektrowozami,

6) roznoszenia gliny, narzędzi i sprzętu oraz dźwigania i podnoszenia ciężarów o wadze poniżej 20 kg w chodnikach poziomych i o wadze poniżej 10 kg w chodnikach pochyłych, z wyłączeniem szyn, rur podsadzkowych i kap żelaznych,

7) smarowania maszyn i urządzeń nie będących w ruchu, jeżeli roboty te odbywają się pod odpowiedzialnym nadzorem,

8) wyładowania w spokojnych warunkach pracy (z wózków odczepionych od maszyn i odstawionych na bocznicę lub na miejscu specjalnie przeznaczonym do wyładowywania wózków w bezpiecznych warunkach pracy) materiałów takich, jak: piasek, wapno gaszone, glina, cegła oraz urządzeń, sprzętu i drobnych materiałów żelaznych, jak: śruby, bolce, części rur, haki, linki pochylniane, kable do wiertarek itp. o wadze jednostkowej nie przekraczającej 10 kg,

9) pomocy fachowym robotnikom przy naprawach maszyn, nie będących w ruchu (bez dźwigania części o wadze wyższej od 10 kg),

10) obsługi napędów powietrznych dla rynien potrząsalnych na ścianach wyłącznie dla młodocianych, którzy zostaną przeegzaminowani przed tym przez dozór.".

§  2.
1.
Młodociani mężczyźni ponad lat 16 mogą być zatrudnieni przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10 spisu robót wzbronionych młodocianym, jedynie pod warunkiem, że nie będą wykonywać tych robót w miejscach słabo przewietrzanych lub szczególnie mokrych, przy robotach kamiennych, przy rabunku, w polach pożarowych oraz w warunkach niebezpiecznych, gdy wymagana jest duża ostrożność i doświadczenie, jak również w warunkach szczególnie uciążliwych (np. w chodniku o wysokości 80 cm, gdzie pracuje się w pozycji leżącej lub pochyłej, w miejscach o dużym upadzie, np.: ponad 40° itp.).
2.
Kierownictwo zakładu pracy obowiązane jest przeprowadzać dodatkowe badania młodocianych mężczyzn, zatrudnionych przy robotach, wymienionych pod poz. 21 pkt 1-10, przez lekarza kopalnianego w celu dokładnego stwierdzenia, czy ich stan fizyczny i stan zdrowia zezwala na zatrudnienie ich przy tych pracach. Badania takie powinny być powtarzane nie rzadziej niż co 3 miesiące, a wyniki badań wpisywane do kart zdrowia przez lekarza kopalnianego. Badania te powinny być przeprowadzane niezależnie od badań lekarskich, przewidzianych w art. 7 ustawy z dnia 2 lipca 1924 r. w przedmiocie pracy młodocianych i kobiet.
§  3.
Obwodowy inspektor pracy w porozumieniu z właściwymi organami władz górniczych i Związkiem Zawodowym Górników ustala w każdym poszczególnym przypadku, czy zachodzą okoliczności wymienione w § 2 ust. 1 niniejszego rozporządzenia.
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Bez konsultacji społecznych nie będzie nowego prawa

Już od jutra rządowi trudniej będzie, przy tworzeniu nowego prawa, omijać proces konsultacji publicznych, wykorzystując w tym celu projekty poselskie. W czwartek, 31 października, wchodzą w życie zmienione przepisy regulaminu Sejmu, które nakazują marszałkowi Sejmu kierowanie projektów poselskich do konsultacji publicznych i wymagają sporządzenia do nich oceny skutków regulacji. Każdy obywatel będzie mógł odtąd zgłosić własne uwagi do projektów poselskich, korzystając z Systemu Informacyjnego Sejmu.

Grażyna J. Leśniak 30.10.2024
Nowy urlop dla rodziców wcześniaków coraz bliżej - rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła we wtorek przygotowany w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej projekt ustawy wprowadzający nowe uprawnienie – uzupełniający urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i rodziców dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających dłuższej hospitalizacji po urodzeniu. Wymiar uzupełniającego urlopu macierzyńskiego będzie wynosił odpowiednio do 8 albo do 15 tygodni.

Grażyna J. Leśniak 29.10.2024
Na zwolnieniu w jednej pracy, w drugiej - w pełni sił i... płacy

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim w jednej pracy nie wykluczy już możliwości wykonywania pracy i pobierania za nią wynagrodzenia w innej firmie czy firmach. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało właśnie projekt ustawy, który ma wprowadzić też m.in. definicję pracy zarobkowej - nie będzie nią podpisanie w czasie choroby firmowych dokumentów i nie spowoduje to utraty świadczeń. Zwolnienie lekarskie będzie mogło przewidywać miejsce pobytu w innym państwie. To rewolucyjne zmiany. Zdaniem prawników, te propozycje mają sens, nawet jeśli znajdą się tacy, którzy będą chcieli nadużywać nowych przepisów.

Beata Dązbłaż 29.10.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do połowy przyszłego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz trzeci czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa medycznego. Ostatnio termin wyznaczono na koniec tego roku, teraz ma to być czerwiec 2025 r.

Beata Dązbłaż 23.09.2024
Darowizny dla ofiar powodzi z zerową stawką VAT

Można już stosować zerową stawkę VAT na darowizny dla ofiar powodzi - rozporządzenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września, ale z możliwością stosowania go do darowizn towarów i nieodpłatnych usług przekazanych począwszy od 12 września do 31 grudnia 2024 r. Stawka 0 proc. będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju towarów lub usług niezbędnych do wsparcia poszkodowanych.

Monika Sewastianowicz 18.09.2024
Lewiatan: Za reformę płacy minimalnej będą musieli zapłacić pracodawcy

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu jest słaby legislacyjnie. Nie tylko nie realizuje celów zawartych w unijnej dyrektywie, ale może przyczynić się do pogłębienia problemów firm i spadku zatrudnienia. Nie poprawi też jakości pracy w naszym kraju. Utrwala zwiększanie presji płacowej – uważa Konfederacja Lewiatan.

Grażyna J. Leśniak 10.09.2024